Żłobki i przedszkola otwarte dla wszystkich od poniedziałku

2021-04-14 11:06

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej w sprawie obostrzeń poinformował, że wszystkie dotychczasowe restrykcje zostają przedłużone z dwoma wyjątkami - jednym z nich jest otwarcie żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia. Na tę informację czekało bardzo wielu rodziców, którzy teraz mogą odetchnąć z ulgą.

dzieci żłobek
Autor: Getty images Żłobki i przedszkola zostały zamknięte 27 marca

Żłobki i przedszkola zostały zamknięte 27 marca, kiedy rząd wprowadził kolejne restrykcje w ramach walki z pandemią COVID-19. Według pierwotnego założenia placówki te miały być ponownie otwarte od 12 kwietnia. Tak się jednak nie stało - restrykcje bowiem przedłużono do 18 kwietnia. Do dziś rodzice najmłodszych pociech zastanawiali się, czy rząd nie przedłuży zamknięcia żłobków i przedszkoli o kolejny tydzień - do 25 kwietnia. 

Żłobki i przedszkola otwarte od najbliższego poniedziałku

Już wiadomo, że tak się nie stanie. Minister zdrowia oficjalnie poinformował, że od 19 kwietnia wszystkie dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym będą mogły wrócić do placówek. 

Przypominamy, że na wzór Wielkiej Brytanii, w trakcie trwania obostrzeń do przedszkoli i żłobków mogły uczęszczać dzieci, których rodzice stanowią personel medyczny lub pracują w służbach porządkowych. 

Polecamy: PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Drugi wyjątek - aktywność na dworze

Podczas konferencji minister zdrowia wypowiedział się także na temat restrykcji związanych z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu. Poinformował on, że od 19 kwietnia dozwolone będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu do 25 osób. To dobra wiadomość dla dzieci, które w końcu będą mogły spotkać się ze swoimi rówieśnikami na amatorskich boiskach. 

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna

Pomoc psychiatryczna dla dzieci 

Minister Adam Niedzielski odniósł się także do kwestii odbudowy kondycji zdrowotnej społeczeństwa po pandemii. - Zdecydowanie widzimy, że odbudowa zdrowia osób, w tym szczególnie dzieci, po pandemii, to zagadnienie, które wymaga zdefiniowania nowych projektów - powiedział. Uściślił jednocześnie, że jednym z głównych kierunków tych działań będzie psychiatria. 

Kiedy zostaną otwarte szkoły?

- Jeśli chodzi o kwestie przywracania nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 to najważniejszym parametrem będzie kwestia liczby dziennych zachorowań około 30 na 100 tys., a także to jak w danym regionie wygląda obłożenie łóżek w szpitalach i poziomy wyszczepienia - odpowiedział na to pytanie minister zdrowia podczas konferencji 14 kwietnia. 

Polecamy: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"