Pępek noworodka - 11 pytań o pępuszek noworodka

2020-06-23 14:08 Katarzyna Hubicz
Pępek noworodka - 11 pytań o pępuszek noworodka
Autor: Getty images

Pępek noworodka często budzi niepokój u rodziców. Dlaczego kikut pępowiny ma czarny kolor? Czy pępek noworodka trzeba dezynfekować? Czy jego pielęgnacja nie sprawia dziecku bólu? Rozwiewamy wątpliwości młodych rodziców i podpowiadamy, jak pielęgnować pępek noworodka i po czym rozpoznać, czy goi się prawidłowo.

Dziecko w brzuchu mamy złączone jest z nią pępowiną – splotem dużych naczyń krwionośnych (dwóch żył i jednej tętnicy). To za jej pośrednictwem malec dostaje tlen oraz substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Tuż po urodzeniu pępowina nie jest już potrzebna, więc odcina się ją kilka centymetrów od skóry dziecka, zaś na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut pępowiny, na który lekarz zakłada specjalną plastikową zapinkę. Wtedy też pojawiają się pytania i wątpliwości. Oto 11 pytań o pępuszek noworodka.

Czytaj: Pępek noworodka: jak go pielęgnować?

Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

1 Czy to normalne, że kikut pępowiny ma czarny kolor?

Tak, tuż po porodzie pępek noworodka jest szaroniebieski. Potem stopniowo ciemnieje. Gdy wyschnie, twardnieje i robi się czarny.

2 Jak należy pielęgnować pępek niemowlaka?

Dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, trzeba go starannie oczyszczać, by do rany nie wdało się zakażenie. Zanim zaczniesz zabiegi wokół pępka, umyj ręce. Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy noworodek przebywa w złych warunkach higienicznych (np. na ścianie w pokoju jest grzyb, w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność). Wówczas trzeba stosować preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Octenisept).

Jest to jednak zalecane przez lekarzy tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pępka noworodka – bez zalecenia lekarza albo położnej – nie zasypuj pudrem ani nie smaruj żadnym kremem.

materiał partnera
Do stosowania na rany

Oktaseptal® to produkt leczniczy o szerokim spektrum działania, który posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.).

Oktaseptal® można stosować w obrębie jamy ustnej, żeńskich i męskich narządów płciowych, odbytu, a także u niemowląt, np. do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Oktaseptal® nie szczypie, dlatego polecany jest do stosowania u dzieci i niemowląt.

3 Czy pielęgnacja pępka nie sprawia dziecku bólu?

Zabiegi higieniczne wokół pępka noworodka nie bolą – ani kikut, ani dno pępka nie są bowiem unerwione. Trzeba je jednak wykonywać delikatnie, by przypadkiem nie oderwać gojącego się strupka.

4 Jakie pieluszki powinien nosić noworodek, dopóki pępek się nie zagoi?

W sklepach sprzedawane są pieluszki z dziurką na pępek noworodka, jednak dziecko może nosić każdy rodzaj pieluszek. Trzeba tylko wywijać ich brzegi tak, by nie dotykały pępka lub wyciąć w nich otwór. Kikuta nic nie powinno bowiem uciskać ani ocierać.

5 Czy trzeba dezynfekować pępek niemowlaka?

Nie. Kiedyś nie można go było moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut pępowiny (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.

6 Czy kikut pępowiny trzeba smarować gencjaną?

Nie – gencjana barwi na fioletowo i kikut, i skórę wokół niego, przez co nie sposób ocenić, czy pępek prawidłowo się goi.

7 Czy dziecko można w tym czasie kąpać?

Tak, należy normalnie kąpać dziecko, przemywając również pępek wodą z mydłem.

8 Czy kikut pępowiny można okleić plastrem?

Nie – robiąc to, łatwo doprowadzić do infekcji. Pod opatrunkiem skóra szybko zrobi się ciepła i wilgotna, a to idealne warunki do rozwoju bakterii. Gojenie się ranki przyspiesza świeże powietrze, dlatego brzuszek dziecka jak najczęściej powinien być odkryty.

9 Czy malec może być układany na brzuszku?

Dopóki nie odpadnie kikut, lepiej jest układać go na pleckach.

10 Po jakim czasie kikut pępowiny odpadnie?

Zazwyczaj po dwóch tygodniach od porodu. Czasem proces ten może przedłużyć się do trzech tygodni. Kikuta nie można odrywać, nawet gdy „wisi na włosku”. Może to bowiem spowodować powstanie blizny, a nawet doprowadzić do zakażenia. Jeśli pępek nie zagoi się w czwartym tygodniu życia malucha, skontaktuj się z lekarzem.

11 Po czym poznać, że dzieje się coś złego z pępkiem noworodka?

Jeśli z pępka sączy się ropna wydzielina podbarwiona krwią, pępek brzydko pachnie bądź skóra wokół niego jest zaczerwieniona, to znak, że doszło do infekcji. Jak najszybciej zgłoś się z dzieckiem do pediatry.

Czytaj: Pielęgnacja noworodka. 25 pytań o pielęgnację dziecka, które zadaje każda mama

Jak dbać o skórę noworodka - pielęgnacja pępka, kąpiel niemowlęcia, ochrona skóry

OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Oktaseptal działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.): do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych; do dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej; przy opracowywaniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych; przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych; przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskich i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia; przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii); przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu; przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego; przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu leczniczego Oktaseptal nie należy stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
Kate
|

U synka pępek odpadł bardzo szybko, około 2,5 tygodnia. Ale u córki przeżyłam istny horror, bo pępek to ta rzecz, której najbardziej bałam :/ położna kazała dużo wietrzyć i stosować Octenisept, bo wokół zrobiło się jakby zapalenie pępka . No ale na szczęście kikut odpadł przy ostatniej wizycie położnej :D

Hania99
|

Byłam zdziwiona, kiedy ktoś zalecił mi przemywanie pępka spirytusem. Nie wydawało mi się to dobrym rozwiązaniem, gdyż wiem co się dzieje, gdy ten dostaje się do rany. Kiedy w szpitalu zalecili mi odkażanie pępka Octeniseptem, uspokoiłam się bo wiedziałam, że odkażanie z jego pomocą jest całkowicie bezbolesne.