Badania w ciąży – jakie badania trzeba zrobić w ciąży?

2012-11-21 15:41

Badania w ciąży pomagają kontrolować, czy ciąża przebiega prawidłowo. Kobieta w ciąży musi się poddawać rutynowym badaniom – niektóre, jak badanie na przeciwciała różyczki i toksoplazmozy, wykonuje się tylko raz, inne – jak morfologia krwi i badanie moczu – co miesiąc, przez cały okres ciąży.

Spis treści

  1. Badania w ciąży
  2. Badania w ciąży - trymestr pierwszy
  3. Badania w ciąży - trymestr trzeci
  4. Badania w ciąży - trymestr drugi

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje opiekę lekarską i badania kobiety w ciąży. Ale warto pamiętać, że obowiązuje to tylko w przypadku korzystania z gabinetów i przychodni, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Oto jakim badaniom powinna się poddać przyszła mama:

Badania w ciąży

1. Badania podczas każdej wizyty kontrolnej - waga ciężarnej i ciśnienie krwi.2. Grupa krwi i czynnik Rh.2. Przeciwciała różyczki i toksoplazmozy.3. Morfologia krwi i badanie ogólne moczu – powinno być wykonywane co miesiąc przez cały okres ciąży.4. Cytologia i stopień czystości pochwy.5. VDRL oraz HBS (badanie w kierunku kiły i żółtaczki zakaźnej).6. Jeżeli kobieta ma ujemny czynnik Rh, należy zrobić badanie przeciwciał anty Rh.7. Badanie poziomu cukru we krwi na czczo i test obciążenia glukozą (między 21. a 26 tygodniem ciąży) – aby wykryć ewentualną cukrzycę ciążową.8. Badanie ultrasonograficzne (USG płodu) – pozwala zmierzyć dziecko, określić termin porodu i wykluczyć wady rozwojowe płodu. Zwykle wykonywane trzy razy – w 1, 2 i 3 trymestrze ciąży).9. Posiew z dróg rodnych w celu wykrycia paciorkowców.10. Badanie KTG, czyli monitorowanie czynności serca – wykonuje się pod koniec ciąży i w trakcie porodu.

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Badania w ciąży - trymestr trzeci

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

Badania w ciąży - trymestr drugi

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w drugim trymestrze ciąży.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza