INFEKCJE INTYMNE w ciąży: jak się ich pozbyć?

2013-12-18 15:09

Infekcje intymne w ciąży są bardzo częstym zjawiskiem. Aby się przed nimi uchronić, musisz szczególnie zatroszczyć się o swoje miejsca intymne.

Infekcje intymne w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com INFEKCJE INTYMNE w ciąży: jak się ich pozbyć?

Już sam fakt bycia w ciąży zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowo-płciowych. Sprzyja temu obfitsza niż dotąd wydzielina z pochwy, zmiana jej odczynu pH z kwaśnego na zasadowy (co ułatwia namnażanie się bakterii chorobotwórczych) i ogólnie niższa odporność organizmu. Dlatego musisz o swoje intymne miejsca dbać teraz jak nigdy dotąd.

>> Higiena intymna w ciąży - fakty i mity

Higiena intymna w ciąży

1. Myj okolice intymne dwa razy dziennie, a częściej tylko wtedy, gdy czujesz dyskomfort. Nie używaj do tego mydła, tylko żelu lub płynu przeznaczonego do tego celu. Nie musi to być specjalny preparat dla kobiet w ciąży, ale powinien mieć odpowiednie pH (5,5 jest okej, ale gdy często masz infekcje pochwy, lepszy będzie płyn o pH 3,5). Płyn lub żel może zawierać substancje o działaniu bakteriobójczym lub łagodzącym podrażnienia. Myj się dłonią, od przodu do tyłu. Nie używaj gąbek ani myjek, bo są siedliskiem bakterii. Do wycierania się przeznacz osobny ręcznik i dbaj o to, aby zawsze był suchy przed użyciem.

2. Noś odpowiednią bieliznę. Pamiętaj, aby bielizna nie była zbyt obcisła i miała dużo naturalnych materiałów – im więcej bawełny, tym lepiej. Bielizna ze sztucznych surowców często nie przepuszcza powietrza, co sprzyja wilgoci i mnożeniu się bakterii.

3. Chroń newralgiczne miejsca przed zimnem. Zwłaszcza zimą wychłodzenie tych okolic może skutkować infekcjami pęcherza, dlatego noś bieliznę i ubrania, w których będzie ci ciepło i nic cię nie podwieje. Zrezygnuj ze spodni biodrówek i kusych kurtek, noś ciepłe majtki (mogą być z dodatkiem wełny i merylu), a do tego koszulkę lub body. Dobrym pomysłem jest też noszenie pasów ciążowych z dzianiny, zakładanych na ubranie – świetnie ogrzewają brzuszek i nerki.

4. Stosuj probiotyki ginekologiczne. W ciąży pH pochwy zmienia się na bardziej zasadowe, co osłabia dobroczynne bakterie, a sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Dzięki stosowaniu probiotyków zachowana zostanie równowaga flory bakteryjnej, a to jest główna bariera przed infekcjami intymnymi. Probiotyki ginekologiczne mogą mieć postać doustną lub dopochwową.

5. Starannie wybieraj wkładki higieniczne. Raczej trudno się bez nich obejść, bo wydzieliny z pochwy jest teraz więcej niż przed ciążą, a chodzenie w wilgotnych majtkach sprzyja rozwojowi bakterii. Dobrze jednak wybierz wkładki, tak aby były nieperfumowane, przepuszczały powietrze i miały wierzchnią warstwę z bawełny. Dla osób szczególnie wrażliwych przeznaczone są wkładki wyprodukowane ze 100-proc. bawełny ekologicznie kontrolowanej. Przy obfitej wydzielinie zmieniaj wkładkę co 1–2 godziny. Jeśli dokucza ci nietrzymanie moczu, używaj specjalnych wkładek, które neutralizują jego zapach.

6. Nie używaj w ciąży tamponów dopochwowych – ani na co dzień, ani podczas pływania w basenie. To nieprawda, że chronią one wtedy pochwę przed infekcjami – jest wręcz przeciwnie.

7. Nigdy nie siadaj w publicznych toaletach bezpośrednio na sedesie. Zanim usiądziesz, wyściel sobie deskę papierem toaletowym albo połóż specjalną jednorazową nakładkę (warto kupić większy zestaw i zawsze nosić kilka nakładek w torebce).

8. Używaj wilgotnych chusteczek do higieny intymnej – dzięki nim odświeżysz okolice sromu i cewki moczowej, gdy jesteś poza domem. Chusteczki nie powinny być perfumowane, ale mogą zawierać kwas mlekowy albo czynniki łagodzące podrażnienia, np. pantenol, wyciąg z nagietka lub rumianku.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza