Są coraz mocniejsze i coraz bardziej szkodliwe. Okrągła bateria połknięta przez dziecko może zabić

2022-06-03 14:26

Każdego roku tysiące dzieci trafia na oddziały ratunkowe z powodu połknięcia okrągłych baterii z zabawek i innych urządzeń elektronicznych. Specjaliści ostrzegają, że baterie są coraz mocniejsze i coraz bardziej szkodliwe dla zdrowia malucha.

Okrągła bateria połknięta przez dziecko może zabić
Autor: Getty images Są coraz mocniejsze i coraz bardziej szkodliwe

Okrągłe baterie - zasilają piloty od telewizorów, grające zabawki, samochodziki, zegarki i setki innych urządzeń znajdujących się w domu. Są małe i błyszczące, dlatego budzą zainteresowanie dzieci. I łatwe do połknięcia.

A to może skończyć się tragedią. Głównie dlatego, że nowoczesne baterie są coraz bardziej wytrzymałe, ale przez to coraz groźniejsze dla zdrowia - w przypadku przedostania się do układu oddechowego lub pokarmowego.

Spis treści

  1. Czym są okrągłe baterie i co zawierają?  
  2. Masz dzieci? Uważaj na baterie
  3. Co się może wydarzyć, gdy dziecko połknie baterię?
  4. Jak zapobiec połknięciu baterii przez dzieci?
Bezpieczne zabawki

Czym są okrągłe baterie i co zawierają?  

Okrągłe baterie zwane są pastylkowymi lub guzikowymi, ze względu na ich kształt. Zasilają wiele urządzeń elektronicznych: można je znaleźć wzabawkach i przedmiotach gospodarstwa domowego.

Ich działanie opiera się na zawartości litu w baterii. Lit to metal, który w kontakcie z płynami ustrojowymi generuje prąd i wytwarza niewielkie ilości silnie żrącego wodorotlenku sodu. 

Utknięcie baterii w układzie pokarmowym może uszkodzić narządy, doprowadzić do krwotoku i poważnych  infekcji. W układzie oddechowym - może nie tylko wypalić dziury w gardle dziecka, ale i zablokować przełyk i tchawicę, czyli po prostu zamknąć dostęp powietrza. 

Czytaj również: "Te ślady powstały w ciągu 2-3 sekund". Ratowniczka ostrzega przed popularną zabawką

Mama ostrzega: przez zabawkę typu pop-it moje dziecko mogło się udusić

Masz dzieci? Uważaj na baterie

Specjaliści ostrzegają, że rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na maluchy bawiące się urządzeniami zasilanymi okrągłymi bateriami. Zabawki mają zwykle komory na baterie zamykane na śrubki. W USA opracowywana jest ustawa, która wymagałaby takich blokad we wszystkich produktach zasilanych okrągłymi bateriami. 

Dr Nikolaus Wolter, współautor badań przypadków połknięcia przez dzieci baterii litowych opublikowanego 26 maja w JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery podkreśla, że chociaż do połknięcia połyka baterii dochodzi stosunkowo rzadko, to jednak jest bardzo niebezpieczne, ze względu na zaawansowaną technologię produkcji baterii.

Problemem jest też czas - bardzo często rodzice orientują się, że maluch połknął baterię kilka godzin po wydarzeniu, kiedy bateria zdążyła już wyrządzić szkody w organizmie.

Co się może wydarzyć, gdy dziecko połknie baterię?

Gdy dziecko połknie baterię guzikową, może ona utknąć w wąskim odcinku przełyku. W takim przypadku bieguny akumulatora łączą się i wytwarzają prąd elektryczny. Chociaż sam prąd nie powoduje obrażeń, to jednak prowadzi do reakcji chemicznych, które produkują żrące substancje zasadowe.

To prowadzi do oparzeń i jest znacznie gorsze niż poparzenie kwasem. Są one poważne i mogą przenikać do najgłębszych warstw tkanek. Dlatego każdy rodzic, który uważa, że ​​jego dziecko połknął baterię, powinien jak najszybciej zawieźć je na pogotowie.

Jeśli u dziecka wystąpią objawy ze strony układu oddechowego, takie jak przewlekły kaszel, świszczący oddech lub krztuszenie się podczas połykania lub zmiana głosu, może to oznaczać, że bateria uszkodziła struny głosowe, tchawicę lub doprowadziła do zespolenia przełyku z tchawicą. 

We wspomnianym badaniu obserwowano aż 195 takich przypadków dzieci do 18. miesiąca życia, u których skutki połknięcia baterii dały o sobie znać dopiero kilka dni po zdarzeniu.

Czytaj również: Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia - co robić?

Uważaj na toksyczne zabawki! Toksyczne zabawki w Polsce

Jak zapobiec połknięciu baterii przez dzieci?

  • Za każdym razem, gdy dajesz dziecku zabawkę na baterie, sprawdzaj, czy komora baterii jest zamknięta i zabezpieczona np. śrubką.
  • Nigdy nie wyjmuj śrubek, nawet jeśli wymiana baterii jest przez to utrudniona.
  • Nie dawaj dzieciom do zabawy pilotów, breloczków, które takich zabezpieczeń nie mają.  
  • Jeśli urządzenie np. pilot od TV nie ma takiego zabezpieczenia, trzymaj go z dala od dziecka.
  • Podczas wymiany baterii, natychmiast ją wyrzuć (nawet zużyta bateria może spowodować obrażenia wewnątrz ciała). 
  • Nowych baterii nie trzymaj w zasięgu rąk dziecka - przechowuj je w zamkniętej szafce lub pudełku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza