Zignorowali zagrożenie i z rocznym dzieckiem ruszyli w Tatry. Musieli interweniować ratownicy

2023-02-09 10:51

Niewiele brakowało, a tragicznie zakończyłaby się górska wyprawa trzyosobowej rodziny w słowackich Tatrach. We wtorek ratownicy Horskiej Zachrannej Służby ruszyli na pomoc parze, która mimo ostrzeżeń lawinowych i pogodowych, z rocznym dzieckiem ruszyła na szlak.

Zignorowali zagrożenie lawinowe i z rocznym dzieckiem ruszyli w Tatry. Trudna akcja ratowników
Autor: Getty images/ Fecebook screenshot @Horská záchranná služba Zignorowali zagrożenie lawinowe i z rocznym dzieckiem ruszyli w Tatry. Trudna akcja ratowników

We wtorek wieczorem ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (słowacka organizacja będąca odpowiednikiem polskiego TOPR-u) otrzymali wezwanie do pary, która utknęła na szlaku między Szczyrbskim Jeziorem a Popradzkim Stawem w Tatrach.

Pomocy potrzebowała kobieta z rocznym dzieckiem i mężczyzna z dużą nadwagą, który kompletnie opadł z sił i utknął w głębokim śniegu.

Odmrożenia

Turyści zignorowali zagrożenie lawinowe

Turyści wyszli w góry, mimo wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego i licznych ostrzeżeń pogodowych i apeli o to, by nie wychodzić w góry w związku z niebezpiecznymi warunkami na szlakach. Niestety nie posłuchali, a co najgorsze zabrali ze sobą roczne dziecko.

Ratownicy dotarli do nich na nartach i skuterach śnieżnych. W najgorszym położeniu był mężczyzna, który - jak podaje HZS w swoim komunikacie - ważył ok. 150 kg. Bardzo szybko wyczerpał wszystkie siły i utknął w wysokich zaspach śnieżnych.

Matka wraz z dzieckiem w asyście ratowników zdołała o własnych siłach wrócić do schroniska nad Popradzkim Stawem. Zaś wyczerpanego mężczyznę trzeba było załadować na sanie i przy pomocy skutera śnieżnego również przewieźć do tego samego schroniska. Akcja ratunkowa zakończyła się o północy.

Bardzo trudne warunki w Tatrach

W ostatnich dniach warunki pogodowe w Tatrach były bardzo trudne. Przez śnieżycę i wichury zamknięto szlaki. Obowiązywał czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Teraz warunki nieco się poprawiły, obniżono alert lawinowy do trzeciego stopnia i otwarto większość szlaków, ale warunki nadal się wyjątkowo trudne.

„Na całym obszarze Tatr sytuacja lawinowa nadal jest bardzo niekorzystna. Na wszystkich wystawach ujętych w komunikacie lawinowym niezależnie od wysokości zalegają bardzo duże depozyty przewianego śniegu, które mogą powodować samoistne zejście lawin dużych oraz bardzo dużych rozmiarów. Należy brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków” – czytamy w komunikacie TOPR-u.

Poruszanie się po szlakach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny ryzyka lawinowego. Toprowcy apelują o rozsądek do turystów.

„Apelujemy o rozsądny dobór celów do panujących warunków turystycznych oraz obowiązkowe posiadanie lawinowego ABC (detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością obsługi tego sprzętu”.

Przeczytaj także: Czterolatek nie żyje, a jego cała rodzina jest w szpitalu. Winna źle przechowywana mrożonka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza