W Sejmie powstanie specjalna komisja do spraw dzieci i młodzieży. Czym się będzie zajmować?

2024-07-09 15:53

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 chcą utworzyć w Sejmie specjalną komisję do spraw dzieci i młodzieży. Miałaby ona przejąć częściowo kompetencję, które dotychczas sprawowała Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Kiedy miałaby powstać nowa komisja? Czym miałaby się dokładnie zajmować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Sejm
Autor: gov.pl

W Sejmie powstanie nowa komisja ds. dzieci i młodzieży? Posłowie chcą dużych zmian

Posłowie KO i Polski 2050, którzy są inicjatorami utworzenia nowej komisji do spraw dzieci i młodzieży uważają, że takie posunięcie jest konieczne z uwagi na niską dzietność społeczeństwa w naszym kraju. Politycy są zdania, że w związku z tym "do rangi absolutnego priorytetu urasta potrzeba wspierania dialogu międzypokoleniowego jako warunku koniecznego spójności społecznej". W swoim postulacie powołali się na raport UNICEF dotyczący wpływu środowiska na dobrostan dzieci, który wykazał niskie wyniki w naszym kraju w wielu kategoriach. Politycy zwrócili też uwagę na zagrożenia związane z funkcjonowaniem w środowisku cyfrowym i wagę kryzysu psychicznego wśród młodych ludzi.

Tylko w 2022 roku odnotowano ponad 2 tysiące prób samobójczych u osób poniżej 18. roku życia, co jest wynikiem aż o 150 proc. wyższym w porównaniu do danych z 2020 roku. Tym samym politycy uważają, że powołanie specjalnej komisji do spraw dzieci i młodzieży jest niezbędnym działaniem. "Bardzo potrzebujemy spojrzeć na dzieci i młodzież, na ich dobro, na ich prawa w sposób poważny, systemowy i merytoryczny. Mamy bardzo dużo nowych wyzwań, które komisja powinna ocenić w sposób interdyscyplinarny i wskazać kierunki, w jakich mamy podążać" - tłumaczy jedna z inicjatorek powołania nowej komisji, posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Komisja do spraw dzieci i młodzieży. Szymon Hołownia zwraca uwagę na skalę problemu

Przypomnijmy, że pierwsze głosy na temat nowej komisji pojawiały się już w maju bieżącego roku. Wówczas marszałek Szymon Hołownia zwrócił uwagę, że w Sejmie na ten moment nie ma żadnej komisji, która "patrzyłaby oczami dzieci i młodzieży na przechodzącą przez Sejm legislację". "Mamy do czynienia z sytuacją, w której legislacja, która przechodzi przez Sejm, jest oglądana od strony gospodarczej, od strony polityki społecznej, od strony prawnej. Akty dotyczące dzieci trafiają do komisji sprawiedliwości, komisji gospodarki" - mówił Hołownia. A wy, co sądzicie na ten temat? Uważacie, że taka komisja w Sejmie jest niezbędna? Dajcie znać w komentarzach!

Gęś Pipa kontra Ziemniak Pou. Która maskotka będzie hitem wakacji 2024?

Dubbingował dziecięcych ulubieńców. Jak dobrze pamiętasz wybitne wcielenia Jerzego Stuhra?

Pytanie 1 z 9
Które z tych cytatów powiedział Jerzy Stuhr jako Osioł w "Shreku"