Zaproponowała TO w przedszkolu, by jej córka "nie jadła chemii”. Została olana

2023-09-11 14:12

Pewna mama, której 3-letnia córka właśnie rozpoczęła przedszkole i do tej pory nie miała w ustach słodyczy, na zebraniu z rodzicami zaproponowała, by dzieci nie przynosiły na urodziny niezdrowych słodkości. Niestety jej prośba nie spotkała się z dużym odzewem. Teraz pyta internautów, czy znają jakieś wypracowane metody z innych przedszkoli, które pozwoliłby ograniczyć cukier na tego typu uroczystościach.

Zaproponowała TO w przedszkolu, by jej córka nie jadła chemii”. Została olana
Autor: Getty images Zaproponowała TO w przedszkolu, by jej córka "nie jadła chemii”. Została olana

Na jednej z lokalnych grup na Facebooku pewna mama z Radomia podzieliła się swoją smutną refleksją po pierwszym zebraniu z rodzicami. Zaproponowała na nim innym rodzicom, by na urodzinki dzieci nie przynosić niezdrowych słodkości, a ich zdrowe zamienniki. Jej córka bowiem mimo że ma 3 lata jeszcze nie zna smaku tradycyjnych słodyczy. „Udało nam się to zupełnie naturalnie, bo zdrowo się odżywiamy, a w naszym domu ze słodyczy mamy tylko zdrowe zamienniki” – tłumaczy swoje podejście. „Wiem, że to jest nieuniknione i nie ma na to sposobu! Ale chciałabym jakoś jeszcze przedłużyć to niejedzenie słodyczy” – dodała. Niestety jej prośba nie przypadła do gustu innym rodzicom, którzy najwyraźniej uznali, że kobieta wyolbrzymia problem.

Nadmiar cukru w diecie dziecka: jakie są skutki jedzenia słodyczy u dzieci?

Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Zaproponowała rodzicom ograniczenie słodyczy na urodzinach

„Jestem załamana, bo zaraz zaczną się urodziny i jedzenie tego ścierwa i chemii. Tak wiem! Zaraz wyleje się na mnie hejt, że zabieram dziecku dzieciństwo. Nie! Chce tylko jej zdrowia i dobrego samopoczucia, bo moje dziecko jest dla mnie najważniejsze. Zaproponowałam na przedszkolnym zebraniu, żeby dzieci na urodziny nie przynosiły niezdrowych słodyczy. Teraz jest tak duży dostęp do fit słodyczy, fit przepisów itd., ale nie było zbyt dużego zainteresowania wśród rodziców” – pisze zrezygnowana.

„Może macie jakieś pomysły, które u Waszych dzieci w przedszkolu się sprawiły? Czy w ogóle coś próbowaliście ustalać z rodzicami czy daliście sobie spokój” – pyta na koniec internautów.

Jej post wywołał falę skrajnych komentarzy. Byli rodzice, którzy wprost pisali, że kobieta nie może oczekiwać, by cała grupa działała pod jej dyktando. „Nie każdy musi dostosować się do Twoich zasad żywienia” – podkreślali.

„Zgłoś w przedszkolu, że nie wyrażasz zgody na podawanie słodyczy i zdecydowanie zrezygnuj z urodzin innych dzieci” – radzili.

Urodzinki bez słodyczy? Da się

Byli jednak rodzice, o podobnych poglądach na temat żywienia dzieci, co autorka posta, którzy podrzucili kilka konstruktywnych pomysłów na to, by uczcić urodziny dziecka w przedszkolu nie przynosząc tradycyjnych słodyczy.

Jednym z najprostszych rozwiązań zdaniem internautów będzie zastąpienie słodyczy owocami.

„Dzieciaczki uwielbiają owoce - przynieść kilka jabłek czy bananów, podzielić się nimi wspólnie, zaśpiewać sto lat, złożyć życzenia i poprowadzić fajne zabawy urodzinkowe” – proponowali.

Wśród innych pomysłów padł patent na: tort z soczków, musów, baniek mydlanych lub pudełeczek z drobiazgami dla każdego dziecka.

Ciekawym pomysłem jest też lista dozwolonych przekąsek oraz domowe ciasto przygotowane przez kucharki w przedszkolu.

„W naszym przedszkolu jest lista przekąsek które mogą pojawić się na urodzinach np. orzechy, owoce. Można samemu zrobić babeczki czy fit przekąski albo tort bez cukru. Świadomość rodziców zdecydowanie pomaga”.

„Jestem nauczycielką w przedszkolu. I nie mamy słodyczy - dogadałam się z rodzicami, że dzieci urodzone w tym samym miesiącu obchodzą urodziny w ostatni czwartek miesiąca. Kuchnia robi w tym dniu ciasto np. drożdżowe, marchewkowe z owocami itp. Dla solenizantów pozostali śpiewają 100 lat i składają życzenia. Mamy girlandy, medale i dyplomy z Żabkami, ponieważ jestem w gr Żabki, dzieci urodzinowe dostają jeszcze balony w kształcie żab i książki, a pozostali zwykle zielone balony” – dzielili się swoimi rozwiązaniami.

Cukierki z witaminami. Czy podawać dzieciom zdrowe słodycze?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza