Wystarczył jeden ruch i noworodek przestał płakać. Położna pokazuje, jak uspokoić malca za pomocą dotyku

2022-10-17 15:54

Akupresura to delikatne uciskanie określonych miejsc na ciele i ich masowanie. W przypadku noworodków, główne znaczenia ma tu dotyk, ma które dziecko jest szczególnie wrażliwe. Zobacz, jak za pomocą akupresury położna uspokaja płaczącego noworodka. To łatwy gest, który możesz powtórzyć u swojego dziecka.

płaczący noworodek
Autor: Getty Images Wystarczył jeden ruch i noworodek przestał płakać. Położna pokazuje, jak uspokoić malca za pomocą dotyku.

Danielle Gauss to położna, która na TiktToku doradza rodzicom w kwestii opieki i pielęgnacji niemowląt. Na najnowszym filmiku pokazuje prosty chwyt, a raczej gest, który uspokaja płaczącego noworodka w ciągu kilku sekund.

"Trzecie oko" - punkt odpowiedzialny za spokój

Pielęgniarka działając na TikToku, pokazała specjalny sposób trzymania dziecka i głaskania go, dzięki któremu malec natychmiast się uspokaja. Wszystko za sprawą wykorzystania techniki akupresury, czyli uciskania określonych punktów na jego ciele.

Jak tłumaczy położna, wystarczy chwycić maluszka, podtrzymując jego klatkę piersiową, a dłoń podłożyć pod jego bródkę - w ten sposób możesz utrzymać dziecko w bezpiecznej pozycji, brzuszkiem do dołu. 

Gestem, który uspokaja noworodka jest głaskanie go po czole w miejscu nazywanym przez specjalistów medycyny naturalnej "trzecim okiem". Jak wyjaśnia Danielle, to jeden z wielu punktów na ciele człowieka, którego delikatne uciskanie lub dotykanie relaksuje, uspokaja i wycisza. 

"Trzecie oko" to punkt między brwiami. Jego stymulowanie palcem przez kilka sekund doskonale koi płacz noworodka. Może to być delikatne uciskanie lub masowanie go okrężnymi ruchami.  

Czytaj również: Sposoby na płacz niemowlaka - skuteczne triki, które uspokoją małe dziecko

Usypianie noworodka - jak usypiać noworodka bez kołysania?

Czy akupresura jest bezpieczna dla niemowląt?

Akupresura to, zdaniem specjalistów medycyny naturalnej, prosty i łatwy sposób na wspieranie zdrowia człowieka, także małego dziecka. Delikatne stosowanie akupresury, czyli lekkie uciskanie określonych miejsc na ciele niemowlęcia, nie może przynieść szkody. Oczywiście warto zawsze porozumieć się z pediatrą i zdobyć minimum wiedzy potrzebnej do stosowania takiej terapii.

Akupresura może być wykonywana podczas kąpieli, masażu, karmienia lub ubierania dziecka. Powinna być stosowana 1-3 razy dziennie, nie dłużej niż przez 15 minut. Stymulacja powinna polegać na delikatnym masażu małymi, okrężnymi ruchami. Nie uciska się jednego miejsca dłużej niż 30 sekund. 

Wiele położnych stosuje akupresurę "trzeciego oka" do uspokajania i usypiania niemowląt. Większość z nich głaszczę miejsce między brwiami kierując pociągnięcia opuszkiem palca w dół w kierunku noska.

Kolki niemowlęce