Jak prać pierwsze ubranka dla noworodka? Sprawdź to, zanim wrzucisz je do pralki

2022-09-21 13:39

Czy prać nowe ubranka i jak prać dziecięce ubranka? Tak! Nowe ubranka dla dzieci należy uprać – przecież zanim trafią do nas dotyka je bardzo wiele osób. Tym bardziej jeśli chodzi o ubranka dla niemowląt i dzieci. Ich skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dla tego ubrania dla nich powinny być znakomite jakościowo i idealnie czyste.

Jak prać ubranka dla dzieci?
Autor: Getty images Pranie dziecięcych ubranek to niezwykle istotny element pielęgnacji najmłodszych.

Czy i jak prać ubranka dla noworodka? Skóra dziecka w pierwszych trzech latach życia nie wystarcza człowiekowi jako bariera ochronna organizmu, a co za tym idzie - wyróżnia się szczególną podatnością na podrażnienia. Nie wolno  więc ryzykować przeniesienia na nią zanieczyszczeń czy detergentów.

Nowe ubranko dla dziecka trzeba dokładnie i w odpowiedni sposób wyprać, aby usunąć z niego nie tylko widoczne zabrudzenia, ale przede wszystkim zanieczyszczenia niewidoczne: bakterie, grzyby i roztocza.

Przeczytaj także: Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

Spis treści

  1. W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?
  2. Środki do prania dziecięcych ubranek
  3. Ubranka dla dzieci należy uprasować
Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?

Te dziecięce ubranka, które mają kontakt ze skórą niemowlaka należy prać w możliwie wysokiej temperaturze. Aby mieć pewność, że podczas prania z dziecięcych ubranek zostaną usunięte bakterie i roztocza, należy je prać w wodzie o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Warto jednak sprawdzić wcześniej jaką temperaturę prania zaleca na metce producent ubranek. Dobrej jakości odzież dziecięca, produkowana jest zazwyczaj ze znakomitej jakościowo bawełny, którą bez obaw można prać w wysokiej temperaturze.

Warto zwrócić uwagę również na czas prania dziecięcych ubranek. Lepiej wybrać dłuższy program, który zagwarantuje nie tylko usunięcie zabrudzeń i zanieczyszczeń, ale także pozwoli skutecznie wypłukać środek piorący, który często bywa przyczyną alergii skórnych u dzieci.

Środki do prania dziecięcych ubranek

Ubranka dla dzieci należy prać w specjalnie do tego celu przeznaczonych środkach. Są one bowiem hypoalergiczne i nie uczulają delikatnej skóry dziecka. Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia. Na zaufanie młodych mam zasługują na pewno te produkty, które otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Ważne jest też dawkowanie środka piorącego dokładnie wg wskazań producenta. Dzięki temu środek piorący zostanie dokładnie wypłukany z tkaniny. Jeśli chcesz mieć pewność, ze żadne detergenty nie zostaną na ubranku, nastaw pralkę na dodatkowe płukanie! Płyn do płukania nie jest potrzebny, to dodatkowa porcja chemikaliów i substancji zapachowych, mogących uczulić niemowlaka.

Przeczytaj także: Jak usunąć roztocza z pościeli? Czyszczenie pościeli małego alergika

Jak kupować ubranka dla niemowlaka? 10 wskazówek na co zwracać uwagę

Ubranka dla dzieci należy uprasować

Po upraniu i wysuszeniu warto jest uprasować dziecięce ubranka. Gorąca temperatura żelazka zadziała jak sterylizator, usuwając wszystkie pozostałe drobnoustroje. Prasowanie ubranek dziecięcych mających kontakt ze skórą dziecka jest zalecane do 3. roku życia.

Dobrze wiedzieć

Domowe sposoby na usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek:

  • plamy z mleka - pocieraj tkaninę białą szmatką zwilżoną w wodzie, dopóki plama nie zniknie. Na uporczywe plamy można zastosować pranie w wodzie z roztworem amoniaku (łyżka stołowa amoniaku 8 proc. albo łyżeczka amoniaku o stężeniu 25 proc. na 3 litry wody). Następnie należy uprać ubranko w pralce;
  • plamy z owoców - świeże plamy trzeba spłukać ciepłą wodą, te zaschnięte najpierw zwilżyć płynem do mycia naczyń i zostawić na pół godziny. Potem wyprać ubranie w pralce;
  • plamy z maści cynkowej - plamy zwilż płynem do mycia naczyń, zostaw na pół godziny, a potem wypierz;
  • krem ochronny - zwykle spiera się w temp. minimum 60°C;
  • plamy z moczu - świeże plamy spierają się od razu, zaschnięte – po namoczeniu ubranka w roztworze octu z wodą w równych proporcjach i upraniu go w proszku.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką