Ile trwa cesarka? Nie da się tego dokładnie określić. Czas trwania cesarskiego cięcia zależy w każdym przypadku od konkretnej sytuacji i stanu przyszłej mamy oraz dziecka. W zależności od wskazań do wykonania operacji, może ona trwać krócej, np. gdy jest zabiegiem nagłym, lub nieco dłużej w przypadku cięcia planowego, gdy pośpiech nie jest wymagany.
Zawsze jednak lekarze starają się minimalizować czas, który mija od nacięcia brzucha kobiety do wyjęcia noworodka z jamy macicy.
Spis treści
- Ile trwa cesarka?
- Co ma wpływ na czas trwania cesarki?
- Co to jest i ile trwa cięcie „na jodynę”?
- Jak przygotować się do cesarki?
- Powikłania cięcia cesarskiego
- Ile trwa leżenie po cesarce? Kiedy czas na pionizację?
Ile trwa cesarka?
Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem i jest to zabieg bez powikłań, operacja trwa około 30-40 minut. W sytuacji, gdy jest to kolejny poród drogą cięcia cesarskiego lub kobieta miała wykonywane w przeszłości różnego rodzaju zabiegi w obrębie miednicy lub jamy brzusznej, czas ten może wydłużyć się z powodu obecności zrostów po przebytych wcześniej operacjach.
Jak każda operacja, również cesarskie cięcie niesie za sobą powikłania. W przypadku np. pęknięcia macicy, uszkodzenia pęcherza moczowego czy moczowodów, konieczne jest wykonanie dodatkowych zespoleń lub założenie szwów, co może wydłużyć czas zabiegu. Ponadto, wystąpić może również krwotok, którego zatamowanie wymaga więcej czasu.
Oczywiście czas trwania zależy od techniki operacji oraz wprawy operatorów. W większości przypadków dziecko rodzi się w ciągu kilku minut od nacięcia skóry. Najdłuższą częścią cesarskiego cięcia jest zszywanie kolejnych warstw tkanek. W tym czasie dziecko jest jednak już przy mamie lub opiekują się nim neonatolodzy.
Co ma wpływ na czas trwania cesarki?
Tak jak wspomniano wcześniej, lekarz nie jest w stanie ze 100% pewnością zapewnić nas, jak długo będzie trwało cesarskie cięcie. Na czas trwania cesarki ma bowiem wpływ wiele czynników.
Pierwszym z nich jest wskazanie do zabiegu czyli fakt, czy operacja jest planowa, czy wykonywana z przyczyn pilnych lub nagłych. Jeśli życie lub zdrowie matki albo dziecka jest zagrożone, wszystkie czynności związane z przygotowaniem do wyjęcia noworodka z jamy macicy trwają znacznie krócej, niż gdy jest to zabieg planowy.
Ponadto, na czas trwania cesarki ma wpływ rodzaj znieczulenia oraz to, czy kobieta podjęła wcześniej próbę rodzenia drogami natury i korzystała ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W takiej sytuacji, lekarz anestezjolog może wykorzystać założony wcześniej cewnik i znieczulić rodzącą, bez potrzeby wykonywania kolejnego nakłucia.
Co jeszcze ma wpływ na czas trwania cesarki?
Czytaj również: Ile można mieć cięć cesarskich?
Sprawdź, jak długo będziesz rodzić. Ile trwa urodzenie dziecka?
Co to jest i ile trwa cięcie „na jodynę”?
Jest to stosowany obecnie coraz rzadziej żargon medyczny oznaczający konieczność jak najszybszego wykonania cięcia cesarskiego i urodzenia dziecka bez zbędnych czynności.
Z tego powodu, w takiej sytuacji anestezjolog zazwyczaj znieczula kobietę za pomocą znieczulenia ogólnego, gdyż jest ono szybsze do wykonania niż np. podpajęczynówkowe, które wymaga koncentracji i niekiedy dłuższej chwili.
Nazwa „na jodynę” wzięła się z używanej w przeszłości jodyny w celu szybkiej dezynfekcji. Czas zaoszczędzony na dokładnym myciu rąk czy brzucha jest niezbędny do uratowania dziecka lub matki w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu.
Jak przygotować się do cesarki?
Oczywiście nie sposób przygotować się do cesarskiego cięcia, jeśli jest ono wykonywane ze wskazań nagłych. W sytuacji, gdy jest ono zaplanowane wcześniej, warto przygotować się odpowiednio, aby usprawnić przebieg zabiegu.
Przed operacją powinno się wydepilować miejsce nad wzgórkiem łonowym, gdzie wykonywane będzie cięcie. Z racji tego, że korzystanie z maszynek zwiększa ryzyko zakażenia, polecane jest używanie do tego np. trymera elektrycznego.
Poza tym wieczorem, dzień przed cesarką, należy umyć się specjalnym antybakteryjnym mydłem. W przypadku, gdy jest to zabieg planowy, w praktycznie wszystkich szpitalach wymaga się bycia na czczo.
Powikłania cięcia cesarskiego
Cesarka może nieść za sobą powikłania, dlatego też nie powinno się decydować na jej wykonanie bez wyraźnych wskazań. Do najczęstszych powikłań cesarskiego cięcia należą: zakażenia, krwotoki, urazy pęcherza oraz moczowodów czy nieprawidłowe gojenie się rany.
W przyszłości może dojść do rozejścia się blizny, powstania ogniska endometriozy w miejscu nacięcia macicy lub nieprawidłowej implantacji łożyska w kolejnych ciążach.
Ile trwa leżenie po cesarce? Kiedy czas na pionizację?
Po cesarskim cięciu młoda mama przebywa przez pewien czas na sali pooperacyjnej. Nie może jednak leżeć za długo. Bardzo istotną kwestią dotyczącą cesarki jest konieczność szybkiej pionizacji. Z czego to wynika? Stan ciąży sprzyja m.in. nadkrzepliwości, podobnie jak operacja czy też długotrwałe leżenie.
To wszystko składa się na wysokie ryzyko zakrzepicy po cesarce, które grozi m.in. zatorowością płucną.
Jest ono też wyższe niż w przypadku porodu drogami natury. Z tego powodu lekarze zalecają poruszanie się i spokojne wstawanie z łóżka po około 6-12 od operacji. Zazwyczaj można wtedy też wziąć prysznic i zmienić salę pooperacyjną na normalną.
Ważne, aby pionizacja przebiegała pod kontrolą i opieką położnej, która w razie zawrotów głowy nie dopuści do upadku.
Wskazania do cesarki
Przyczyn wykonania cesarskiego cięcia jest wiele. W zależności od wskazania czas operacji może się różnić. Wyróżnia się wskazania:
elektywne, np.:
- nieprawidłowe położenie płodu, w tym położenie miednicowe
- niewspółmierność porodowa
- makrosomia płodu
- stan po 2 cięciach cesarskich
- nieprawidłowa implantacja łożyska
- ciąża bliźniacza jednokosmówkowa jednoowodniowa
- wrodzone wady macicyy
- wskazania pozapołożnicze, np. wady serca czy zaburzenia psychiatryczne
pilne, m.in.:
- nieprawidłowe położenie płodu
- dystocja szyjkowa
- preeclampsja
- bradykardia płodu, deceleracje późne w zapisie KTG
- nieprawidłowe ułożenie płodu
nagłe, np.:
- wypadnięcie pępowiny
- rzucawka
- łożysko przedwcześnie oddzielające się
- pęknięcie macicy
- brak postępu porodu
W przypadku wskazań pilnych lub nagłych operacja powinna być wykonana jak najszybciej. Zazwyczaj dziecko wyjmowane jest z jamy macicy po 3-5 minutach od znieczulenia kobiety, aby np. nie dopuścić do niedotlenienia noworodka i ewentualnych powikłań z tym związanych.
Czytaj również: Cesarskie cięcie - czy dzieci urodzone przez cc różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?
Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku
Pierwsze dni po cesarce: połóg, rekonwalescencja i zalecenia po cesarskim cięciu