Zasiłek macierzyński już nie dla wszystkich? Oto zmiany, które proponuje ZUS

2021-09-14 9:50

Zmiany dotyczące przyznawania zasiłku macierzyńskiego mogą sprawić, że część matek zostanie pozbawionych świadczenia. Właśnie tych, które są zatrudnione na umowę o pracę.

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany proponuje ZUS?
Autor: Getty images Zasiłek macierzyński - jakie zmiany proponuje ZUS?

Obecnie na zasiłek macierzyński wypłacany w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego może liczyć każda mama nowo narodzonego dziecka, która jest zatrudniona na umowę o pracę. Świadczenie jest wypłacane już w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka.

To pracownica decyduje o tym, czy chce pójść na urlop macierzyński trwający 20 tygodni czy połączyć go z urlopem rodzicielskim. Wówczas całość urlopu wynosi 52 tygodnie. Jeśli w ciągu 21 dni od porodu złoży stosowny wniosek, przez cały ten okres może otrzymywać 80% swojego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub przez pierwsze półrocze 100%, a kolejne - 60%.

Jak w wakacje informowała Wyborcza.biz ZUS proponuje zmiany w tym zakresie. Nie wszystkie mamy zatrudnione na umowę o pracę mogłyby liczyć na świadczenie. Kto miałby zostać wykluczony?

Polecamy: Formalności po narodzinach dziecka. Kiedy i o czym pamiętać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Zasiłek macierzyński od razu tylko dla pracownic z odpowiednim stażem pracy?

ZUS proponuje, by zasiłek macierzyński wypłacany od razu nie przysługiwał wszystkim, ale jedynie tym kobietom, które już od dłuższego czasu są zatrudnione. Nie ma jednak mowy o tym, ile taki okres miałby wynosić. Czy przepracować trzeba 3 miesiące, pół roku, a może rok, aby pieniądze z ZUS-u dostać od razu po urodzeniu dziecka?

Mowa jest o tzw. okresie wyczekiwania przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego. To znaczy, że kobieta musiałaby na swój zasiłek macierzyński "poczekać". Np. gdyby zatrudniła się na miesiąc przed porodem, nie mogłaby liczyć na 12 miesięcy zasiłku macierzyńskiego. W efekcie w pierwszych miesiącach nie otrzymywałaby świadczenia.

Zobacz: Świadczenia dla samotnej matki - na co możesz liczyć?

"Zasiłek nie będzie mógł być przyznawany zaraz po urodzeniu dziecka, jeśli umowa o pracę była podpisana niewiele przed urodzeniem. Chodzi o to, by wyeliminować takie sytuacje, kiedy kobieta zatrudniała się krótko przed porodem (w domyśle: fikcyjnie), a potem przechodziła na garnuszek ZUS" - czytamy na stronie Wyborcza.biz

Jak zauważa adwokat Katarzyna Nabożna-Motała, to nie tylko nie rozwiąże problemu, o którym mówi się od dawna, mianowicie tego, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Przeciwnie - jedynie pogłębi ten kryzys.

"ZUS zaproponował właśnie ograniczenia w wypłacie macierzyńskiego. - ZUS od dłuższego czasu prowadzi działania antydemograficzne. Pozbawia kobiety poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji w tak ważnym okresie jak macierzyństwo" - zauważa adwokat Katarzyna Nabożna-Motała.

Komentarze w mediach społecznościowych są podzielone. Jak zauważają matki prowadzące własną działalność gospodarczą, one na wypłatę świadczenia często czekają nawet po kilka miesięcy. 

Zobacz także: Zasiłek macierzyński a umowa-zlecenie

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza