Jak prać dziecięce ubranka?

2017-07-01 12:54
Pranie dziecięcych ubranek
Autor: thinkstockphotos.com Pranie dziecięcych ubranek to niezwykle istotny element pielęgnacji najmłodszych

Czy prać nowe ubranka i jak prać dziecięce ubranka? Tak! Nowe ubranka dla dzieci należy uprać – przecież zanim trafią do nas dotyka je bardzo wiele osób. Tym bardziej jeśli chodzi o ubranka dla niemowląt i dzieci. Ich skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dla tego ubrania dla nich powinny być znakomite jakościowo i idealnie czyste.

Skóra dziecka w pierwszych trzech latach życia nie wystarcza człowiekowi jako bariera ochronna organizmu, a co za tym idzie - wyróżnia się szczególną podatnością na podrażnienia. Nie wolno  więc ryzykować przeniesienia na nią zanieczyszczeń z produkcji, transportu czy miejsca sprzedaży. Nowe ubranko trzeba dokładnie i w odpowiedni sposób wyprać, aby usunąć z niego nie tylko widoczne zabrudzenia, ale przede wszystkim zanieczyszczenia niewidoczne: bakterie, grzyby i roztocza.

W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?

Te dziecięce ubranka, które mają kontakt ze skórą niemowlaka należy prać w możliwie wysokiej temperaturze. Aby mieć pewność, że podczas prania z dziecięcych ubranek zostaną usunięte bakterie i roztocza, należy je prać w wodzie o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Warto jednak sprawdzić wcześniej jaką temperaturę prania zaleca na metce producent ubranek. Dobrej jakości odzież dziecięca, produkowana jest zazwyczaj ze znakomitej jakościowo bawełny, którą bez obaw można prać w wysokiej temperaturze.

Warto zwrócić uwagę również na czas prania dziecięcych ubranek. Lepiej wybrać dłuższy program, który zagwarantuje nie tylko  usunięcie zabrudzeń i zanieczyszczeń, ale także pozwoli skutecznie  wypłukać środek piorący, który często bywa przyczyną alergii skórnych u dzieci.

Środki do prania dziecięcych ubranek

Ubranka dla dzieci należy prać w specjalnie do tego celu przeznaczonych środkach. Są one bowiem hypoalergiczne i nie uczulają delikatnej skóry dziecka. Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia. Na zaufanie młodych mam zasługują na pewno te produkty, które otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Ważne jest też dawkowanie środka piorącego dokładnie wg wskazań producenta. Dzięki temu środek piorący zostanie dokładnie wypłukany z tkaniny. Jeśli chcesz mieć pewność, ze żadne detergenty nie zostaną na ubranku, nastaw pralkę na dodatkowe płukanie! Płyn do płukania nie jest potrzebny, to dodatkowa porcja chemikaliów i substancji zapachowych, mogących uczulić niemowlaka.

Ubranka dla dzieci należy uprasować

Po upraniu i wysuszeniu warto jest uprasować dziecięce ubranka. Gorąca temperatura żelazka zadziała jak sterylizator, usuwając wszystkie pozostałe drobnoustroje. Prasowanie ubranek dziecięcych mających kontakt ze skórą dziecka jest zalecane do 3. roku życia.

Dobrze wiedzieć

Domowe sposoby na usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek

  • plamy z mleka - pocieraj tkaninę białą szmatką zwilżoną w wodzie, dopóki plama nie zniknie. Na uporczywe plamy można zastosować pranie w wodzie z roztworem amoniaku (łyżka stołowa amoniaku 8 proc. albo łyżeczka amoniaku o stężeniu 25 proc. na 3 litry wody). Następnie należy uprać ubranko w pralce.
  • plamy z owoców - świeże plamy trzeba spłukać ciepłą wodą, te zaschnięte najpierw zwilżyć płynem do mycia naczyń i zostawić na pół godziny. Potem wyprać ubranie w pralce.
  • plamy z maści cynkowej - plamy zwilż płynem do mycia naczyń, zostaw na pół godziny, a potem wypierz.
  • krem ochronny - zwykle spiera się w temp. minimum 60°C.
  • plamy z moczu - świeże plamy spierają się od razu, zaschnięte – po namoczeniu ubranka w roztworze octu z wodą w równych proporcjach i upraniu go w proszku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE