"Chciałabym, żeby kobiety przestały rodzić po menopauzie". Pochwaliła się porodem i wylał się hejt

2023-03-23 10:21

Kayla Caldwell udostępniła na Tik Toku film, w którym pokazała ciążę swojej mamy i narodziny brata. Kobieta w dniu porodu miała 51 lat, co wywołało szereg negatywnych komentarzy w social mediach.

Kobieta urodziła dziecko w wieku 51 lat
Autor: Getty Images/Kayla Caldwell Tik Tok Mama znanej Tik Tokerki urodziła dziecko w wieku 51 lat, co wywołało lawinę negatywnych komentarzy

Kayla Caldwell opublikowała na Tik Toku film, w którym podzieliła się szczęśliwą nowiną. Jej mama, po długich staraniach i zabiegu in vitro, ponownie powitała na świecie dziecko. W dniu porodu kobieta miała 51 lat, dlatego walka o upragnioną ciążę nie była łatwa, ale zakończyła się szczęśliwie.

Kobieta urodziła chłopca, długo wyczekiwanego brata Kayli. Maluch przez kilka dni musiał pozostać na oddziale intensywnej terapii, ale jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, dlatego szybko został wypisany do domu.

Negatywne reakcje internautów

Film wzbudził szereg negatywnych reakcji. Zarzucano kobiecie późne macierzyństwo i pytano, dlaczego zdecydowała się na coś takiego. Część internautów pisała też, że w bliskim czasie to Kayla będzie musiała zająć się wychowaniem brata.

"51 lat, poważnie? Chciałabym, żeby ludzie przestali rodzić dzieci po menopauzie" - można przeczytać w komentarzach. Kayla jednak dzielnie odpowiadała na wpisy, nie ulegając presji i broniąc swojej mamy.

Na szczęście było również całkiem sporo postów, które gratulowały kobiecie szczęśliwego rozwiązania i wydania na świat drugiego malucha. "Kogo obchodzi ile ma lat? Nie ty będziesz wychowywać dziecko" - odpowiadali zwolennicy Kayli hejterom. 

Późne macierzyństwo, czyli ciąża geriatryczna

O kobietach, które spodziewają się dziecka po 35. roku życia, mówi się, że są w "ciąży geriatrycznej". To niezbyt fortunne określenie ma podkreślić, że taka ciąża wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż u młodszych kobiet.

Kobiety, które spodziewają się malucha po 35. roku życia powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarza ginekologa i regularnie wykonywać badania. Niestety, ryzyko pojawienia się powikłań, cukrzycy ciążowej czy wad płodu, jest wyższe niż u młodszych osób.

Przy ciąży, do której dochodzi w wyniku zapłodnienia in vitro, sytuacja jest podobna. Jest to ciąża wyższego ryzyka, dlatego przyszła mama powinna bardzo o siebie dbać, nie forsować się i jak najwięcej wypoczywać. Oprócz tego konieczne jest regularne wykonywanie badań lekarskich. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta może być aktywna fizycznie i prowadzić tryb życia zbliżony do tego przed ciążą.