Wymarzony zawód: kim chcą być dzieci w przyszłości? Poznaj wyniki badania!

2015-12-14 16:19

Każdy z nas w dzieciństwie miał swój wymarzony zawód. Chcieliśmy być strażakami, dziennikarzami, aktorami, nauczycielami. Amerykański portal fatherly.com postanowił zbadać, czym chciałyby zajmować się w przyszłości współczesne dzieci. Przeczytajcie, jakie były wyniki ankiety przeprowadzonej wśród najmłodszych!

wymarzony zawód
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wymarzony zawód chłopców to sportowiec, a dziewczynek - lekarz.

Fatherly.com to amerykański portal skierowany przede wszystkim do ojców. Jego redaktorzy postanowili zorganizować badanie, w którym przepytali 500 dzieci płci obojga, w wieku do 10 lat, jaki jest ich wymarzony zawód, który chciałyby wykonywać w przyszłości. Czy marzenia współczesnych pociech różnią się od tych, jakie mieli w ich wieku ich rodzice? Czy dziewczynki i chłopcy mają podobne plany co do swojej kariery? Czy na ich wybory dotyczące wymarzonego zawodu mają wpływ media i jakie dziedziny cieszą się największym zainteresowaniem najmłodszych?

>>Przeczytaj również: Utalentowane dziecko - jak wychować dziecko, które ma talent?>>

Wymarzony zawód: kim chcą być dzieci?

Badania Fatherly.com wykazują, że dziecięce marzenia wcale się tak bardzo nie zmieniły - są podobne do tych, jakie najmłodsza generacja miała kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu. Okazało się, że większość chłopców chciałaby być profesjonalnym sportowcem - tu zapewne zadziałała sława i możliwości finansowe współczesnych gwiazd sportu. Drugą najczęściej powtarzaną przez chłopców odpowiedzią była: "nie wiem", a trzecią - dość tradycyjna - większość odpowiadała, że chciałaby zostać strażakiem. Na kolejnych miejscach znaleźli się: inżynier i astronauta. Kwestia wymarzonego zawodu wśród dziewczynek przedstawiała się trochę inaczej: najczęściej chciały być one lekarkami, a później - nauczycielkami. Popularnością - na trzecim miejscu - cieszyła się również odpowiedź "nie wiem", a później: naukowiec i szef kuchni/piekarz. Podsumowując marzenia najmłodszych przedstawicieli obu płci można stwierdzić, że najwięcej dzieci chciałoby zostać zawodowym sportowcem, następnie lekarzem. Trzecią pozycję zajęli niezdecydowani, na kolejnej znaleźli się nauczyciele, weterynarze, strażacy, naukowcy, astronauci, inżynierzy oraz policjanci.

>>Przeczytaj również: Myślenie magiczne, czyli dlaczego dzieci wierzą w potwory>>

Wymarzony zawód: jak zmieniają się dziecięce zainteresowania?

Dziecięce zainteresowania zawodowe podzielono również według wieku. I tak okazuje się, że o ile większość 2-letnich dziewczynek nie wie, kim chce być w przeszłości, to chłopcom marzy się bycie lekarzem. Ogólnie większość dzieci w tym wieku chciałaby być... zwierzątkiem. U 5-latków są już zmiany: dziewczynki pragną być lekarzami, a chłopcy - strażakami. Większość najmłodszych dzieci - bez podziału na płeć - wskazuje na sportowca jako swój wymarzony zawód. Najstarsi z ankietowanych - 10-latki - wskazały, że chcą być sportowcami (chłopcy), szefami kuchni (dziewczęta), a ogólnie zwyciężył weterynarz.

Co ciekawe, dziecięce marzenia zmieniają się wraz z wiekiem. Na początku najmłodszym zależy, by być miłym i uroczym (stąd marzenia o byciu zwierzątkiem), później stają się bardziej praktyczne i wybierają zawody, które mogą im zapewnić w przyszłości lepszy byt. Te zamiłowania zmieniają się w wieku około 5-6 lat. Warto dodać, że nauką, technologią, inżynierią, matematyką interesuje się tylko 35 procent dzieci, z czego większość stanowią dziewczynki - 41 do 32 procent wśród chłopców. Zmieniają się więc role płciowe i dziewczynki coraz chętniej chcą się zajmować zawodami, które jeszcze nie tak dawno kojarzyły się  z męskimi dziedzinami. Nie zmienia się jednak wszystko - dziewczynki wśród swoich ulubionych zajęć w przyszłości na siódmym miejscu wskazały, że chciałyby być... księżniczkami. Wymarzone zawody działem związanym z naukami ścisłymi widzi 68 procent chłopców i 59 procent dziewczynek.

Warto dodać, że wśród odpowiedzi znalazło się wiele oryginalnych. Między innymi: dinozaur, księżniczka pop, poszukiwacz złota, wojownik ninja. Portal przyznał również swój złoty medal za najlepszą odpowiedź na pytanie: "Kim chcesz zostać w przyszłości?" za odpowiedź: "Chciałbym być wyższy".

>>Przeczytaj również: Odżywianie mózgu - składniki wspierające mózg dziecka>>