Z chorym dzieckiem już nie na SOR. Ministerstwo zapowiada zmiany, które zlikwidują kolejki

2022-10-31 12:54

Potężne zmiany szykuje ministerstwo zdrowia od 2023 roku. Według resortu mają one zmniejszyć kolejki na SOR-ze, gdzie czas oczekiwania na pomoc wynosi nieraz kilkanaście godzin. Co nas czeka i gdzie udać się teraz po pomoc z chorym dzieckiem?

chłopiec w hallu szpitalnym
Autor: Getty images Z chorym dzieckiem już nie na SOR. Ministerstwo zapowiada zmiany, które mają zlikwidować kolejki na oddziałach ratunkowych

"Nawet do 80 proc. pacjentów nie kwalifikuje się na wizytę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym" - twierdzi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia i zapowiada zmiany. Od 2023 roku SOR oraz nocna i świąteczna opieka medyczna mają być zlokalizowane w jednym miejscu. Pacjenci, którzy nie wymagają pomocy na SOR-ze zostaną odesłani obok do przychodni.  

Nocna i świąteczna opieka medyczna przy każdym SOR-ze

Zmiany zapowiedział rzecznik resortu zdrowia, podkreślając, że ich celem jest skrócenie czasu oczekiwania na pomoc w przypadkach wymagających szybkiej interwencji lekarskiej. Na czym ma polegać ta rewolucja? 

Według słów Wojciech Andrusiewicz, SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy ma od stycznia 2023 roku sąsiadować z gabinetami nocnej i świątecznej opieki medycznej. - Przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna - powiedział rzecznik w wywiadzie dla Polsat News. Dzięki temu możliwe będzie natychmiastowe przekierowanie pacjentów bardziej chorych i wymagających szybkiej pomocy na SOR, a lżejszych - do gabinetów przychodni. 

Czytaj również: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Kiedy wzywać karetkę do ciężarnej kobiety?

Triaż zadecyduje o wszystkim

- Nawet do 80 proc. pacjentów nie kwalifikuje się na wizytę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w wywiadzie dla Polsat News, dodając, że niezbędny tu będzie funkcjonujący już od dawna tryb obsługi pacjenta SOR, polegający na ocenie chorego i segregowaniu pacjentów pod kątem ich stanu.

Zdaniem Andruszkiewicza pacjenci, którym w czasie triażu przydzielony zostanie kolory zielony lub niebieski nie będą obsługiwane przez SOR. Takie osoby zostaną odesłane na nocną i świąteczna opiekę medyczną, która ma znajdować się tuż obok oddziałów ratunkowych.

Pacjenci z kolorami czerwonym i pomarańczowym, pozostaną na SOR-ze, bo ich stan wymaga szybkiej pomocy. - SOR nie jest od tego, by zajmować się każdą bolączką, SOR jest od ratowania życia - powiedział w wywiadzie rzecznik ministerstwa zdrowia. Jego zdaniem taki podział zmniejszy kolejki na SOR-ach i skróci czas oczekiwania poważnie chorych pacjentów na lekarza. 

triaz
Autor: redakcja Triaż, czyli segregacja pacjentów na SOR-ach
Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu
Nasi Partnerzy polecają