5 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-01 10:41

5 tydzień ciąży to ten moment, w którym kobiety najczęściej dowiadują się o ciąży. Pierwszy objaw ciąży - spóźniający się okres – sygnalizuje konieczność wykonania testu ciążowego. Sprawdź, jaka jest wielkość pęcherzyka i czy plamienie w 5 tygodniu zagraża ciąży?

W 5 tygodniu ciąży zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, a mama często dowiaduje się, że jest w ciąży. W zarodku tworzą się już kręgi oraz zawiązki mózgu i układu nerwowego. Zobacz, co dzieje się w twoim organizmie w 5 tygodniu ciąży.

Spis treści:

  1. Test ciążowy, czyli badanie hormonu beta hCG
  2. Pierwsza wizyta u ginekologa
  3. Objawy fizyczne w 5 tygodniu ciąży
  4. Odczucia psychiczne w 5 tygodniu ciąży
  5. Brzuch w 5 tygodniu ciąży
  6. Plamienie w 5 tygodniu ciąży
  7. Wygląd zarodka w 5 tygodniu ciąży

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Który to miesiąc ciąży?

5 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To trzeci tydzień życia dziecka.

Test ciążowy, czyli badanie hormonu beta hCG

W 5 tygodniu ciąży zauważyłaś pewnie, że miesiączka się spóźnia. Nic dziwnego - zarodek zagnieździł się już w macicy, więc jej wyściółka jest potrzebna, aby zapewnić mu ochronę i odżywianie. Błona śluzowa nie złuszcza się więc, co sprawia, że nie pojawia się comiesięczne krwawienie.

By rozwiać wątpliwości, co do tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, możesz wykonać domowy test ciążowy. Jeśli wynik jest pozytywny, czas wybrać lekarza - zleci on badanie poziomu hormonu hCG z krwi, aby na 100 procent potwierdzić ciążę.

Czytaj:

Pozytywny test ciążowy: i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa

Zanim zapiszesz się na wizytę, wybierz starannie lekarza, który zaopiekuje się tobą i dzieckiem w następnych miesiąc. Pierwsza wizyta u położnika powinna mieć miejsce do 10 tygodnia ciąży (to jeden z warunków otrzymania becikowego).

Przede wszystkim jednak nie powinnaś zwlekać z taką wizytą ze względów zdrowotnych. W 5 tygodniu ciąży lekarz zaleci ci bowiem wszystkie potrzebne badania - niektóre z nich koniecznie powinnaś wykonać na początku ciąży.

Czytaj:

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

W tym tygodniu powinna pojawić się miesiączka. Jej brak może być pierwszym symptomem ciąży, który zaobserwujesz. Warto jednak pamiętać, że brak miesiączki jest niepewnym objawem bycia w stanie błogosławionym.

Większą, choć również nie stuprocentową, pewność da Ci test ciążowy, który na tym etapie ma już szanse wykryć rozwijającą się ciążę. Możesz też wykonać badanie poziomu hormonu beta HCG z krwi, którego podwyższony poziom sugeruje obecność zarodka w macicy.

Z całkowitą pewnością ciążę można potwierdzić uwidaczniając pęcherzyk ciążowy w badaniu USG.

U niektórych kobiet w pierwszym trymestrze ciąży w czasie spodziewanej miesiączki może pojawiać się niewielkie plamienie. O ile nie staje się bardziej obfite i nie towarzyszy mu nasilający się ból podbrzusza, nie powinno być powodem niepokoju.

Możesz też mieć uczucie napięcia i obrzmienia piersi oraz zwiększoną wrażliwością sutków na dotyk, co jest spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu w organizmie.

Jeśli prowadzisz obserwację swojego cyklu miesiączkowego, zauważysz także utrzymywanie się lekko podwyższonej podstawowej temperatury ciała.

Dobrze wiedzieć

Badania w 5 tygodniu ciąży

Jeśli to twoja pierwsza wizyta u lekarza ginekologa po potwierdzeniu ciąży, w 5 tygodniu ciąży zaleci ci on wykonanie całej serii badań:

Objawy fizyczne w 5 tygodniu ciąży

Oprócz braku miesiączki, w 5 tygodniu ciąży możesz już odczuwać pierwsze objawy ciąży: ból piersi, wahania nastrojów i zmęczenie. Bardzo często dochodzi do pierwszych delikatnych mdłości.

Niektórym kobietom dokucza w 5 tygodniu ciąży dziwny, metaliczny posmak w ustach lub ślinotok oraz konieczność częstego oddawania moczu. Możesz mieć awersję do silnych zapachów, alkoholu i papierosów.

Za to mogą pojawić się zachcianki, i to na pokarmy, których przed ciążą nie lubiłaś. Są jednak i takie przyszłe mamy, które nie obserwują jeszcze żadnych zmian - i to też jest normalne. Różnice związane są z działaniem hormonów w organizmie, ale nie oznaczają nieprawidłowego przebiegu ciąży.

Uwaga! Jednym z objawów jest również napięcie i ból w podbrzuszu. Jeśli jednak poczujesz ostry, jednostronny ból - koniecznie zgłoś się do lekarza.

Czytaj:

Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Okres w ciąży: czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Odczucia psychiczne w 5 tygodniu ciąży

Wiele zależy od tego, czy starałaś się o dziecko, czy też jest to dla ciebie niespodzianka. Jeśli od jakiegoś czasu oczekiwałaś tego momentu, na pewno wypełnia cię teraz ogromna radość, jeśli nie – możesz być zaskoczona i przestraszona.

Po pierwszych chwilach euforii często przychodzi zmiana nastroju. Nie przejmuj się, jeśli poczujesz się zdezorientowana czy zaniepokojona. To normalne - strach przed czekającymi cię zmianami to naturalny odruch, zwłaszcza że chodzi o poważną zmianę.

Przecież już nic nie będzie takie samo, ty nie będziesz taka sama. Równie naturalna jest obawa przed tym, czy sobie poradzisz. Szczególnie, jeśli to twoja pierwsza ciąża.

Pamiętaj, masz prawo do wielu różnych uczuć i emocji, zmiennych nastrojów czy humorów. Zaprzyjaźnij się z nimi, bo będą ci teraz często towarzyszyć - przyczynią się do tego hormony ciążowe.

Czytaj:

Kalkulatory - polecamy narzędzia przydatne w ciąży

Początek ciąży - jak przeżyć pierwsze tygodnie ciąży?

Czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży? WIDEO

Dobrze wiedzieć

W 5. tygodniu ciąży często rozpoczynają się mdłości i wymioty, które mogą towarzyszyć mamie aż do końca 12 tygodnia ciąży. Wywołuje je hormon beta hCG, który przez pierwsze 12 tygodni ciąży bardzo wzrasta. Gdy pod koniec pierwszego trymestru jego poziom zaczyna spadać, często ustępują również nudności.

Brzuch w 5 tygodniu ciąży

Chociaż możesz już odczuwać pewne delikatne objawy tego, że w twoim ciele rozwija się nowe życie, to jednak nie odbija się to w rozmiarze twojego brzuszka.  Brzuch w 5 tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny. Ciążowe okrągłości zacznie być zauważalne dopiero za kilka tygodni.

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży?

Plamienie w 5 tygodniu ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie w 5 tygodniu ciąży zazwyczaj nie oznacza nic niepokojącego. Może być wynikiem zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Takie krwawienie implantacyjne często bywa mylone z miesiączką. Jeśli plamieniu nie towarzyszą inne objawy - nie ma się czym przejmować.

Jeśli jednak krwawienie jest obfite i towarzyszy mu ból brzucha lub skurcze, należy zgłosić się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie uzupełnienie progesteronu, aby uchronić zarodek przed poronieniem.

Wygląd zarodka w 5 tygodniu ciąży

Badanie USG w 5 tygodniu ciąży nie jest konieczne, ale jeśli się na nie zdecydujesz, możesz zobaczyć już zarodek, w którym widać kulisty zawiązek głowy. Pod koniec 5 tygodnia ciąży ma długość 2 mm - jest wielkości pestki jabłka.

5 tygodniu ciąży komórki zarodka rozpoczynają proces różnicowania. Grudki komórek przeznaczonych do poszczególnych zadań gromadzą się w miejscu mózgu, serca i kręgosłupa – tworzą się zaczątki jego 33 kręgów.

Powstają też zawiązki układu nerwowego oraz zawiązki mózgu. Początkowo przypominają one rurkę, zwaną cewą nerwową, której 2/3 stworzy „prawdziwy mózg”, a 1/3 - rdzeń kręgowy.

Choć może być ci ciężko w to uwierzyć, w 5 tygodniu ciąży zaczyna formować się już twarz, kończyny, komory i przedsionki w sercu - z zatoki żylnej.

Zobacz, co się dzieje w 6 tygodniu ciąży

Polecamy wideo: 5 tydzień ciąży

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

W moim życiu wielkie wydarzenie – 17. lub 18. dnia krążek komórek, którym byłem dotąd, zwija się, przybierając (z grubsza) kształt dziecka! Są naukowcy, którzy uważają tę zmianę za najważniejszy moment życia! Przez najbliższe tygodnie będę rosnąć i rozwijać się tak szybko, jak już nigdy potem.

Moje komórki się specjalizują, podzieliły się na trzy warstwy: z jednej powstanie skóra, oczy, uszy i cały układ nerwowy, z drugiej – układ oddechowy, jelita, pęcherz moczowy, tarczyca, wątroba i trzustka. A z trzeciej – kości, mięśnie, tkanka łączna, układ krążenia, układ moczowo-płciowy i narządy płciowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE