Każda z nas chce mieć dobry poród. Oto 5 błędów, których nie wolno popełnić na porodówce

2022-06-17 14:07

Gdy zbliża się termin porodu, nie możesz już doczekać się, kiedy zobaczysz swoje maleństwo, ale też coraz bardziej denerwujesz się zbliżającym się porodem. W tej sytuacji łatwo o roztargnienie i błędy. Zobacz, jakie błędy popełniają rodzące na porodówce, by ustrzec się przed ich popełnieniem.

porodówka
Autor: Getty Images Porodówka

Im bliżej porodu, tym bardziej potrzebna jest wiedza, jak dokładnie wygląda poród i jak się do niego przygotować. Większość błędów popełnianych przez rodzące wynika bowiem z niedostatecznej znajomości przebiegu porodu, braku wiedzy, co wolno rodzącej, a czego nie. Wiadomo, że nie da się dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądał poród, jednak wiedza o tym, czego może się spodziewać, da rodzącej spokój i pewność, że sobie poradzi.

Spis treści

  1. Źle zapakowana torba do szpitala
  2. Brak potrzebnych dokumentów i badań
  3. Nieodpowiednie przygotowanie do porodu
  4. Zbyt szybki przyjazd do szpitala
  5. Panika w czasie porodu
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Źle zapakowana torba do szpitala

Torbę do szpitala należy mieć spakowaną od 32. tygodnia ciąży. Powinny się w niej znaleźć ubranka, pieluszki, koszule nocne, biustonosze do karmienia, ręczniki, podpaski, wkładki laktacyjne, kosmetyki dla ciebie i dziecka, ciepłe skarpety, szlafrok, klapki pod prysznic, ubranie na wyjście ze szpitala.

Ważne, by zabrać jak najmniej rzeczy, tylko te naprawdę potrzebne. Zbyt wiele rzeczy utrudnia znalezienie tej, która jest ci akurat potrzebna.

Listę rzeczy dostosuj do swoich potrzeb i do tego, co oferuje szpital (niektóre zapewniają np. pieluszki i kosmetyki dla dziecka, dlatego nie musisz ich zabierać).

Jeśli jako rodzice podjęliście decyzję o pobraniu krwi pępowinowej, koniecznie zapakujcie zestaw pobraniowy - bez niego zabieg pobrania nie będzie możliwy.

Zgodnie z Rezolucją Paramentu Europejskiego powinnaś otrzymać informację na temat możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej podczas porodu.

Jeżeli jesteś w 3 trymestrze ciąży, a lekarz prowadzący i położna nie poinformowali Cię ze masz taką możliwość – sama zasięgnij informacji. To ostatni moment, żeby dowiedzieć się dlaczego bankowanie krwi pępowinowej jest ważne i podjąć decyzję, czy Twoja rodzina chce skorzystać z tej profilaktycznej usługi medycznej.

Czytaj: Historia dzieci, które żyją dzięki krwi pępowinowej

Brak potrzebnych dokumentów i badań

Przed wyjazdem sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty: kartę ciąży, dowód osobisty lub paszport, dowód ubezpieczenia (jeśli je posiadasz), wyniki ostatnich badań (morfologia, mocz, USG, HbsAg – w kierunku WZW typu B), informację o grupie krwi (wpis w książeczce zdrowia).

Zobacz: Gdzie rodzić? Zobacz, jak zmieniły się polskie porodówki

Poród na stojąco - jakie ma zalety?

Jak się przygotować do planowanego cesarskiego cięcia?

Nieodpowiednie przygotowanie do porodu

Rodzące po raz pierwszy często mają wątpliwości, czy do szpitala można pojechać w makijażu i z pomalowanymi paznokciami, czy trzeba się wcześniej wydepilować, czy można zabrać piżamę. Warto wcześniej się przygotować, by na porodówce czuć się pewnie i komfortowo.

Zwykle zaleca się zabranie koszul nocnych, gdyż są uważane za wygodniejsze, jednak nie jest powiedziane, że piżama nie spełni swojej roli. Najlepiej będzie zapytać, jakie zasady panują w tym względzie w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić.

Jeśli chodzi o depilację, nie jest ona obowiązkowa, ale dla własnego komfortu warto regularnie usuwać owłosienie z nóg, pach czy warg sromowych. Zostawianie tego na ostatnią chwilę nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nie musisz zmywać makijażu przed udaniem się do szpitala, jeśli będziesz czuć się pewniej umalowana, nie jest to zakazane. Dobrze jest mieć jednak pod ręką chusteczki do demakijażu, ponieważ podczas porodu makijaż na pewno się rozmaże.

Warto natomiast zmyć lakier z paznokci, ponieważ w razie komplikacji niezbędna może się okazać ocena stanu płytki paznokcia.

Szpital dziecięcy - oglądaj serial ONLINE

9. miesiąc - oglądaj serial ONLINE

Zbyt szybki przyjazd do szpitala

Kobiety, które jeszcze nie rodziły, często są przekonane, że poród następuje nagle i szybko. Boją się, że odejście wód płodowych oznacza, że za chwilę urodzą. Chcąc zdążyć do szpitala i uniknąć porodu np. w taksówce, zgłaszają się do niego… za wcześnie. Jednak akcja porodowa rzadko kiedy przebiega tak szybko jak w filmach. Od pierwszych skurczów czy odejścia wód minie jeszcze wiele godzin, aż powitasz dziecko na świecie. Dlatego zbytni pośpiech jest niewskazany. Po odejściu wód płodowych masz jeszcze czas na spokojną kąpiel, upewnienie się, że spakowałaś wszystko, co potrzebne, i dojazd do szpitala bez pośpiechu.

Czytaj: Zobacz, co powinnaś załatwić na izbie przyjęć

Panika w czasie porodu

Niektóre ciężarne bardzo obawiają się porodu i bólu. Tak bardzo, że strach uniemożliwia parcie i współpracę z położną. Jeśli paraliżuje cię strach przed porodem, przygotuj się do niego wcześniej i postaraj się opanować emocje.

Zawsze możesz ustalić wcześniej podanie znieczulenia zewnątrzoponowego.

Zaplanuj też obecność bliskiej osoby, która będzie cię wspierać – partnera, męża czy siostry. Ważne, by osoba ta nie miała skłonności do paniki, by zamiast uspokajać, nie powodowała dodatkowego zdenerwowania.

Zobacz: Jak opanować strach przed porodem?

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niesamowite zdjęcia z sali porodowej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza