Zrób te 4 rzeczy tuż przed odciąganiem mleka. Zbierzesz go więcej i pójdzie ci szybciej

2022-10-06 18:21

Ilość pokarmu, ściąganego laktatorem jest niewystarczająca dla potrzeb maluszka? Wiele mam zmaga się z tym problemem u dzieci, które z jakiegoś powodu nie mogą być karmione piersią. Dokarmiają więc dziecko mieszanką. To stresujące. Są jednak sposoby, by zwiększyć ilość odciąganego mleka. Warto przetestować na sobie te 4 triki.

laktator
Autor: Getty Images Co zrobić, by sciągnąć więcej pokarmu laktatorem?

Wbrew pozorom podejście do ściągania pokarmu jest istotne. Mama może się do niego przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie, by osiągnąć lepsze rezultaty. Te metody, pozwolą ci ściagnąć więcej pokarmu i to w krótszym czasie. Jak mądrze zabrać się za "współpracę" z laktatorem?

Zobacz też: Kolektor pokarmu - laktacyjne cudo, czy kolejny modny gadżet?

Jaki laktator wybrać: ręczny czy elektryczny?

Przeczytaj: "Mama w pracy". Zborowska pozuje z laktatorem, a fanki komentują surowo

Cykl relaksacyjnych oddechów

Zanim zaczniesz odciąganie pokarmu, skup się na relaksacji. Pomóc może ci świadome oddychanie. Wykonaj 6 cykli oddechów w proporcjach 4-7-8. Wdychaj powietrze licząc do 4, później przytrzymuj je licząc do 7 i wydychaj powoli licząc do 8. 

Takie oddechy aktywizują przywspółczulny układ nerwowy, co relaksuje organizm i zwiększa podaż mleka kobiecego. 

Wykonaj masaż piersi

Przed przystąpieniem do odciągania wykonaj masaż piersi ciepłymi dłońmi. Możesz delikatnie ugniatać piersi, ale nie zbyt mocno, gdyż mogłoby to uszkodzić kanaliki mleczne. Masaż wykonuj w kierunku brodawek, by pubudzić przepływ mleka. 

Dobierz odpowiednią końcówkę

Upewnij się, że końcówka/ nakładka od laktatora jest dobrze dopasowana do rozmiaru twoich brodawek. Zły rozmiar może być przyczyną nieefektywnego ściągania pokarmu, między innymi dlatego, że powoduje ból, który osłabia podaż mleka.

Pobudź emocje

Przy karmieniu piersią, aktywizuja się hormony, które same napędzają laktację. Dzieje się tak poprzez bliski kontakt mamy z dzieckiem. Spraw więc, by ściąganie pokarmu nie było tak mechaniczną czynnością. Patrz na maluszka jak ściągasz pokarm, wąchaj jego ubranka, głaszcz go po główce, jeśli korzystasz z laktatora elektrycznego i masz wolne ręce.

Przeczytaj: Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza