NOWE TECHNOLOGIE: Monitorowanie przebiegu ciąży przez smartfona

2012-11-29 16:52

Niezbędne badania w ciąży robione bez wychodzenia z domu? Wkrótce będzie możliwe monitorowanie przebiegu ciąży bez potrzeby odwiedzania przychodni czy szpitala – dzięki technologii wykorzystującej smartfona.

Nowe rozwiązanie, które niedługo może wejść na rynek, ułatwi życie kobietom, które mieszkają z dala od przychodni lub szpitala. Na czym będzie polegać obserwowanie ciąży przez smartfona? Przenośny pakiet do monitorowania ciąży (badający bicie serca płodu, skurcze macicy ciężarnej, a także poziom tlenu i glukozy we krwi kobiety) będzie przekazywał zebrane dane za pomocą technologii Bluetooth na smartfona opartego na systemie operacyjnym Android. Następnie telefon przekaże te dane do szpitala. System został zaprojektowany przez zespół inżynierów, specjalistów od komputerów i położników z Temple University w Filadelfii.

Aplikacje ciążowe na telefon

Już teraz jednak smartfony są wykorzystywane przez przyszłe mamy. Coraz bardziej popularne są aplikacje dotyczące ciąży na telefon komórkowy. Pary starające się o dziecko mogą zainstalować w telefonie kalendarzyk, który będzie informował o dniach płodnych. Ciężarne mają do dyspozycji program umożliwiający podsłuchanie bicia serca płodu, a także kalendarz ciąży, który tydzień po tygodniu informuje o najważniejszych faktach dotyczących przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Aplikacje ciążowe umożliwiają monitorowanie skurczy, a także pomagają wychwycić nieprawidłowości, jak niewłaściwe ułożenie płodu. Kalkulatory ciążowe pozwalają obliczyć wagę i wzrost płodu, jego grupę krwi, tydzień ciąży, określają dzień zapłodnienia, dzień porodu i wyznaczają, o ile ciężarna może przytyć.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza