Przepuklina pępkowa - przyczyny, objawy, leczenie przepukliny pępkowej, kiedy operacja?

2014-12-05 10:53 Małgorzata Wesołowska
Kręcz szyi
Autor: photos.com

Przepuklina pępkowa to popularna i najmniej niebezpieczna odmiana przepukliny. Jakie są objawy przepukliny pępkowej i jak poznać, że dziecko ją ma? Czy w przypadku przepukliny pępkowej zawsze konieczna jest operacja?

Przepuklina pępkowa to dosyć częsta dolegliwość. To nic innego jak jelita dziecka, które na skutek np. płaczu zostają wypchnięte w okolice pępka. Zwykle leczenie przepukliny pępkowej nie jest skomplikowane i zazwyczaj wchłania się ona sama. W szczególnych przypadkach wymagana jest interwencja chirurga. 

Co to jest przepuklina pępkowa?

Przez pierścień pępkowy podczas wysiłku uwypuklają się jelita, które bardzo łatwo odprowadzić, czyli „schować” z powrotem do brzuszka. Przepuklinę pępkową mają często wcześniaki oraz może się też pojawiać u niemowląt, które często płaczą, np. występuje u nich kolka, zaparcia.

Jak powstaje przepuklina pępkowa 

Niemowlęta mają jeszcze słabe mięśnie, dlatego w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych powstają niekiedy luki. Gdy niemowlę zaczyna płakać, krzyczeć lub z wysiłkiem próbuje się załatwić, mięśnie nie wytrzymują ciśnienia, które pojawia się w brzuszku: jelita zostają rozepchnięte od środka, a napotykając na lukę – wysuwają się przez nią na zewnątrz. Tak powstaje przepuklina. Zazwyczaj takie słabe miejsca znajdują się w okolicy pępka niemowlaka i to właśnie przepuklina pępkowa jest najczęstszą dolegliwością noworodków i małych dzieci.

Objawy przepukliny pępkowej (jak wygląda przepuklina pępkowa?)

Zastanawiasz się jakie się objawy przepukliny pępkowej i czy możesz ją przegapić? Jeśli zauważysz charakterystyczny „balonik” w okolicy pępka niemowlaka (może mieć wielkość orzecha włoskiego lub mandarynki), to zapewne będzie przepuklina. Nie martw się jednak – przepuklina pępkowa u dzieci nie jest niebezpieczna, gdyż nie zagraża życiu. Koniecznie udaj się jednak do lekarza, by potwierdził diagnozę i nauczył cię, jak prawidłowo postępować z dzieckiem, który ma przepuklinę pępkową. Uciskanie uwypuklenia, np. ubrankiem czy pieluszką, nie jest dla dziecka bolesne, podobnie jak sama dolegliwość jaką jest przepukilna pępkowa.

Jak postępować w przypadku przepukliny pępkowej?

Jeśli pediatra stwierdzi, że przepuklina pępkowa u niemowlaka jest niewielka, zaleci częste kładzenie dziecka na brzuszku – taka pozycja wzmacnia mięśnie, poza tym jelita są w naturalny sposób uciskane i nie mogą wydostać się na zewnątrz. Powie też, by w miarę możliwości ograniczyć płacz dziecka: małego marudę trzeba często karmić, by nie oznajmiał głodu krzykiem. Warto zwrócić uwagę na swoją (jeśli karmisz piersią) i jego dietę, by wyeliminować kolki i zaparcia.

Przepuklina pępkowa u niemowląt - leczenie i operacja

Jeżeli lekarz stwierdzi, że przepuklina pępkowa jest dość duża, zleci być może zaklejanie jej plastrem przytrzymującym mięśnie – taki zabieg wykonuje lekarz lub pielęgniarka - chociaż od takich metod leczenia przepukliny pępokowej u niemowląt już się odchodzi. Plaster podtrzymujący mięśnie nakleja się na pępek po wcześniejszym odprowadzeniu przepukliny i pozostawia go na 2 tygodnie (plastry można moczyć w czasie kąpieli). Po tym czasie nakleja się nowy. Cała kuracja trwa od jednego do kilku miesięcy. Coraz częściej pediatrzy odchodzą jednak od tego sposobu leczenia przepukliny pępkowej ze względu na słabą skuteczność oraz odczyny alergiczne, które pojawiają się u wielu dzieci w miejscu, gdzie skóra niemowlaka styka się z klejem. Jest jednak nadal wielu zwolenników plastrów na przepuklinę, dlatego jeśli masz dylemat – naklejać czy nie – udaj się do pediatry, do którego masz duże zaufanie i zdaj się na jego opinię dotyczącą leczenia przepukliny u niemowlaka.

Kiedy operacja przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa u niemowląt mija samoistnie, gdy mięśnie dziecka wzmocnią się. W rzadkich przypadkach, gdy tak się nie dzieje i przepuklina pępkowa nie zniknie, chirurg decyduje się na jej zoperowanie. Zabieg operacyjnego leczenia przepukliny pępkowej polega na zszyciu otworu w powłokach brzusznych i wykonywany jest w 6.–7. roku życia dziecka. Dolegliwość ta nie jest dziedziczna – jeśli twoje dziecko ma przepuklinę pępokową, nie oznacza to, że kolejne dzieci też będą na nią chorowały.

Sprawdź również co to jest przepuklina pachwinowa

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Agnieszka
|

Witam chciałam się zapytać bo Moja Córcia ma przepuklinę pępka i przykleił jej lekarz ten plasterek i nie powiedział mi co ile mam jechać aby jej zmienił plaster:( może ktoś coś wie ?