Zignorowali zagrożenie i z rocznym dzieckiem ruszyli w Tatry. Musieli interweniować ratownicy

2023-02-09 10:51

Niewiele brakowało, a tragicznie zakończyłaby się górska wyprawa trzyosobowej rodziny w słowackich Tatrach. We wtorek ratownicy Horskiej Zachrannej Służby ruszyli na pomoc parze, która mimo ostrzeżeń lawinowych i pogodowych, z rocznym dzieckiem ruszyła na szlak.

Zignorowali zagrożenie lawinowe i z rocznym dzieckiem ruszyli w Tatry. Trudna akcja ratowników
Autor: Getty images/ Fecebook screenshot @Horská záchranná služba Zignorowali zagrożenie lawinowe i z rocznym dzieckiem ruszyli w Tatry. Trudna akcja ratowników

We wtorek wieczorem ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (słowacka organizacja będąca odpowiednikiem polskiego TOPR-u) otrzymali wezwanie do pary, która utknęła na szlaku między Szczyrbskim Jeziorem a Popradzkim Stawem w Tatrach.

Pomocy potrzebowała kobieta z rocznym dzieckiem i mężczyzna z dużą nadwagą, który kompletnie opadł z sił i utknął w głębokim śniegu.

Odmrożenia

Turyści zignorowali zagrożenie lawinowe

Turyści wyszli w góry, mimo wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego i licznych ostrzeżeń pogodowych i apeli o to, by nie wychodzić w góry w związku z niebezpiecznymi warunkami na szlakach. Niestety nie posłuchali, a co najgorsze zabrali ze sobą roczne dziecko.

Ratownicy dotarli do nich na nartach i skuterach śnieżnych. W najgorszym położeniu był mężczyzna, który - jak podaje HZS w swoim komunikacie - ważył ok. 150 kg. Bardzo szybko wyczerpał wszystkie siły i utknął w wysokich zaspach śnieżnych.

Matka wraz z dzieckiem w asyście ratowników zdołała o własnych siłach wrócić do schroniska nad Popradzkim Stawem. Zaś wyczerpanego mężczyznę trzeba było załadować na sanie i przy pomocy skutera śnieżnego również przewieźć do tego samego schroniska. Akcja ratunkowa zakończyła się o północy.

Bardzo trudne warunki w Tatrach

W ostatnich dniach warunki pogodowe w Tatrach były bardzo trudne. Przez śnieżycę i wichury zamknięto szlaki. Obowiązywał czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Teraz warunki nieco się poprawiły, obniżono alert lawinowy do trzeciego stopnia i otwarto większość szlaków, ale warunki nadal się wyjątkowo trudne.

„Na całym obszarze Tatr sytuacja lawinowa nadal jest bardzo niekorzystna. Na wszystkich wystawach ujętych w komunikacie lawinowym niezależnie od wysokości zalegają bardzo duże depozyty przewianego śniegu, które mogą powodować samoistne zejście lawin dużych oraz bardzo dużych rozmiarów. Należy brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków” – czytamy w komunikacie TOPR-u.

Poruszanie się po szlakach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny ryzyka lawinowego. Toprowcy apelują o rozsądek do turystów.

„Apelujemy o rozsądny dobór celów do panujących warunków turystycznych oraz obowiązkowe posiadanie lawinowego ABC (detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością obsługi tego sprzętu”.

Przeczytaj także: Czterolatek nie żyje, a jego cała rodzina jest w szpitalu. Winna źle przechowywana mrożonka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza