Warszawski szpital otworzył pokój do kangurowania. Ale nie dla matek

2023-08-31 12:16

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie oddał pokój do kangurowania dla ojców. Będą mogli w nim przebywać tatusiowie, których dzieci przyszły na świat przez cesarskie cięcie.

Noworodek z tatą
Autor: Getty Images Warszawski szpital otworzył pokój do kangurowania dla ojców.

Warszawski Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny otworzył specjalny pokój, w którym będą mogli przebywać ojcowie z nowo narodzonymi dziećmi. "Pokój kangurowania" (bo tak się nazywa), to miejsce, do którego trafią dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, których mamy nie mogą kangurować po porodzie operacyjnym. 

Wygląd noworodka

Pokój do kangurowania tylko dla ojców

Nowa usługa warszawskiego szpitala umożliwi świeżo upieczonym tatusiom kangurowanie noworodków. Kontakt skóra do skóry jest dla dziecka bardzo ważny i umożliwia nawiązanie więzi emocjonalnej z nowym członkiem rodziny. Oprócz tego pozwala na skolonizowane skóry dziecka bakteriami ojca, co ma znaczenie dla budowania odporności malucha i dla kształtowania jego mikrobiomu.

"To właśnie tutaj maleństwo może nawiązać pierwszy, wyjątkowy kontakt skóra do skóry z tatą. To najlepsza okazja, by zacieśnić więzi rodzicielskie" - brzmi oficjalny komunikat Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny.

Czym jest kangurowanie noworodka?

Kangurowanie noworodka to kontakt z dzieckiem tuż po porodzie. W przypadku porodu siłami natury położna kładzie maluszka na klatkę piersiową mamy, umożliwia mu przystawienie się do piersi i wsłuchiwanie w bicie serca mamy. To magiczny moment tuż po porodzie, kiedy kobieta może zobaczyć swoje upragnione i długo wyczekiwane dziecko. Dla maluszka to szansa na uspokojenie się i łagodne zaadaptowanie na świecie w bezpiecznych ramionach mamy.

W przypadku cesarskiego cięcia kontakt skóra do skóry może być utrudniony. Czasem mamy otrzymują maluszka, ale tylko na chwilę. W tej sytuacji noworodek powinien być kangurowany przez tatę, co umożliwia im nawiązanie bliskiej więzi od pierwszych momentów życia.

Czy kangurowanie zawsze jest możliwe?

Kontakt skóra do skóry ma tak wiele zalet, że prawo do kangurowania noworodka reguluje rozporządzenie ministra zdrowia w zakresie standardów opieki okołoporodowej. Czasem jednak zdarza się tak, że kangurowanie malucha nie jest możliwe — dotyczy to m.in. porodów z komplikacjami, złego stanu zdrowia mamy lub dziecka. Jeśli malucha trzeba podłączyć do aparatury medycznej, wtedy również rodzice nie mogą go kangurować.

Czytaj: 3 rzeczy z apteki, które przydadzą Ci się po CC