Badanie VDRL czyli test w kierunku kiły w ciąży

2018-10-04 23:59

Badanie VDRL (w kierunku kiły) to obowiązkowe badanie w ciąży, refundowane przez NFZ. Odczyn VDRL oznacza się na początku ciąży i powtarza się go w 37 tygodniu ciąży.

Badania w ciąży: VDRL czyli badanie w kierunku kiły
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Badanie VRDL wykrywa kiłę
  2. Badanie VRDL jest obowiązkowe w ciąży
  3. Co oznacza dodatni wynik badania VRDL?
  4. Badanie VDRL w ciąży ustrzeże dziecko przed kiłą wrodzoną
  5. Co to są kilaki?

To trzeba wiedzieć o badaniu VDRL:

  1. Badanie VRDL wykrywa kiłę
  2. Badanie VRDL jest obowiązkowe w ciąży
  3. Co oznacza dodatni wynik badania VRDL?
  4. Badanie w ciąży ustrzeże dziecko przed kiłą wrodzoną
  5. Co to są kilaki?

Badanie VRDL wykrywa kiłę

Kiłę czyli syfilis wywołuje bakteria Treponema pallidum, krętek blady, która poza ludzkim organizmem żyje niezwykle krótko. Krętek blady rozprzestrzenia się po całym organizmie, może więc być obecny np. w wydzielinie błony śluzowej jamy ustnej, sromu, a także na skórze okolic narządów płciowych i odbytu, dlatego kiłą można się zarazić nie tylko w czasie stosunku płciowego (także oralnego czy analnego), ale nawet przez pocałunek.

Badanie VRDL jest obowiązkowe w ciąży

Badanie VDRL (badanie w kierunku kiły) to obowiązkowe badanie w ciąży, które przysługuje na NFZ. Aby wykryć zakażenie kiłą wystarczy wykonać proste badanie serologiczne krwi na odczyn VDRL.

Jeżeli wynik badania na odczyn VDRL będzie dodatni, koniecznie trzeba przyjąć odpowiednią dawkę silnego antybiotyku (zwykle penicyliny). Kiła jest chorobą uleczalną, jednak pod warunkiem, że kurację rozpocznie się wcześnie (zanim krętek zajmie układ nerwowy i sercowo-naczyniowy) i przeprowadzi się ją bardzo sumiennie, do końca. 

Co oznacza dodatni wynik badania VRDL?

Kobieta w ciąży chora na kiłę może zakazić nią rozwijający się płód. Grozi to poronieniem, urodzeniem dziecka martwego albo chorego na kiłę wrodzoną (jej skutki to m.in. upośledzenie umysłowe, głuchota, ślepota). Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia kiły przed ciążą lub w jej pierwszej połowie.

Jeżeli w porę nie podejmiemy leczenia, kiła przejdzie przez kilka etapów:

  • Pierwsze objawy choroby ujawniają się mniej więcej po 2–3 tygodniach od momentu zakażenia. W miejscu wtargnięcia bakterii do organizmu (najczęściej na skórze lub błonie śluzowej narządów płciowych) najpierw tworzy się jedno lub kilka zupełnie niewielkich, bezbolesnych owrzodzeń. Powiększają się najbliższe węzły chłonne, zwykle w pachwinach. W tym okresie kiła jest najbardziej zakaźna. Objawy te najczęściej same ustępują.
  • Niestety, zwykle po 8–10 tygodniach od zakażenia kiłą, najczęściej na całym ciele, pojawia się drobna wysypka (tzw. kiła wtórna). Mogą jej towarzyszyć ból głowy, gardła, gorączka, ogólne osłabienie. Wtórna postać kiły może również sama ustąpić. Nie ma się jednak czym cieszyć – nieleczona kiła przechodzi w okres utajenia.
  • Krętki blade krążące we krwi mogą się umiejscawiać w narządach wewnętrznych i ośrodkowym układzie nerwowym. Zdarza się, że co jakiś czas na skórze pojawia się tzw. wysypka nawrotowa. Jeśli kiła nadal nie będzie leczona, przejdzie w okres późnego utajenia.

Badanie VDRL w ciąży ustrzeże dziecko przed kiłą wrodzoną

Płód zaraża się kiłą wrodzoną w łonie chorej matki, która nie była leczona lub nie przestrzegała zaleceń terapii. Jeśli ciąża nie zakończy się poronieniem lub porodem przedwczesnym, na świat przychodzi noworodek z typowymi objawami zarażenia kiłą: na skórze widać plamy lub grudki (płaskie albo z obrzękiem), na stopach i dłoniach tworzą się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, czasem z domieszką krwi i ropy. Zmiany na błonach śluzowych nosa i jamy ustnej utrudniają oddychanie i jedzenie noworodkowi. Zmiany w narządach wewnętrznych mogą spowodować ich trwałe uszkodzenia.

Dowiedz się więcej:

Co to są kilaki?

Nawet po kilku czy kilkunastu latach od zakażenia kiłą na skórze, w narządach wewnętrznych, na kościach mogą się tworzyć tzw. kilaki. To guzy o konsystencji gumy, które mogą pękać i pozostawiać trwałe blizny. Na tym etapie kiła powoduje nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym (m.in. porażenia prowadzące do kalectwa) i w układzie sercowo-naczyniowym (zagrażają życiu).

Obejrzyj film na temat przyczyn poronienia samoistnego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza