Zapomnij o niekapku! Nawet półroczne dziecko może pić ze zwykłego kubka - pokazuje ta mama

2022-07-20 11:20

Otwarty kubek to według specjalistów najlepsze naczynie do picia. Możemy nauczyć dziecko pić z kubka już około 6 miesiąca. Jak się jednak za to zabrać? Zobacz, jak pewna mama zaczęła wdrażać naukę samodzielnego picia z kubka u swojego niemowlaka.

Jak nauczyć dziecko pić z otwartego kubka?
Autor: Getty Images/ Instagram @babiesfeedingbabies Jak nauczyć dziecko pić z otwartego kubka?

Nauka picia z otwartego kubka, to proces, który wymaga czasu. Często rezygnujemy z tej formy pojenia dzieci, gdyż obawiamy się, że dziecko nie jest gotowe i się zadławi. Jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad i wykażemy się wielką cierpliwością, to zanim się obejrzymy, dziecko samodzielnie będzie piło z kubeczka.

Molli Fowler mama, która prowadzi konto na Instagramie @babiesfeedingbabies, pokazała ostatnio, jak można rozpocząć naukę picia z kubka.

Zobacz, jak jej synek Noa radzi sobie przy pierwszych próbach.

Małymi krokami do celu

Jak widzimy na filmiku, mały Noa siedzi prosto w krzesełku do karmienia, gdy mama pokazuje mu, jak chwycić kubek. Naczynie jest częściowo trzymane przez dziecko, ale głównie przez rodzica. Na tym etapie to bardzo ważne.

Autorka następnie pokazuje, jak zbliża kubek z wodą do ust dziecka i kontroluje, aby chłopczyk nabrał tylko niewielki łyczek. Dzięki temu, że kubek jest pełen wody, dziecko nie musi przechylać mocno głowy do tyłu.

Na początku dziecko tyko minimalnie dotyka wodę ustami. Uczy się, że może ją pobrać do buzi i połknąć.

Opieraj kubek o dolną warkę

Przy nauce picia z kubka ważne jest bardzo, jak to robimy. Nie należy opierać naczynia o dziąsła, albo o zęby dziecka. W pierwszym odruchu będzie ono chciało go po prostu ugryźć.

Opierajmy kubek o dolną wargę dziecka i lekko go przechylajmy. Wówczas maluch nabierze łyk płynu. Jeżeli nie chce tego zrobić, nie zmuszajmy. Spróbujmy następnym razem.

Pomimo naszego zaangażowania z pewnością nie obejdzie się bez gryzienia i rozlanej wody dookoła. Ważne jest jednak, aby próbować i nie przejmować się chwilowymi niedogodnościami.

Czytaj także: Każdy rodzic musi z tym się zmierzyć: jak rozszerzać dietę miesiąc po miesiącu?

Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Słodkie soki nie przyspieszą nauki picia z kubka

Przy rozszerzaniu diety, gdy dziecko już stabilnie siedzi, należy wprowadzić wodę do picia. Pamiętajmy, aby nie były to soki, które nie są zdrowe i zawierają zbyt dużo cukru. Woda ma służyć zaspokojeniu pragnienia.

Przy nauce picia z kubka otwartego, słodkie soki nie przyspieszą całego procesu. Dziecko wcale nie zdobędzie szybciej nowych umiejętności.

Otwarty kubek może służyć nie tylko do picia wody. Możemy również podawać w nim płyny o różnej gęstości.

Wykaż się cierpliwością

Na nagraniu widzimy, że mama powoli przechyla kubek, czeka, aż maluch weźmie kolejny łyk i przełknie. Nie możemy się przy tym spieszyć lub denerwować. Na pewno pierwsze próby mogą wyglądać mniej uroczo, niż te na filmiku.

Nie należy myśleć, że dziecko nauczy się pić z kubka w ciągu kilku dni. To proces, który potrzebuje czasu. Najczęściej dziecko nabywa tej umiejętności między 8 a 14 miesiącem życia.

Jeżeli opanuje ją szybciej, to tylko się cieszyć. Jeżeli będzie to trwało dłużej, nie zrażaj się i nie poddawaj.

Jak to mówią – praktyka czyni mistrza.

Czytaj także: Przeraziła się, gdy odebrała kubek swojej córki z przedszkola. „Korzystała z niego wiele miesięcy”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza