Zatrucia, a nawet zgony po zażyciu syropów. Leki dla dzieci na cenzurowanym

2023-09-27 12:55

Co najmniej 28 firm farmaceutycznych - tyle koncernów zostało upomnianych w trakcie bieżącego roku przez FDA, czyli Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Wzmożone kontrole związane są z licznymi doniesieniami o zatruciach lekami. Wśród firm na cenzurowanym są te pochodzące zarówno z USA, Azji, Afryki, jak i z Europy.

Wzmożone kontrole leków. Zatrucia po syropach na kaszel i lekach na biegunkę dla dzieci
Autor: Getty Images Wzmożone kontrole leków. Zatrucia po syropach na kaszel i lekach na biegunkę dla dzieci .

Jak informuje agencja Reutera, powodem reakcji FDA jest brak odpowiedniej dokumentacji dowodzącej przeprowadzenia stosownych badań produktów. Po zeszłorocznej fali zatruć syropami na kaszel produkowanymi w Indiach i Indonezji, amerykańska agencja wzmożyła swoje kontrole, badając nie tylko składy samych substancji, ale także opakowań. Przypomnijmy - rok temu zanieczyszczone syropy na kaszel doprowadziły do śmierci ponad 300 dzieci na całym świecie. 

Dowiedz się: Im młodsze dziecko, tym łatwiej o zatrucie pokarmowe. Z nieumytych owoców, nieświeżej żywności

Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Dowiedz się: Co się stanie, gdy zjemy coś spleśniałego? Jak pleśń wpływa na organizm człowieka?

Leki dla dzieci uszkadzały nerki

O sprawie leków produkowanych w Indonezji głośno było w październiku ubiegłego roku. Wówczas badania potwierdziły, że leki zawierały wysokie ilości glikolu etylenowego (EG) oraz glikolu dietylenowego (DEG). Substancje te w wysokim stężeniu doprowadzały do uszkodzeń nerek, a ostatecznie nawet do śmierci.

Z tego powodu na początku października WHO wydała globalny alert dotyczący syropów na kaszel. 

Koncerny z całego świata znów osłabiły kontrole jakości

Po czasie jednak sprawa przycichła, a FDA alarmuje, że koncerny farmaceutyczne znów zmniejszyły wewnętrzne kontrole. W związku z tym, na cenzurowanym są nie tylko syropy na kaszel, ale też leki na biegunkę dla dzieci, a nawet pasty do zębów i kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Wśród kontrolowanych firm, których badania produktów nie są zgodne z najnowszymi normami, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wymieniła koncerny pochodzące z Indii, Korei Południowej, Egiptu, ale też z USA, Kanady i Szwajcarii. 

Jeśli firmy nie poprawią kontroli jakości, ich produkty zostaną wycofane z amerykańskiego rynku. FDA ma w USA szeroki zakres kompetencji od 1930 roku, kiedy to w wyniku zatrucia DEG doszło do śmierci ponad setki dzieci. 

Przeczytaj: 17 wyjątkowo trujących i groźnych produktów, które masz w domu. Trzymaj je z dala od malucha

Źródło:

polsatnews.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza