Witamina D w ciąży ważniejsza, niż myślałaś! Zmniejsza ryzyko tych problemów u noworodka - pokazują badania

2022-07-06 13:22

Najnowsze badania wskazują, że przyjmowanie witaminy D w ciąży obniża ryzyko pojawienia się egzemy u dzieci. Jaką dawkę witaminy D przyjmowały ciężarne w postaci suplementu? Czym jest egzema i jakie mogą być jej objawy?

Wpływ witaminy D na walkę z egzemą u dzieci
Autor: Getty Images Wpływ witaminy D na walkę z egzemą u dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii przeprowadzili najnowsze badania, które udowodniły, że przyjmowanie witaminy D w czasie ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy u dzieci.

Egzema to inaczej alergiczny wyprysk atopowy, mający podłoże genetyczne. Jeżeli oboje rodzice cierpią na tę chorobę, jest bardzo duże ryzyko, że dziecko także będzie chore. Czym jest egzema? Jak wyglądało badanie brytyjskich naukowców i jaki wpływ na radzenie sobie z egzemą mają jego wyniki?

Spis treści

  1. Czym jest egzema?
  2. Jak wyglądało badanie brytyjskich naukowców?
  3. Wyniki badań są bardzo optymistyczne dla dzieci do 1 roku życia
  4. Zachorowanie na egzemę w późniejszym wieku
  5. Wpływ witaminy D na gęstość kości
Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Czym jest egzema?

Egzema to przewlekły stan zapalny skóry, mający bardzo duży wpływ nie tylko na dziecko, ale na całą rodzinę. Egzema to wyprysk atopowy mający swoje podłoże w alergii. Skłonność do tej choroby jest uwarunkowana genetycznie.

U dziecka obserwuje się łuszczące się czerwone i swędzące plamy. Wypryski pojawiają się najczęściej w okolicach łokci, nadgarstkach, kolanach, ale również w innych częściach ciała, takich jak klatka piersiowa, a nawet twarz.

Nieleczona egzema przybiera postać pęcherzy wypełnionych płynem. Może dojść nawet do zakażenia bakteryjnego.

Według najnowszych danych szacuje się, że choroba dotyka 1 na 6 dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost tego schorzenia.

Jak wyglądało badanie brytyjskich naukowców?

Badania zostały przeprowadzone przez Centrum Epidemiologii Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii. Były częścią brytyjskiego badania nad osteoporozą, prowadzonego przez profesora Keitha Godfreya, który współpracował z ds. Sarą El-Heis.

W badaniu wzięło udział 700 kobiet w ciąży. 352 kobiety przyjmowały witaminę D od 14 tygodnia ciąży. 351 kobiet przyjmowało placebo.

Pytanie badawcze dotyczyło, czy przyjmowanie 1000 j.m. witaminy D w ciąży zmniejszy ryzyko egzemy u niemowląt. Chciano również ustalić, czy karminie piersią będzie miało na to wpływ.

Wyniki badań są bardzo optymistyczne dla dzieci do 1 roku życia

Opublikowane w Wielkiej Brytanii wyniki badań, pokazują, że u dzieci zmniejszyło się ryzyko pojawienia się egzemy w pierwszym roku życia, gdy matka przyjmowała 1000 j.m. witaminy D dziennie od 14 tygodnia ciąży.

Efekt był znacznie lepiej widoczny, jeżeli matki zdecydowały się karmić dzieci piersią przez ponad miesiąc od narodzin. Może to być skutkiem zwiększenia ilości witaminy D w mleku matki.

Zachorowanie na egzemę w późniejszym wieku

Przyjmowanie witaminy D przez kobiety w ciąży, nie wykazało jednak żadnego wpływu na zachorowanie na alergiczny wyprysk atopowy u dzieci między 24 a 48 miesiącem życia. Może to mieć związek z koniecznością przyjmowania suplementacji przez dziecko po narodzinach, aby efekt był trwalszy.

Wpływ witaminy D na gęstość kości

Najnowsze wyniki wykazały dodatkowo, że stosowanie witaminy D w postaci suplementu w okresie ciąży ma pozytywny wpływ na gęstość kości. Zaobserwowano, że przynosi ona trwały efekt u czterolatka.

Czytaj także: Epidemia atopowego zapalenia skóry u nastolatków. Skąd się wzięła?