Zwykły wystający pępuszek, czy już przepuklina lub infekcja? Położna pokazuje różnicę [WIDEO]

2022-08-02 9:03

Od czego zależy kształt pępka dziecka? Wbrew pozorom, nie od umiejętności lekarza, który odcina pępowinę. Kiedy pępek goi się odpowiednio, a jak odróżnić specyficzne stany, wymagające konsultacji lekarskiej? Położna pokazała, jak wyglądają pępki, które warto pokazać specjaliście.

przepuklina pępkowa
Autor: Getty Images Jak odróżnić zdrowy, wystający pępek od przepukliny pępkowej?

Prawie natychmiast po urodzeniu pępowina dziecka jest zaciskana, odcinana i odpada w ciągu kilku tygodni. Na to jaki kształt będzie miał pępek wbrew powszechnemu przekonaniu nie mają wpływu kompetencje lekarza lub położnej, którzy odcinają pępowinę. Wiadomo jednak, że wypukłe pępki częściej pojawiają się u wcześniaków. Dlaczego?

Dowiedz się: "Wczesne odcinanie pępowiny powinno występować coraz rzadziej" - wywiad z położną

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Od czego zależy kształt pępka?

Utarło się przekonanie, że kształt pępka zależy od umiejętności lekarza, który przecina pępowine, a następnie go wiąże. Nic bardziej mylnego. Pępek to ślad po połączeniu z pępowiną, który jest pamiątką na całe życie po okresie płodowym. Po narodzinach lekarz lub położna ściskają odciętą pępowinę, która następnie usycha i odpada. W tym miejscu zamiast kikuta pępowiny zostaje pępek. 

Przeczytaj też: Pępek noworodka - 11 pytań o pępuszek noworodka

Umiejętności medyków nie mają więc żadnego związku z kształtem pępka. Jest to kwestią przypadku, a także sposobu połączenia ciała dziecka z pępowiną. 

Skąd więc biarą się wypukłe pępki? Po pierwsze, wbrew pozorom, są one rzadkością. Zdarzają sie u mniej niż 1 na 10 osób. Zazwyczaj są wynikiem przejścia przepukliny pępkowej lub niewielkiej infekcji w miejscu gojenia się pępowiny. 

Co warto wiedzieć o przepuklinie pępkowej?

Przepuklina pępkowa u dzieci wygląda jak coś w rodzaju balonika w miejscu pępka. Nie jest ona niebezpieczna. Koniecznie udaj się jednak do lekarza, by potwierdził diagnozę i nauczył cię, jak prawidłowo postępować z dzieckiem, które ma przepuklinę pępkową.

Czasami w miejscu odpadniętej pępowiny może powstać grudka powodująca wystający pępek. Niektóre przypadki są spowodowane przepukliną pępkową, która dotyka około 10 do 20% noworodków. Występuje ona, gdy wyściółka ściany brzucha lub jelita przejdzie przez szczelinę w mięśniach brzucha. Większość przypadków ustępuje samoistnie w ciągu roku, gdy mięśnie się wzmacniają. Ale jeśli tak się nie stanie lub jeśli wybrzuszenie jest szczególnie duże, może być wymagana operacja w celu skorygowania pępka. - radzi położna Hall Marley na swoim Instagramie.

przepuklina pępkowa
Autor: Instagram/ @midwifemarley przepuklina pępkowa

A może to ziarniniak?

Czasami, w miejscu odpadniętej pępowiny rodzice zauważają niewielką, wypukłą zmianę w kolorze różowym, czerwonym lub brązowym. To ziarniniak pępka. Problem uznać można za stosunkowo rzadki – szacuje się, że ziarniniak pępka pojawia się u 1 na 500 noworodków. To lekarz decyduje, czy ziarniak ma być jedynie obserwowany, czy lepiej zastosować odpowiednie leczenie. 

Inną przyczyną wypukłego pępka jest ziarniniak pępkowy. powoduje on przerost tkanki podczas procesu gojenia po porodzie i może się okazać, że w środku znajduje się różowa, czerwona lub brązowa grudka, z której może wyciekać trochę żółtego płynu. Zwykle leczy się samoistnie i nie ma powodu do obaw, chyba że zostanie zakażony przed wygojeniem. - wyjaśnia Hall Marley.

ziarniniak pępka
Autor: Instagram/ @midwifemarley ziarniniak pępka