Szczęśliwa przyszła mama: jak cieszyć się ciążą

2012-07-26 14:52 Adriana Klos

Staraj się w pełni doświadczać i wykorzystać czas oczekiwania na dziecko. Pamiętaj, że to, co myślisz i sposób, w jaki podchodzisz do ciąży, ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie i postrzeganie siebie.

Czas ciąży to czas prawdziwej rewolucji, jaka zachodzi w twoim organizmie. To czas radości, ale i niepokoju o zdrowie dziecka, a także o to, co się teraz będzie działo z tobą i z twoim ciałem. Pewnie obawiasz się zmian, które zachodzą teraz w tobie, w twoim ciele czy na twojej skórze. Może przeraża cię perspektywa rozstępów, żylaków, zgagi, nudności, ciągłego przemęczenia, senności, braku energii, ociężałości... Zastanawiasz się, jak to teraz będzie z twoim życiem intymnym, czy w ogóle będziesz miała ochotę na seks i co na to twój partner? – Czy będę mu się teraz podobała, taka inna, odmieniona, z coraz większym dzieckiem w brzuchu? Czy będzie mnie pragnął? Czy nasz związek teraz się zmieni? – pytasz sama siebie.

Ciało zmienia się w ciąży

Jeśli to twoja pierwsza ciąża, trudno się dziwić, że masz mnóstwo pytań i szukasz odpowiedzi. Bo przecież skąd masz wiedzieć, jak to będzie? Każda ciąża jest inna i nawet z książek czy od koleżanek nie dowiesz się na pewno, jak będzie przebiegać twoja. Możesz doświadczać wielu trudności czy niedogodności. A może wcale nie odczujesz specjalnych dolegliwości? Oto, jak wspomina swoje dziewięć miesięcy Zosia: „W ciąży poprawiła mi się cera, włosy nabrały połysku, oczy mi się wręcz śmiały i błyszczały, taka byłam szczęśliwa. Koleżanki i koledzy i się zachwycali. Mój mąż też był zadowolony i kochaliśmy się prawie przez całą ciążę. Moje drobne piersi wreszcie nabrały kształtów. Miałam wrażenie, że libido nawet mi wzrosło w tym czasie. Oczywiście to pewnie dlatego, że bardzo dobrze się czułam, dopiero pod koniec, około 8. miesiąca, było mi już trochę ciężko i bolał mnie kręgosłup. Ale okres ciąży wspominam naprawdę bardzo dobrze, to było cudowne uczucie!”.
Odczucia Zosi w stu procentach potwierdza jej koleżanka: „Zosia w ciąży wypiękniała. Zwykle niepozorna, z włosami oklapniętymi i szarą cerą, w ciąży promieniała. Pracowała prawie do rozwiązania. Aż się chciało mieć dzieci, jak się na nią patrzyło”. Kto wie, może twoja ciąża przebiegnie też tak zdrowo i przyjemnie?

Dobrze wiedzieć

Eliza, mama Kasi: W ciąży starałam się żyć normalnie, brzuszek w niczym mi nie przeszkadzał. Studiowałam, chodziłam do kina, na basen. Zmieniło się jedno: bardziej dbałam o siebie, byłam spokojniejsza. To był świetny czas.

Ola, w 7. miesiącu ciąży: Czuję się bardzo kobieco w ciąży, lubię swój brzuszek, ale nie znoszę, gdy inni mówią na mnie „mamuśka”. Mówię wtedy, że będę mamą, dopiero jak urodzę dziecko, a na razie jestem po prostu Olą.

W ciąży możesz być sexy

Dla Zosi czas ciąży był czasem rozkwitu i spełnienia. Jej uroda nabrała wyrazu i charakteru. Nie ma żadnego powodu, abyś ty również tak dobrze nie wspominała swojej ciąży. Ciesz się nią i korzystaj z tego wyjątkowego okresu, który w końcu zdarza się nieczęsto, najwyżej kilka razy w życiu. Możesz tak samo jak zawsze dbać o siebie, korzystać z zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich (z wyjątkiem najbardziej specjalistycznych, które nie są wskazane w ciąży). Pomogą ci one zyskać zadbany wygląd i wspaniałe samopoczucie. Możesz ładnie się ubrać i wyeksponować swój brzuszek – ten wyjątkowy moment zasługuje na to, żeby się nim chwalić przed światem. Zapomnij o swetrzyskach, bluzach bez wyrazu, spranych dresach. Na pewno wśród wielu ciążowych kolekcji wybierzesz dla siebie coś fantastycznego. Modną stylizację można wyczarować już z prostej, kolorowej tuniki i spodni czy spódnicy z paskiem podkreślającym brzuszek. Pamiętaj oczywiście o wygodzie – powinnaś czuć się w swoim stroju swobodnie i komfortowo. Nic nie może cię uciskać i krępować twoich ruchów. Pokaż, jaka jesteś kobieca i piękna. Jeśli będziesz uśmiechnięta i zadowolona z siebie, dla innych również będziesz promienna i atrakcyjna. Nic tak nie zaraża dobrą energią jak zadowolona przyszła mama i widok jej okrągłego brzucha.

W ciąży dbaj o związek

Jeśli dobrze znosisz ciążę, jesteś zdrowa i masz dobry kontakt ze swoim partnerem, nie powinnaś się obawiać, że przestaniesz być dla niego atrakcyjna. Przecież on cię kocha i także pragnie waszego dziecka, czeka na nie i jest podekscytowany twoim stanem. Jeśli do tej pory oboje dbaliście o swój związek, potrafiliście wyrażać swoje uczucia i mówić o potrzebach oraz oczekiwaniach, raczej bez trudu przetrwacie te trudniejsze chwile, które nadejdą w ciąży i w okresie połogu. Nie przestawajcie ze sobą rozmawiać i wzajemnie się wspierać, nie przeżywajcie każde swoich emocji w samotności, bo trudne chwile mogą zbliżyć was do siebie. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo i dziecko dobrze się rozwija, nie rezygnujcie z seksu – nie ma żadnych przeciwwskazań, abyście nadal kochali się i cieszyli intymnością. Gdyby było inaczej, twój lekarz na pewno by cię o tym poinformował, ale nawet wtedy możecie pieścić się i przytulać, by utrzymać łączącą was bliskość. Warto doświadczać nowych doznań w trakcie ciąży, kiedy twój organizm się zmienia i możesz inaczej przeżywać zbliżenia. Korzystajcie z wolnego czasu, dopóki nie musicie jeszcze skupiać się głównie na niemowlęciu. Cieszcie się sobą, jeśli nie jesteście przemęczeni ani śpiący i oboje macie ochotę na seks.

Łap chwile szczęścia w ciąży

Jeżeli tylko dobrze się czujesz lub gorsze momenty mijają, korzystaj z życia, baw się i spotykaj z ludźmi. Żyj tak jak dotąd, nie ma powodu, żeby ze wszystkiego rezygnować. Oczywiście, nie wolno ci pić alkoholu, ale możesz tańczyć, chodzić na długie spacery i ćwiczyć np. jogę dla kobiet w ciąży. Pozytywny nastrój i dobry humor uczynią cię piękną i atrakcyjną nie tylko dla twojego mężczyzny. Zróbcie sobie też z partnerem sesję zdjęciową z brzuszkiem, aby uchwycić te piękne, ulotne chwile przed narodzinami waszego dziecka. To może być wspaniały relaks i świetna zabawa, a na przyszłość wspaniała pamiątka, która zostanie na zawsze i którą będziecie mogli pokazać dziecku.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE