Żłobki i przedszkola otwarte dla wszystkich od poniedziałku

2021-04-14 11:06

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej w sprawie obostrzeń poinformował, że wszystkie dotychczasowe restrykcje zostają przedłużone z dwoma wyjątkami - jednym z nich jest otwarcie żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia. Na tę informację czekało bardzo wielu rodziców, którzy teraz mogą odetchnąć z ulgą.

dzieci żłobek
Autor: Getty images Żłobki i przedszkola zostały zamknięte 27 marca

Żłobki i przedszkola zostały zamknięte 27 marca, kiedy rząd wprowadził kolejne restrykcje w ramach walki z pandemią COVID-19. Według pierwotnego założenia placówki te miały być ponownie otwarte od 12 kwietnia. Tak się jednak nie stało - restrykcje bowiem przedłużono do 18 kwietnia. Do dziś rodzice najmłodszych pociech zastanawiali się, czy rząd nie przedłuży zamknięcia żłobków i przedszkoli o kolejny tydzień - do 25 kwietnia. 

Żłobki i przedszkola otwarte od najbliższego poniedziałku

Już wiadomo, że tak się nie stanie. Minister zdrowia oficjalnie poinformował, że od 19 kwietnia wszystkie dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym będą mogły wrócić do placówek. 

Przypominamy, że na wzór Wielkiej Brytanii, w trakcie trwania obostrzeń do przedszkoli i żłobków mogły uczęszczać dzieci, których rodzice stanowią personel medyczny lub pracują w służbach porządkowych. 

Polecamy: PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Drugi wyjątek - aktywność na dworze

Podczas konferencji minister zdrowia wypowiedział się także na temat restrykcji związanych z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu. Poinformował on, że od 19 kwietnia dozwolone będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu do 25 osób. To dobra wiadomość dla dzieci, które w końcu będą mogły spotkać się ze swoimi rówieśnikami na amatorskich boiskach. 

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna

Pomoc psychiatryczna dla dzieci 

Minister Adam Niedzielski odniósł się także do kwestii odbudowy kondycji zdrowotnej społeczeństwa po pandemii. - Zdecydowanie widzimy, że odbudowa zdrowia osób, w tym szczególnie dzieci, po pandemii, to zagadnienie, które wymaga zdefiniowania nowych projektów - powiedział. Uściślił jednocześnie, że jednym z głównych kierunków tych działań będzie psychiatria. 

Kiedy zostaną otwarte szkoły?

- Jeśli chodzi o kwestie przywracania nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 to najważniejszym parametrem będzie kwestia liczby dziennych zachorowań około 30 na 100 tys., a także to jak w danym regionie wygląda obłożenie łóżek w szpitalach i poziomy wyszczepienia - odpowiedział na to pytanie minister zdrowia podczas konferencji 14 kwietnia. 

Polecamy: Przeciwciała ze szczepionki na COVID przeszły przez łożysko! Dziecko urodziło się "zaszczepione"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza