Test oksytocynowy - czy boli? Kiedy się go wykonuje?

2016-02-11 14:47

Test oksytocynowy wbrew wielu opiniom nie ma na celu wywoływać porodu, choć rzeczywiście jego następstwem bywa akcja porodowa. W jakiej sytuacji wykonuje się wobec tego to badanie i dlaczego?

Test okscytocynowy
Autor: thinkstockphotos.com Test okscytocynowy wykonuje się w przypadku przenoszonej ciąży.

Spis treści

  1. Test oksytocynowy - czy to boli?
  2. Test oksytocynowy - wskazania do wykonania
  3. Test oksytocynowy - przeciwwskazania

Test oksytocynowy to element diagnostyki i w takim celu się go wykonuje. Polega on na podaniu ciężarnej w donoszonej ciąży niewielkiej dawki oksytocyny przez kroplówkę. Oksytocyna, która jest naturalnym hormonem uwalnianym w kobiecym organizmie m.in. przy porodzie, wywołuje u ciężarnej skurcze macicy. Podczas testu oksytocynowego, przy pomocy KTG obserwuje się reakcję dziecka na wywołane skurcze. Lekarze mogą w ten sposób śledzić jego tętno i tym samym ocenić czy serce dziecka w warunkach porodu będzie odpowiednio reagowało. Jeśli podczas testu oksytocynowego okaże się, że dziecko nieprawidłowo reaguje np. notuje się spadki rytmu serca, test uznaje się jako pozytywny, co jest jednoznaczne z koniecznością natychmiastowego zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie lub indukcję porodu. Jeśli jednak reakcja dziecka na oksytocynę i skurcze macicy jest prawidłowa, test uznaje się za negatywny i nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

>> Jak wywołać poród? Skuteczne sposoby na wywołanie porodu

Test oksytocynowy - czy to boli?

Test oksytocynowy przeprowadza się warunkach porodowych, na sali, w której w przypadku wywołania porodu, będzie można go bezpiecznie odebrać. Test trwa około 2 godzin. Najpierw kobietę podłącza się pod urządzenie KTG, by upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Następnie ciężarnej przez kroplówkę podaje się małą ilość oksytocyny i czeka na wywołanie skurczów. Po uzyskaniu kilku skurczów kroplówkę się odłącza i jeszcze przez jakiś czas prowadzi zapis KTG. Jeśli chodzi o bolesność testu oksytocynowego, wszystko zależy od jego przebiegu. W przypadku, gdy wywołane oksytocyną skurcze nie powodują rozpoczęcia się akcji porodowej, są odczuwalne tylko jako napięcia brzucha i nie są bolesne. Zdarza się jednak, że test wywołuje poród, a wtedy skurcze, które się pojawiają, są skurczami porodowymi, co wiąże się z bólem. Ten jest jednak uzależniony od wielu czynników np. akceptowalnego progu bólowego. Plusem jest to, że poród wywołany przez dożylnie podaną oksytocynę zwykle jest krótszy niż normalny poród zapoczątkowany przez naturę.

>> Ciąża przenoszona: co robić, gdy mija termin porodu, a dziecko nie chce przyjść na świat?

Test oksytocynowy - wskazania do wykonania

Celem wykonania testu oksytocynowego jest przede wszystkim ograniczenie ryzyka komplikacji podczas porodu i wybór najlepszej metody zakończenia przenoszonej ciąży. Test oksytocynowy wykonuje się zwykle u kobiet, których termin porodu już minął. Ma za zadanie ocenić wydolność łożyska i stan płodu.

Test oksytocynowy - przeciwwskazania

By badanie było bezpieczne dla ciężarnej i dziecka, nie wykonuje się go w przypadku gdy:- u dziecka zdiagnozowano wcześniej nieprawidłowości, które wykluczają poród naturalny, - u matki mamy do czynienia z nadmiernie napiętą lub zbyt rozluźnioną macicą,- u matki zdiagnozowano niedojrzałą szyjkę macicy,-  kobieta przebyła już w przeszłości operację na macicy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza