Kiedy wypadają dni płodne po okresie: jak to obliczyć?

2022-02-21 15:52

Dni płodne po okresie wypadać mogą w różnym czasie – wszystko zależy od tego, jakiej długości jest cykl miesiączkowy danej kobiety. Jak obliczyć dni płodne po okresie? Wbrew pozorom nie jest to takie proste.

Dni płodne po okresie
Autor: Getty images Dni płodne po okresie - jak je obliczyć?

Dni płodne po okresie związane są bezpośrednio z owulacją, czyli z momentem, w którym dochodzi do uwolnienia z jajnika przygotowanej do zapłodnienia komórki jajowej.

Zdecydowana większość kobiet wie, że moment ten przypada na czas po okresie. Kiedy jednak dokładnie występują dni płodne po okresie?

Spis treści

 1. Dni płodne po okresie
 2. Dni płodne po okresie a owulacja
 3. Trudności w obliczaniu dni płodnych po okresie
 4. Czynniki wpływające na zmianę terminu owulacji
 5. Kiedy pojawiają się dni płodne po okresie?
 6. Jak obliczyć dni płodne po okresie?
 7. Jak rozpoznać dni płodne po okresie?
 8. Jak długo trwają dni płodne po okresie
Jak obliczyć dni płodne

Dni płodne po okresie

W cyklu miesiączkowym wyróżnia się czas, w którym kobieta może zajść w ciążę (ten okres nazywa się dniami płodnymi) oraz czas, w którym zajście w ciążę nie jest możliwe (ten okres nazywa się z kolei dniami niepłodnymi).

W przypadku prawidłowych cykli miesiączkowych w każdym z nich nadchodzą dni płodne, występujące w okolicach owulacji.

Kobiety zwykle nie wiedzą, że zaszło u nich to zjawisko, w związku z czym – podejmując się prób oszacowania, kiedy wypadają u nich dni płodne – zwykle jako punkt odniesienia biorą one miesiączkę, wiedząc, że dni płodne wypadają właśnie po okresie.

Przed scharakteryzowaniem tego, jak obliczać moment wystąpienia dni płodnych po okresie, konieczna jest znajomość przebiegu cyklu menstruacyjnego.

Krwawienie uznawane jest za początek całego cyklu – pierwszy jego dzień to pierwszy dzień cyklu, z kolei dzień, który poprzedza kolejną miesiączkę, jest ostatnim dniem cyklu.

Znajomość długości cyklu menstruacyjnego jest z kolei niezbędna do tego, aby móc podjąć się próby oszacowania tego, kiedy wypadają dni płodne po okresie. Bez posiadania takiej wiedzy żadne szacunki nie są w ogóle możliwe.

Czytaj: Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy i termin menstruacji

Kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?

Dni płodne po okresie a owulacja

Drugą rzeczą, którą trzeba wiedzieć, aby ustalić, kiedy mają miejsce dni płodne po okresie, jest moment wystąpienia owulacji. Zwykło się mawiać, że ma to miejsce w połowie cyklu.

Jest to rzeczywiście prawdziwe, ale tylko w przypadku części, a nie wszystkich kobiet. Owulacja ma bowiem miejsce w połowie cyklu u tych pań, których cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Inaczej jest już wtedy, kiedy cykl u pacjentki trwa krócej lub dłużej.

Czytaj: Brak owulacji - co oznacza brak jajeczkowania i czym jest cykl bezowulacyjny?

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Trudności w obliczaniu dni płodnych po okresie

Obliczaniem dni płodnych po okresie, zainteresowane są zwykle pacjentki usilnie starające się o ciążę oraz te, które korzystają z naturalnych metod zapobiegających poczęciu.

Podkreślić tutaj należy, że tak naprawdę szacowanie wystąpienia dni płodnych nie jest sprawą łatwą.

Można z dużym prawdopodobieństwem określić to, kiedy wypadają dni płodne po okresie przede wszystkim wtedy, kiedy pacjentka miesiączkuje regularnie.

Kobiety, które mają nieregularne cykle, mają również nieregularnie występujące dni płodne i niepłodne.

Czytaj: Przesunięcie owulacji a okres - przyczyny opóźnienia owulacji

Termometr owulacyjny pomaga określić dni płodne i owulację

Czynniki wpływające na zmianę terminu owulacji

Innym problemem, który może utrudniać szacowanie momentu wystąpienia dni płodnych po okresie, jest to, że dzień cyklu, w którym dochodzi do owulacji, może się zmieniać.

Takie czynniki, jak silny stres, przemęczenie, błaha nawet infekcja czy niedostateczna ilość snu mogą sprawiać, że owulacja wystąpi w innym niż typowo dniu cyklu.

Tak naprawdę więc pacjentka nigdy nie może mieć pewności, kiedy przypadają u niej dni płodne po okresie.

Owszem, może istnieć duże prawdopodobieństwo tego, że dokonane przez nią obliczenia są zgodne z rzeczywistością, w praktyce jednak nigdy nie można mówić o tym, że na pewno akurat w oszacowanym momencie wypadają u niej dni płodne.

Zobacz: Brak śluzu - co oznacza brak śluzu po owulacji, przed okresem i w ciąży?

Kiedy pojawiają się dni płodne po okresie?

Termin wystąpienia owulacji ma zwykle miejsce 14 dni przed wystąpieniem kolejnej miesiączki. Oznacza to, że jeżeli pacjentka ma 22-dniowy cykl, to wtedy szacowany termin owulacji wypada u niej 8. dnia cyklu.

Wtedy zaś, gdy cykl u pacjentki trwa 34 dni, owulacja może mieć u niej miejsce 20. dnia cyklu. Podane przykłady doskonale zapewne pokazują to, że moment uwolnienia gotowej do zapłodnienia komórki jajowej wcale nie zawsze ma miejsce w połowie cyklu menstruacyjnego.

Czytaj: Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Jak obliczyć dni płodne po okresie?

Próbując stwierdzić, kiedy są dni płodne po okresie, rzeczywiście można posiłkować się wspominaną regułą, że owulacja ma miejsce 14 dni przed kolejną miesiączką. Dokładny jednak moment jej wystąpienia może być nieco wcześniejszy lub nieco późniejszy.

Z tego powodu najbardziej wiarygodne szacunki można uzyskać na podstawie analizy stanu swojego organizmu. Różne bowiem objawy sugerują, że w krótkim czasie u kobiety wystąpi owulacja.

Czytaj: Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Jak rozpoznać dni płodne po okresie?

Dolegliwości, które nazywane bywają objawami owulacji, związane są z zachodzącymi przed uwolnieniem komórki jajowej zmianami poziomów hormonów. Zmiany te bywają bardzo różne:

 • wzrasta libido
 • piersi mogą stawać się tkliwe
 • zmienia się śluz szyjkowy – na początku cyklu był raczej gęsty i nierozciągliwy - przed owulacją staje się ciągliwy, przezroczysty, przypomina konsystencją białko jaja kurzego.
 • wzrasta temperatura ciała - zwykle nie jest to znaczne podwyższenie temperatury (sięga ono typowo około 0,5 stopnia Celsjusza), charakterystyczne jest jednak to, że dochodzi do niego nagle. 

Czytaj: Podwójna owulacja a ciąża

Śluz płodny i niepłodny - jak obserwować śluz metodą Billingsów?

Jak długo trwają dni płodne po okresie

Liczba wszystkich dni płodnych po okresie sięga zwykle ok. 10. Skoro ich liczba jest względnie stała, to po więc te całe zamieszanie z szacowaniem, kiedy ma miejsce owulacja? Otóż z tego powodu, iż dni płodne po okresie występują zarówno przed, jak i po owulacji.

Po owulacji występują 3-4 płodne dni – to jest akurat oczywiste, w końcu to właśnie w trakcie owulacji uwalniana jest przygotowana do zapłodnienia komórka jajowa. Dlaczego więc ilość dni płodnych po okresie może sięgać aż 10?

Wyjaśnienie jest bardzo proste – jest to związane z żywotnością plemników. Mogą one przeżyć w kobiecych drogach rodnych nawet przez 5-6 dni.

W związku z tym, jeżeli pacjentka odbędzie stosunek seksualny w ciągu kilku dób przed owulacją, plemniki mogą niejako „zaczekać” w jej organizmie na komórkę jajową – może więc wtedy dojść do zapłodnienia i dlatego te kilka dni poprzedzających owulację również jest dniami płodnymi.

Czytaj: POZYCJE SEKSUALNE, w których najłatwiej ZAJŚĆ W CIĄŻĘ

Kapacytacja plemników, czyli skąd plemniki wiedzą, jak dotrzeć do jajowodu

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza