Wreszcie zobaczysz, jak to wygląda [FILM]. Oto niesamowita wizualizacja cesarskiego cięcia

2022-08-19 11:56

Czeka cię cesarka albo po prostu chciałabyś wiedzieć, jak wygląda poród zabiegowy? Graficy i lekarze przygotowali niezwykła wizualizację, na której widać, jak wykonuje się cięcie, wydobywa maluszka... Zobacz wyjątkowy FILM.

Wreszcie zobaczysz, jak to wygląda [FILM].
Autor: Getty images/fb@Medicana Life Oto niesamowita wizualizacja cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie - niby wiesz, o co chodzi, ale co innego zobaczyć to na ekranie. Graficy i lekarze przygotowali film, który pokazuje, jak wygląda operacja, w czasie której rodzi się dziecko. Wreszcie możesz zobaczyć, jak przebiega poród zabiegowy, ale zanim włączysz filmik na końcu tekstu, poznaj trochę teorii i ciekawostek o cesarskim cięciu.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

10 faktów o cesarskim cięciu

  1. Obecnie w czasie cesarskiego cięcia kobieta nie jest usypiana, a jedynie znieczulana. Dlatego będziesz słyszeć rozmowy lekarzy, możesz też "czuć" ciągnięcie i szarpanie twoim ciałem. Nie będziesz jednak odczuwać bólu.
  2. Cięcie cesarskie to poważna operacja, musisz być tego świadoma. Wiąże się z rozcinaniem powłok brzusznych, podawaniem leków, znieczulenia itd. Nie daj się zwieść wrażeniu, że cesarskie cięcie to łatwiejszy poród.
  3. Ze względu na rodzaj podanego znieczulenia będziesz potrzebować kilku godzin po zabiegu, aby lek przestał działać. Ale najpóźniej 12 godzin po zabiegu powinnaś wstać z łóżka - to ważne dla powrotu do formy, zapobieganiu zakrzepicy, rozruszania metabolizmu itd. 
  4. Cięcie cesarskie nie jest ciężkim przeżyciem dla dziecka. Jeśli odbywa się prawidłowo, jest nawet mniej traumatyczne niż poród naturalny.
  5. Wykonanie cesarskiego cięcia nie oznacza, że niemożliwy jest poród naturalny w przyszłości. Wiele kobiet przechodzi pomyślnie porody pochwowe po cesarskim cięciu. Kiedyś wymagano, aby odczekać z próbą rodzenia drogami natury co najmniej 3 lata w obawie, że cięcie po cesarce rozerwie się w miarę wzrostu płodu w macicy. Ale obecnie lekarze twierdzą, że wystarczy rok. 
  6. Cesarskie cięcie nie zaburza więzi z dzieckiem. To bzdura. W rzeczywistości o sile relacji z dzieckiem decydują zupełnie inne czynniki niż rodzaj porodu. Wystarczy spojrzeć na dzieci adoptowane, które są niekiedy bardziej przywiązane do rodziców zastępczych niż ich biologiczne potomstwo.
  7. Mimo cesarki twój organizm uwolni oksytocynę i inne hormony, więc nie będziesz mogła karmić piersią. Uda ci się, o ile tylko zaczniesz przystawiać noworodka do piersi.
  8. Każda kobieta jest potencjalną kandydatką do cesarski. Zawsze może okazać się w czasie porodu, że pojawiły się komplikacje wymagające przeprowadzenia zabiegu. Dlatego warto mieć tę świadomość i pozbyć się ewentualnych wyrzutów sumienia, typu "co zrobiłam źle?".
  9. Możesz mieć więcej niż jedna lub dwie cesarki. Szczerze mówiąc, nie ma żadnych norm określających, ile operacji tego typu może mieć kobieta. Ale obecnie rekord świata to sześć. Warto jednak pamiętać, że każda operacja była nieco bardziej skomplikowana, a każda regeneracja po porodzie przebiegała wolniej. Dlatego zaleca sie, aby nie przechodzić przez więcej niż 3 porody operacyjne.
  10. Wielkość i wygląd blizny zależy od genów. Niektóre kobiety mają szczęście: ich rana goi się szybko, a blizna robi sie niemal niewidoczna. Ale są i takie, które będą oglądały wyraźną bliznę do końca życia. Oczywiście można zmniejszyć ja różnymi zabiegami i preparatami, ale blizna nigdy nie zniknie całkowicie.

Czytaj równieżCesarskie cięcie - krok po kroku. Zobacz, co cię czeka podczas porodu zabiegowego

Rodzaje cięć cesarskich: cięcie majtkowe, klasyczne i pochwowe

Chcesz zobaczyć animację pokazującą przebieg cesarskiego cięcia? Kliknij TUTAJ.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza