Czterolatek nie żyje, a jego cała rodzina jest w szpitalu. Winna źle przechowywana mrożonka?

2023-02-09 9:35

Tragedia tej rodziny przeraża, bo wygląda na to, że mogła przydarzyć się każdemu. Kilkuletni chłopiec nie żyje, a jego mama i starsze rodzeństwo wciąż są w szpitalu. Cała rodzina uległa poważnemu zatruciu pokarmowemu. Jest podejrzenie, że zawiniła źle przechowywana żywność.

Czterolatek nie żyje, a jego cała rodzina jest w szpitalu. Winna źle przechowywana mrożonka?
Autor: Getty Images Czterolatek nie żyje, a jego cała rodzina jest w szpitalu. Winna źle przechowywana mrożonka?

Do tragicznej serii zdarzeń doszło w Wygnanowie koło Opoczna. 4-latek, wraz z mamą i starszym rodzeństwem - 8-letnią siostrą i 13-letnim bratem - mieli objawy zatrucia. Cała czwórka poczuła się bardzo źle wczoraj rano, w porze śniadaniowej.

Początkowo podejrzewano, że winny jest tlenek węgla. Przybyli na miejsce ratownicy, mimo użycia profesjonalnych mierników, nie wykryli czadu. Wtedy podejrzenie padło na posiłek, który 38-latka jadła wraz ze swoją trójką dzieci.

Dowiedz sie: Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?

W formie 24: owoce i warzywa najbardziej skażone pestycydami

Dowiedz się: Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Tragedia rodziny z Opoczna

Podejrzenie padło więc na mrożonkę, którą wcześniej jadła rodzina. Zatrucie było tak silne, że mimo prób reanimacji, ratownikom nie udało się uratować 4-latka. Chłopiec zmarł, a jego mama i rodzeństwo zostali przewiezieni do szpitala. W najlepszym stanie jest 13-letni chłopiec. Jego mama i siostra wciąż przebywają w szpitalu w Opocznie.

Śledczy badają teraz wiele hipotez, jednak wszystko wskazuje właśnie na nieodpowiednio przechowywane jedzenie. Zatruciu nie uległ jedynie ojciec dzieci, który miał nie spożywać posiłku z rodziną. 

- Sprawdzamy kilka hipotez, jedną z nich jest zatrucie pokarmowe, ale to jeszcze potwierdzą badania toksykologiczne – poinformowała w rozmowie z portalem opoczno.naszemiasto.pl asp. sztab. Barbara Stępień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.

Bezpieczne mrożenie

Należy pamiętać o tym, że zamrażanie jedynie przedłuża trwałość produktów, nie zabija bakterii, a jedynie hamuje ich namnażanie. Trwałość żywności przechowywanej w zamrażarce zależy od rodzaju produktu i temperatury, jednak maksymalnie jest to 9-12 miesięcy.

Po rozmrożeniu produkty nie powinny być zbyt długo przechowywane w lodówce. Grozi to bowiem zakażeniem bakterią Listeria, która jest szczególnie groźna dla dzieci i kobiet w ciąży.

Przeczytaj: Niedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza