Ratowniczka: "Tego nie dam moim dzieciom, dopóki nie skończą 5 lat". Ryzyko rośnie

2023-05-29 14:09

Większość rodziców najbardziej obawia się zadławienia u małych dzieci. Widok maluszka, który walczy o każdy oddech, jest przerażający. Pomimo tego zdarza się, że podają to kilkulatkom. Ratowniczka ostrzega, jakie produkty zwiększają ryzyko zadławienia.

Dławiące się dziecko
Autor: Getti Images Zwiększają ryzyko zadławienia. Ratowniczka: "Tego nie dam moim dzieciom, dopóki nie skończą 5 lat"

Zadławienie u dzieci może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Zablokowanie dróg oddechowych może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, a w rezultacie do śpiączki a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak uderzać dziecko podczas zadławienia i jak udzielić mu pierwszej pomocy. Istotne jest także, aby unikać pewnych pokarmów, które zwiększają ryzyko zadławienia.

Ratowniczka medyczna prowadząca platformę edukacyjną na Instagramie @tinyheartseducation ostrzega i zdradza, czego nie poda dzieciom, dopóki nie skończą 5. roku życia.

Zobacz także: Jej synek zadławił się czymś, co "nie wzbudzało podejrzeń". Mama ostrzega

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Większe ryzyko zadławienia u dzieci

Do zadławienia może dojść zawsze i w zasadzie wszędzie. Wystarczy, że kawałek jedzenia lub drobny przedmiot trafi do krtani, tchawicy lub do oskrzeli i zablokuje przepływ powietrza.

Niestety na najpoważniejsze konsekwencje zadławienia w szczególności są narażone dzieci. Najmłodsi są ciekawi wszystkiego, co ich otacza. Często też chwytają po rzeczy w swoim zasięgu i biorą je do buzi. Może to być bezpieczna zabawka, ale także płaska bateria, moneta lub metalowa kulka.

Najskuteczniejszym sposobem, aby nie doszło do zadławienia to przede wszystkim profilaktyka. Istotne jest, aby wyeliminować przedmioty, które mogą być dla dziecka niebezpieczne, ale także nie podawać pokarmów, które zwiększają ryzyko zakrztuszenia.

Tego nie dawaj dziecku nim nie skończy 5 lat

Ratowniczka podkreśla, że podczas jej pracy miała do czynienia z bardzo dużą liczbą zadławień. Większość z nich dotyczyła dzieci w wieku 3 i 4 lat.

Tym samym zwraca uwagę na pokarmy, które ze względu na swój kształt, teksturę i rozmiar zwiększają ryzyko zadławienia.

Na jej liście pokarmów, których sama nie będzie podawać swoim dzieciom, dopóki nie skończą 5 lat, znalazły się:

  • popcorn
  • słodkie pianki
  • orzechy
  • lizaki i dropsy podobne do M&M’s
  • gumy do żucia.

Wymienione produkty mogą być groźne dla dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze ich przeżuć i połknąć.

Czytaj także: Lekarz odesłał roczną dziewczynkę do domu. Wystarczyło, żeby zrobił rentgen, aby uniknęła cierpienia

Jak kroić maluszkowi jedzenie, by uniknąć zadławienia? Ratowniczka wyjaśnia