Zaszła w ciążę mając 42 lata. "Kiedy przyznałam, ile mam lat, położna westchnęła z pogardą"

2023-01-23 15:22

Lucy Baker, była już mamą dwóch córek, gdy w wieku 42 lat zaszła w trzecią ciążę. Spotkała ją za to fala hejtu ze strony środowiska szkolnego córek, ale także od... personelu medycznego. Dziś wspiera inne mamy prowadząc profile społecznościowe o nazwie "matka geriatryczna".

Zaszła w ciążę w wieku 42 lat i spotkała się z hejtem.
Autor: Instagram/ @geriatric_mum Zaszła w ciążę w wieku 42 lat i spotkała się z hejtem.

Liczba kobiet, które decydują się na ciążę po 40. roku życia stale rośnie. Sytuacja taka ma miejsce na całym świecie, w tym także w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2004-2014 panie w wieku 40-45 lat rodziły dzieci o 11 procent częściej niż wcześniej.

Mimo to, ciąże u kobiet po 40. roku życia wciąż nazywane są na całym świecie "geriatrycznymi". Sama nazwa ma znaczenie dość mocno stygmatyzujące. Zgodnie ze słownikiem PWN, "geriatria", to gałąź medycyny zajmująca się chorobami wieku starczego. Za "wiek starczy" z kolei uznaje się przedział wieku pomiędzy 75 do 90 lat. 

Nic więc dziwnego, że Lucy Baker, która stworzyła profil @geriatric_mum na Instagramie, zyskała tak dużą popularność. Mam, które czują się urażone, a są w podobnej sytuacji co ona, jest o wiele więcej. 

Przeczytaj też: Późne ojcostwo: jakie zagrożenia za sobą niesie?

Ciąża nie chroni przed rakiem

Sprawdź: Późne macierzyństwo: dlaczego Polki rodzą dzieci po 40. roku życia?

Przykre komentarze o "starości"

W swoich profilach społecznoścowych, Lucy wspomina jedną z pierwszych, ciążowych wizyt u położnej. Została zapytana o wiek, a kiedy przyznała, że ma 42 lata, położna westchnęła z pogardą. "Ta jej reakcja utkwiła mi w pamięci" — mówi Lucy. Ponadto w notatkach ciążowych, pielęgniarka, napisała wielkimi literami "MAMA GERIATRYCZNA". Jak twierdzi Baker, w tamtej chwili czuła się napiętnowana i oczywiste było, że medyczka "między wierszami" potępia jej ciążę. 

Nie mniej złośliwości, kobieta zaznała od znajomych matek, ze szkoły swoich córek. Krzywdzącym komentarzom nie było końca:

- "Będziesz miała 47 lat, kiedy twoje dziecko zacznie szkołę" — mówiła jedna z nich.

- "Zdajesz sobie sprawę, że będziesz najstarszą mamą w szkole?" — dodała kolejna.

- "Mi by już nie chciało się bawić w pieluchy" - stwierdziła jeszcze inna. 

Plusy ciąży po 40. roku życia

Warto zaznaczyć, że według wytycznych międzynarodowych towarzystw medycznych, lekarze powinni odradzać ciążę kobietom dopiero po 50. roku życia. Co prawda, ciąża już po 35. roku życia jest obarczona nieco większym ryzykiem, ale badania pokazują, że ma też plusy.

Ze statystyk wynika, że kobiety, które późno decydują się na dziecko, żyją dłużej – aż o 11 proc. większe szanse na dożycie 90 lat mają starsze matki niż te, które pierwsze dziecko urodziły przed 25. rokiem życia. Być może dlatego, że mimo starzenia się, kobiety te dużo bardziej dbają o zdrowie, mając na uwadze, że muszą dbać o siebie dla dobra swoich, małych jeszcze dzieci.

Z moich obserwacji wynika również, że mamy, które późno zdecydowały się na dziecko, bardzo o siebie dbają. Wiedzą, że muszą być bardziej ostrożne niż ich młodsze koleżanki

- wyjaśniał jakiś czas temu w rozmowie z "Dzień dobry TVN" ginekolog Jakub Rzepka.

Dowiedz się: Ciąża po czterdziestce – czy to bezpieczne zajść w ciążę po 40. roku życia?