W tym polskim mieście najlepiej żyje się rodzinom z dziećmi. Spora część Europy może mu zazdrościć

2022-05-23 11:19

Co jakiś czas światowe miasta i stolice mierzą się ze sobą w różnych rankingach. Gdzie są najdroższe mieszkania, najwięcej smogu, ale i gdzie jest najwięcej parków, miejsc kultury itp. Tym razem oceniano jakości życia rodzin z dziećmi. Jak wypadły w tym względzie polskie miasta? Zwłaszcza jedno z nich może czuć się dumne, a inne... zajęło miejsce na podium od końca listy. Które?

mama i syn na hulajnodze
Autor: Getty Images W którym Polskim mieście najlepiej żyje się rodzinom z dziećmi?

Badanie przeprowadzone przez firmę Preply, zweryfikowało wszystkie europejskie miasta pod kątem wytycznych mających ocenić jakość życia rodzin z dziećmi. Brano pod uwagę trzy dziedziny: "edukację", "zdrowie i bezpieczeństwo" oraz "czas wolny i lifestyle".

Okazuje się, że z polskich aglomeracji, prym wiedzie Kraków. Najmniej przyjaznym dzieciom miastem okazują się z kolei Katowice. To trzecie, najgorsze do życia dla rodzin z dziećmi miasto w Europie. Kompleksy może jednak wyleczyć jego mieszkańcom fakt, że na pierwszym miejscu tej niechlubnej listy znalazł się... Londyn. 

Dowiedz się: Dzieci z miast są bardziej narażone na alergię. Jak chronić noworodka?

Ranking najlepszych miast do życia dla rodzin z dziećmi.
Autor: Preply/ screenshot Ranking najlepszych miast do życia dla rodzin z dziećmi.

Dowiedz się: Weekend na rowerze? Oto 5 nie za trudnych dla dzieci tras w okolicach Warszawy

Kraków uplasował się, co prawda, dopiero na 20. miejscu w ogólnoeuropejskim rankingu, biorąc pod uwagę końcową ocenę. Jednakże w kategorii "czas wolny i lifestyle" zajął 10. miejsce w Europie. Pod tym kątem, jedno z najwyższych miejsc zajął też Poznań, którego pozycję jednak osłabiła kwestia bezpieczeństwa i edukacji. 

W rozliczeniu ogólnym jednak, Polska i tak wypada dość dobrze, bo na przykład sąsiadujące z nami Niemcy, nie mają ani jednego miasta, uznanego za w pełni przyjazne dzieciom. 

Ranking najlepszych europejskich miast do życia z dziećmi.
Autor: Preply/ screenshot Ranking najlepszych europejskich miast do życia z dziećmi.

Dlaczego Katowice wypadły z kolei tak źle w ogólnym rankingu? Miasto straciło wiele punktów za wysoki poziom przestępczości i duże skażenie powietrza. W ten sposób, Katowice zajęły 3. miejsce od końca listy.

Wśród europejskich miast, najlepiej żyje się rodzinom z dziećmi na Maderze - w miejscowości Funchal. Drugie miejsce zajął włoski Triest, a trzecie stolica Portugalii - Lizbona. Co tak niezwykłego jest w Lizbonie? 

Oprócz wyjątkowo wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, miasto zwycięża, szczycąc się jedną z pięciu najlepszych jakości powietrza, dużym wyborem atrakcji edukacyjnych i jedną z dziesięciu najwyższych w Europie ilości osób objętych edukacją nadobowiązkową. Stolica Portugalii oferuje też rozsądne koszty życia, rozbudowane przestrzenie rekreacyjne i urlopy rodzicielskie

Sprawdź: Wolny weekend z dzieckiem blisko Warszawy. 6 pomysłów na idealną majówkę

Konkurs "Miasto z klimatem"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza