Objawy ciąży bliźniaczej: co wskazuje na to, że mogę urodzić bliźniaki?

2021-11-23 9:52

Objawy ciąży bliźniaczej mogą nieco różnić się od objawów ciąży pojedynczej, choć ciążę bliźniaczą w stu procentach potwierdza jedynie badanie USG. Jakie objawy ciąży mogą dawać nadzieję na bliźnięta?

ciąża bliźniacza
Autor: Getty Images Jakie obajwy wskazują na ciążę bliźniaczą?

Objawy ciąży bliźniaczej (mnogiej) są takie same jak same objawy każdej ciąży, ale często są one nieco bardziej intensywne. Jeśli przyszła mama dobrze wsłuchuje się w swój organizm, istnieje szansa, że dowie się o ciąży bliźniaczej jeszcze zanim potwierdzi to badanie USG. Co wskazuje na to, że możesz urodzić bliźniaki? 

Spis treści

  1. Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?
  2. Jak wygląda USG ciąży bliźniaczej? Zobacz zdjęcia
Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Wymienione poniżej objawy ciąży bliźniaczej nie są oczywiście jej gwarancją. Bywa też bowiem i tak, że kobiety w ciąży mnogiej świetnie znoszą swój stan i nie narzekają na większe uciążliwości. Zanim więc droga mamo, poinformujesz świat o tym, że spodziewasz się bliźniąt – pójdź na badanie USG, które da ci sto procent pewności.

  • Wyraźny wynik testu ciążowego

Ze względu na to, że ciąża mnoga wiąże się z wyższym poziomem hormonu ciążowego beta hCG we krwi przyszłej mamy, testy ciążowe w przypadku ciąż mnogich dają wyraźny wynik. Kreska na teście ciążowym mnogiej mamy jest zwykle bardzo intensywna – już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Czytaj też: 10 rad dla mamy, czekającej na bliźnięta

Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

  • Intensywne mdłości, duże zmęczenie

Mamy w ciążach mnogich zwykle skarżą się na uciążliwe dolegliwości wczesnociążowe w tym mdłości, wymioty, wrażliwość na zapachy, zgagę i zmęczenie. Winę za to ponosi znowu wyższy poziom hormonów ciążowych, a raczej ich nagłe skoki.

  • Szybsze przybieranie na wadze

W ciąży bliźniaczej zwykle szybciej staje się widoczny ciążowy brzuszek. Ze względu na to, że kobieta nosi w nim dwoje, a nie jedno dziecko, przyrost wagi jest szybszy niż u kobiety w ciąży pojedynczej. Już po miesiącu widać pierwsze zaokrąglenie brzucha, a skok wagi w tym pierwszym okresie jest bardzo gwałtowny. Oczywiście, składa się na to nie tylko waga dzieci, ale i płynu owodniowego, którego jest naturalnie więcej.

  • Wcześniejsze odczuwanie ruchów dziecka

Normalnie ruchy dziecka wyczuwa się w okolicach 18-20. tygodnia ciąży. W przypadku bliźniąt zwykle staje się to wcześniej, nawet bardzo wcześnie, bo około 12. tygodnia ciąży. Często jest również tak, że ruchy te przyszła mama odczuwa w kilku miejscach naraz.

To znak, że być może w brzuchu mieszka nie jedno, a więcej dzieci. Wczesne odczuwanie ruchów wiąże się z większą ruchliwością bliźniąt. Mają one bowiem mniej miejsca dla siebie, więc bardziej się rozpychają i wiercą.

  • Uciążliwy nacisk na pęcherz

Częste parcie na pęcherz to zwykle norma w przypadku ciąż mnogich. Ucisk na pęcherz, jakiemu winna jest rozrastająca się macica, jest naturalnie silniejszy, dlatego i potrzeba oddawania moczu częstsza.

Czytaj także: Ciąża bliźniacza to ciąża wysokiego ryzyka, ale nie powód do zmartwień

Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

Jak wygląda USG ciąży bliźniaczej? Zobacz zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza