KALENDARZ CIĄŻY - badania w ciąży. I trymestr

2013-04-23 13:37

Kalendarz ciąży: 1.-14. tydzień ciąży. Zgodnie z kalendarzem ciąży w pierwszym trymestrze czeka cię szereg badań, które potwierdzą, że jesteś w odmiennym stanie, a ponadto umożliwią sprawdzenie, czy ciąża nie jest obarczona ryzykiem. Zobacz, jakim badaniom będziesz musiała się poddać w pierwszych miesiącach ciąży.

Kalendarz badań w ciąży – badania do 10. tygodnia ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

1. Grupa krwi i Rh.
2. Przeciwciała odpornościowe.
3. Morfologia krwi.
4. Badanie ogólne moczu.
5. Badanie cytologiczne.
6. Badanie czystości pochwy.
7. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
8. VDRL (badanie w kierunku kiły).
9. Badanie stomatologiczne.
10. Badanie HIV i HCV.
11. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i rożyczki.

Ważne: Nie zwlekaj z wizytą u lekarza ginekologa – zgłoś się do niego, gdy tylko test ciążowy wykaże ciążę. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ci ciśnienie krwi, wzrost i masę ciała. Aby potwierdzić ciążę, może też zrobić USG przezpochwowe. Wczesny kontakt z lekarzem jest wymagany przy wypłacie becikowego (lekarz wystawi ci odpowiednie zaświadczenie), ale przede wszystkim umożliwi ocenę, czy ciąża jest obarczona ryzykiem. W uzasadnionych przypadkach możesz zrobić badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nowością jest możliwość prowadzenia ciąży przez położną, ale i wówczas trzeba odbyć kilka wizyt u ginekologa. Pamiętaj, by próbki moczu i krwi do badań były pobrane na czczo.

Kalendarz ciąży: 1, 2 tydzień

Bardzo trudno jest, z dokładnością do jednego dnia, określić początek ciąży. Zwłaszcza, że nie liczy się jej od momentu kiedy plemnik połączy się z komórką jajową. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób oblicza się pierwszy tydzień ciąży, dlaczego reguła Naegelego zakłada, że pierwszy miesiąc ciąży trwa sześć tygodni oraz w jaki sposób kobieta może poczuć, że ma owulację. Kalendarz ciąży (ciąża tydzień po tygodniu) pomoże Ci zrozumieć wszystkie procesy zachodzące w Twoim organizmie i doradzi co w danym momencie będzie dla Ciebie najlepsze i o czym należy pamiętać.

Kalendarz ciąży: 9, 10 tydzień

W 9 i 10 tygodniu ciąży wreszcie poprawia się samopoczucie przyszłej mamy. Powoli zanikają nudności, zwiększa się tolerancja na zapachy i wraca energia. Dziecko ma już wyraźnie zaznaczone paluszki, wykształcone są już wszystkie niezbędne do życia narządu, które będą rozwijać się w dalszych etapach ciąży. Zapytaliśmy eksperta o czym warto pamiętać w 9 i 10 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz ciąży: 5 tydzień

W 5 tygodniu ciąży wielkość płodu to 2 milimetry. Dlatego też bardzo trudno jest potwierdzić ciążę badaniem USG. Natomiast kobieta już odczuwa, że coś dzieje się w jej organizmie. Mogą wystąpić objawy takie jak: nudności, częstsze parcie na mocz, nabrzmiałe piersi. Zapytaliśmy eksperta co warto wiedzieć i co jest ważne w 5 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz badań w ciąży – 11.-14. tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

1. Badanie ultrasonograficzne.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Ważne: Wykonywane teraz tzw. genetyczne USG pozwala określić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych. Postaraj się sprawdzić, czy lekarz wykonujący USG ma odpowiednie kwalifikacje i sprzęt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE