Dziecko cię bije i gryzie? "Ma prawo do wściekłości"

2022-01-26 9:52

Agresja małego dziecka budzi ogromny niepokój w rodzicach. Dlaczego dziecko zaczyna bić, gryźć czy kopać rodziców? Jak sobie z tym poradzić i przede wszystkim, w jaki sposób reagować? Podpowiadamy.

Agresywne dziecko
Autor: Getty Images Co robić kiedy dziecko jest agresywne wobec rodzica

Bijący, kopiący czy gryzący rodzica dwu- lub trzylatek może budzić niepokój. Rodzice martwią się, dlaczego ich dziecko tak się zachowuje, tym bardziej jeśli nigdzie nie mogło podejrzeć podobnych reakcji w stosunku do drugiego człowieka. Okazuje się jednak, że takie zachowania są częstym zjawiskiem i nie muszą być niczym niepokojącym.

Nie można jednak ich bagatelizować. Warto wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z agresywnym dzieckiem i jak uczyć je rozładowywania emocji w inny sposób.

Spis treści

  1. Agresja u dzieci
  2. Dlaczego dzieci biją rodziców?
  3. Jak reagować na agresję dziecka?

Agresja u dzieci

Agresja u dzieci nie jest rzadkim zjawiskiem, wręcz przeciwnie. Przejawiają ją zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, płeć nie ma żadnego znaczenia. Często jest związana z dojrzewaniem emocjonalnym, ale nie zawsze. Przyczyn agresywnego zachowania u dzieci jest wiele.

Agresję przejawiają nawet bardzo małe dzieci, dwu- czy trzyletnie. Nie należy traktować jej jako złośliwość, oznakę agresywnego charakteru,  znaku, że z dziecka wyrośnie agresywny dorosły. To najczęściej sygnał, że dziecko nie radzi sobie z jakimiś emocjami. 

Zobacz: Co robić, gdy dziecko manipuluje rodzicami?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dlaczego dzieci biją rodziców?

Przyczyn agresywnego zachowania dziecka może być bardzo dużo i psychologowie nie mają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Agresja u dziecka może wynik z indywidualnych przyczyn, a jest ich kilka. O wszystkich pisze na swoim blogu mamologia.pl psycholożka, Aleksandra Iwacz. Wśród najczęstszych przyczyn agresji u dzieci wymienia: poczucie zagrożenia, regulację emocji, próby nawiązania kontaktu, potrzebę odczuwania silnych bodźców, powtarzanie znajomych zachowań. 

  • Poczucie zagrożenia - dziecko może reagować instynktownie. Nie wie, z jakim zamiarem zbliża się do niego inna osoba, jest zaskoczone kontaktem i reaguje gwałtownie, bo jest wystraszone. 
  • Regulacja emocji - dzieci, jak każdy dorosły człowiek, odczuwają emocje, takie jak złość, rozczarowanie czy strach, i nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Często jednym sposobem na rozładowanie niejasnych odczuć jest agresja. Nie oznacza to, że dziecko jest agresywne, ale po prostu nie potrafi w inny sposób poradzić sobie z uczuciami. 
  • Próby nawiązania kontaktu - dziecko szybko się uczy i może zauważyć, że dopiero gdy staje się agresywne, uderzy czy kopnie rodzica, to ten zwróci na niego uwagę i poświęci mu czas. 
  • Potrzeba odczuwania silnych bodźców - psycholożka zwraca także uwagę, że istnieje grupa dzieci, która ma trudności z odbiorem bodźców z otoczenia, potrzebuje silniejszych emocji, niż te dostarczane na co dzień przez otoczenie. 

Powtarzanie znajomych zachowań - dzieci, które doświadczają bicia lub są jego świadkami, mogą reagować w podobny sposób, powtarzając podpatrzone zachowania. 

Czytaj: Czy można okłamywać dziecko? 4 sytuacje, w których to robimy 

Jak reagować na agresję dziecka?

Reakcja rodzica na agresję dziecka ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim rodzic musi wykazać się ogromną cierpliwością i wyrozumiałością. Pod żadnym pozorem nie może w podobny sposób postąpić w stosunku do dziecka, reagując agresją na agresję, bo to tylko nakręca spiralę i niczego nie uczy. Co można jednak zrobić, gdy dziecko bije, gryzie lub kopie?

Trzeba reagować stanowczo! Wydaj krótki komunikat „nie wolno bić, bo to boli”

Jeśli dziecko jest starsze, porozmawiaj z nim. Wytłumacz, dlaczego agresja jest niewłaściwą reakcją, w jaki inny sposób można rozładować złe emocje. Odwołaj się do empatii dziecka. Spytaj, jak ono by się czuło, gdyby ktoś je tak potraktował. Nie krzycz, a daj do zrozumienia dziecku, że ma prawo odczuwać złość, gniew, rozczarowanie. Jednocześnie podkreśl, że istnieją inne sposoby, by to okazać. Rozmawiaj z dzieckiem o jego odczuciach, pokaż inne metody rozładowania nerwów - np. podarcie kartki papieru. Bądź przykładem dla swojego dziecka, nigdy nie reaguj agresywnie.

Niektórzy behawioryści zalecają, aby kiedy dziecko jest spokojne, zapytać je, czy potrzebuje wyładować agresję - ugryźć coś, uderzyć. Można wtedy przygotować coś do gryzienia albo uderzania, a dziecko nauczyć aby prosiło o tę rzecz kiedy czuje agresję.

Dziecko musi przede wszystkim zrozumieć, że ma prawo odczuwać różne, nie zawsze przyjemne emocje. Zadaniem dorosłego jest nauczenie dziecka, by potrafiło sobie z nimi poradzić. 

Zobacz: 7 najtrudniejszych pytań zadawanych przez dziecko

5 pytań, których nie powinno się zadawać dzieciom

Histeria u dziecka – jak na nią reagować?

Pytanie 1 z 5
Dwulatek rzuca się na ziemię w sklepie, bo nie pozwoliłaś mu zdjąć z półki słoika z dżemem. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza