Detektor tętna płodu: na czym polega działanie detektora bicia serca płodu i czy warto go mieć w domu?

2015-11-05 17:30

Detektor tętna płodu to urządzenie wykorzystywane przez ginekologa podczas badań kobiet ciężarnych. Na rynku dostępne są również domowe wersje detektora bicia serca, które każda przyszła mama może zakupić. Na czym polega działanie tego sprzętu i czy konieczne jest jego posiadanie?

Detektor tętna płodu służy lekarzowi lub położnej do sprawdzenia, czy akcja serca płodu w łonie mamy przebiega prawidłowo. Urządzenie wykonuje pomiar częstości akcji serca, w zależności od modelu, już od 10. tygodnia ciąży. Wyniki pojawiają się na wyświetlaczu, a producenci prześcigają się w dodatkowych możliwościach, jakie ich urządzenia oferują. Detektor bicia serca płodu może mieć też specjalne wejście na słuchawki, umożliwiając odsłuchiwanie tętna "na żywo", sprzęty dysponują również funkcją nagrywania. Cena detektora tętna płodu na użytek domowy waha się od około 120 do 300 zł. Jest to kompaktowe i łatwe w obsłudze urządzeniem, dlatego cieszy się coraz większym powodzeniem nie tylko wśród położnych środowiskowych, do których przede wszystkim był przeznaczony, ale również wśród przyszłych rodziców. Dlaczego detektor tętna płodu jest tak często kupowany i czy kupowanie go na użytek domowy ma sens?

Przeczytaj również, czego nie można robić w I trymestrze ciąży

Dlaczego rodzice kupują detektory tętna płodu?

Detektor tętna płodu jest kupowany przez rodziców z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim, dzięki posiadaniu takiego urządzenia w domu czują się bezpieczniej - chcą móc w dosłownie każdej chwili sprawdzić, jak funkcjonuje serce ich rozwijającego się dziecka. Z tego powodu urządzenie jest szczególnie chętnie kupowane przez rodziców, którzy stracili jedną ciążę i szczególnie martwią się o przebieg kolejnej. Z drugiej strony, detektor bicia serca płodu staje się powoli gadżetem, który przyszła mama i przyszły tata chcą mieć. Tak jak coraz modniejsze stają się badania USG 4D, a wydruki z tradycyjnego badania ultrasonograficznego należą do obowiązkowych pamiętek po ciąży, tak rośnie ciekawość rodziców co do rozwijającego się w brzuchu matki dziecka. Słuchanie bicia serca płodu jest dla nich przedłużeniem radości z tego, że doczekają się potomstwa. Choć dziecko jest jeszcze w łonie mamy, za pomocą detektora tętna płodu rodzicom łatwiej nawiązać z nim bliskość.

Przeczytaj również, jak rozwija się dziecko w łonie matki

Czy stosowanie detektora bicia serca płodu jest bezpieczne?

Choć samo mierzenie tętna płodu detektorem nie jest groźne ani dla matki, ani dla dziecka, lekarze ostrzegają, by nie przesadzać z ufnością wobec tego urządzenia. Podkreślają również, że pierwotnie zostało ono wyprodukowane dla lekarzy i położnych, a jego przeznaczeniem nie jest stosowanie w domu. Dwoje lekarzy - dr Abhijoy Chakladar i dr Hazel Adams ogłosiło na łamach "British Medical Journal" w 2009 roku, że niebezpieczeństwo ze strony użytkowania detektora tętna płodu przez rodziców istnieje i jest niemałe. Ktoś, kto nie ma doświadczenia i niezbędnej wiedzy medycznej, może mylnie interpretować to, co widzi na detektorze. Choć urządzenie ma za zadanie wzmożenie rodzicielskiej czujności, może mieć odwrotny efekt - znane są przypadki matek, którym wydawało się, że słyszą delikatne tętno dziecka, więc nie udały się do lekarza lub zwlekały z wizytą i urodziły martwe dzieci, którym wcześniej można by pomoc. Lekarze apelują więc do producentów tego typu urządzeń, by wyjaśniali, jakie ograniczenia istnieją w związku ze stosowaniem tych aparatów. Z drugiej strony, przyszli rodzice, niedoświadczeni w obserwowaniu bicia serca płodu, mogą zacząć się niepokoić bardziej niż powinni i każdy szmer lub dłuższą ciszę interpretować jako znak, że dzieje się coś złego.

Użytkowaniu detektora tętna płodu powinna więc towarzyszyć ostrożność i pamięć o tym, by każdą wątpliwość konsultować z lekarzem i nie opierać się wyłącznie na tym, co wyświetla się na ekranie urządzenia.

Tachykardia płodu: przyczyny, postępowanie. Czy tachykardia oznacza indukcję porodu?

Dołącz również do dyskusji o detektorze tętna płodu na forum Mjakmama24.pl!

Zobacz wideo: Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE