Znany ginekolog ma ważny apel do kobiet. "To naprawdę może uratować niejedno życie"

2023-09-05 15:21

Doktor Wojciech Falęcki, znany na Instagramie specjalista ginekologii i położnictwa w ostatnim swoim poście zwrócił się z gorącym apelem do swoich obserwatorek. Zaapelował o regularne wykonywanie dwóch badań. Znany profesor do kompletu dorzucił jeszcze trzecie.

Znany ginekolog ma ważny apel do kobiet. To naprawdę może uratować niejedno życie
Autor: Instagram/@dr_wojciechjfalecki Znany ginekolog ma ważny apel do kobiet. "To naprawdę może uratować niejedno życie"

W związku z tym, że wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, Wojciech Falęcki zaapelował do wszystkich kobiet o regularne badania profilaktyczne w celu zapobiegania rakowi trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy.

Danuta Błażejczyk pokonała nowotwór: „Cieszę się, że żyję”

Dwa badania, które ratują życie kobiet

Instagramowy profil ginekologa obserwuje obecnie 211 tysięcy osób. Lekarz zdaje więc sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki ma w rękach. Jak podkreśla - swój Instagram chce przede wszystkim wykorzystywać do do celów informacyjnych i edukacyjnych.

„Ten profil, chcę tak myśleć, jest niczym BBC (…). Zatem wykonajmy cytologię - najlepiej płynną. Zróbmy też badanie ultrasonograficzne. RAZ W ROKU. Obydwa bezbolesne i łatwe. To naprawdę może uratować niejedno życie” – apeluje.

Pod postem Wojciecha Falęckiego wypowiedział się w tym temacie także profesor Mirosław Wielgoś.

„Dodałbym do tego jeszcze USG piersi” – napisał.

„Regularna cytologia uratowała życie”. Bardziej czuła płynna

Profilaktyczne badania wprawdzie nie uchronią nas przed nowotworem, ale pozwalają na jego wcześniejsze rozpoznanie, zwiększając szansę na wyzdrowienie. Potwierdza to jedna z pacjentek doktora Falęckiego w komentarzu pod jego postem. „Mi regularna cytologia uratowała życie” –. napisała.

Jak podkreślają jednak specjaliści, jeśli wybieramy się wykonać cytologię, warto zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej i wykonać cytologię płynną. Różni się ona od klasycznej tym, że ma lepszą jakość uzyskanego preparatu i większe znaczenie diagnostyczne. Materiał do analizy przechowuje się na podłożu płynnym, co ogranicza ryzyko jego uszkodzenia, a sam wynik uznaje się za bardziej dokładny. W płynnej cytologii lekarz również pobiera wymaz szczoteczką, ale wkłada ją do pojemnika o płynnym podłożu.

Jej wyniki dostępne są zazwyczaj w ciągu 3–15 dni roboczych. Zaleca się, by badanie cytologiczne wykonywać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego. Jak przygotować się do cytologii przeczytasz w naszym osobnym poradniku.

USG narządów rodnych i sutków raz w roku

Równie ważne jest także to, by raz w roku wykonać USG narządów rodnych i USG sutków. To dwa bezbolesne badania, które potrafią we wczesnym stadium rozpoznać nowotwory. Rutynowe badanie USG piersi i USG narządów rodnych zaleca się wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, po ustaniu krwawienia i przed owulacją. Bardzo ważna jest także samokontrola. Piersi należy badać także we własnym zakresie.

Przeczytaj: To nieprawda, że w ciąży nie trzeba badać piersi. Dlaczego trzeba iść koniecznie na USG?