5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

2019-06-24 14:22
Błędy na porodówce
Autor: thinkstockphotos.com Sprawdź, jakich błędów nie powinnaś popełniać na porodówce.

Gdy zbliża się termin porodu, nie możesz już doczekać się, kiedy zobaczysz swoje maleństwo, ale też coraz bardziej denerwujesz się zbliżającym się porodem. W tej sytuacji łatwo o roztargnienie i błędy. Zobacz, jakie błędy popełniają rodzące na porodówce, by ustrzec się przed ich popełnieniem.

Im bliżej porodu, tym bardziej potrzebna jest wiedza, jak dokładnie wygląda poród i jak się do niego przygotować. Większość błędów popełnianych przez rodzące wynika bowiem z niedostatecznej znajomości przebiegu porodu, braku wiedzy, co wolno rodzącej, a czego nie. Wiadomo, że nie da się dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądał poród, jednak wiedza o tym, czego może się spodziewać, da rodzącej spokój i pewność, że sobie poradzi.

Spis treści:

  1. Źle zapakowana torba do szpitala
  2. Brak potrzebnych dokumentów i badań
  3. Nieodpowiednie przygotowanie do porodu
  4. Zbyt szybki przyjazd do szpitala
  5. Panika w czasie porodu!

1 Źle zapakowana torba do szpitala

Torbę do szpitala należy mieć spakowaną od 32. tygodnia ciąży. Powinny się w niej znaleźć ubranka, pieluszki, koszule nocne, biustonosze do karmienia, ręczniki, podpaski, wkładki laktacyjne, kosmetyki dla ciebie i dziecka, ciepłe skarpety, szlafrok, klapki pod prysznic, ubranie na wyjście ze szpitala.

Ważne, by zabrać jak najmniej rzeczy, tylko te naprawdę potrzebne. Zbyt wiele rzeczy utrudnia znalezienie tej, która jest ci akurat potrzebna.

Listę rzeczy dostosuj do swoich potrzeb i do tego, co oferuje szpital (niektóre zapewniają np. pieluszki i kosmetyki dla dziecka, dlatego nie musisz ich zabierać).

Jeśli jako rodzice podjęliście decyzję o pobraniu krwi pępowinowej, koniecznie zapakujcie zestaw pobraniowy - bez niego zabieg pobrania nie będzie możliwy.

Zgodnie z Rezolucją Paramentu Europejskiego powinnaś otrzymać informację na temat możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej podczas porodu.

Jeżeli jesteś w 3 trymestrze ciąży, a lekarz prowadzący i położna nie poinformowali Cię ze masz taką możliwość – sama zasięgnij informacji. To ostatni moment, żeby dowiedzieć się dlaczego bankowanie krwi pępowinowej jest ważne i podjąć decyzję, czy Twoja rodzina chce skorzystać z tej profilaktycznej usługi medycznej.

Czytaj: Historia dzieci, które żyją dzięki krwi pępowinowej

2 Brak potrzebnych dokumentów i badań

Przed wyjazdem sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty: kartę ciąży, dowód osobisty lub paszport, dowód ubezpieczenia (jeśli je posiadasz), wyniki ostatnich badań (morfologia, mocz, USG, HbsAg – w kierunku WZW typu B), informację o grupie krwi (wpis w książeczce zdrowia).

Zobacz:

Gdzie rodzić? Zobacz, jak zmieniły się polskie porodówki

Poród na stojąco - jakie ma zalety?

Jak się przygotować do planowanego cesarskiego cięcia?

3 Nieodpowiednie przygotowanie do porodu

Rodzące po raz pierwszy często mają wątpliwości, czy do szpitala można pojechać w makijażu i z pomalowanymi paznokciami, czy trzeba się wcześniej wydepilować, czy można zabrać piżamę. Warto wcześniej się przygotować, by na porodówce czuć się pewnie i komfortowo.

Zwykle zaleca się zabranie koszul nocnych, gdyż są uważane za wygodniejsze, jednak nie jest powiedziane, że piżama nie spełni swojej roli. Najlepiej będzie zapytać, jakie zasady panują w tym względzie w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić.

Jeśli chodzi o depilację, nie jest ona obowiązkowa, ale dla własnego komfortu warto regularnie usuwać owłosienie z nóg, pach czy warg sromowych. Zostawianie tego na ostatnią chwilę nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nie musisz zmywać makijażu przed udaniem się do szpitala, jeśli będziesz czuć się pewniej umalowana, nie jest to zakazane. Dobrze jest mieć jednak pod ręką chusteczki do demakijażu, ponieważ podczas porodu makijaż na pewno się rozmaże.

Warto natomiast zmyć lakier z paznokci, ponieważ w razie komplikacji niezbędna może się okazać ocena stanu płytki paznokcia.

Szpital dziecięcy - oglądaj serial ONLINE

9. miesiąc - oglądaj serial ONLINE

4 Zbyt szybki przyjazd do szpitala

Kobiety, które jeszcze nie rodziły, często są przekonane, że poród następuje nagle i szybko. Boją się, że odejście wód płodowych oznacza, że za chwilę urodzą. Chcąc zdążyć do szpitala i uniknąć porodu np. w taksówce, zgłaszają się do niego… za wcześnie. Jednak akcja porodowa rzadko kiedy przebiega tak szybko jak w filmach. Od pierwszych skurczów czy odejścia wód minie jeszcze wiele godzin, aż powitasz dziecko na świecie. Dlatego zbytni pośpiech jest niewskazany. Po odejściu wód płodowych masz jeszcze czas na spokojną kąpiel, upewnienie się, że spakowałaś wszystko, co potrzebne, i dojazd do szpitala bez pośpiechu.

Czytaj: Zobacz, co powinnaś załatwić na izbie przyjęć

5 Panika w czasie porodu

Niektóre ciężarne bardzo obawiają się porodu i bólu. Tak bardzo, że strach uniemożliwia parcie i współpracę z położną. Jeśli paraliżuje cię strach przed porodem, przygotuj się do niego wcześniej i postaraj się opanować emocje.

Zawsze możesz ustalić wcześniej podanie znieczulenia zewnątrzoponowego.

Zaplanuj też obecność bliskiej osoby, która będzie cię wspierać – partnera, męża czy siostry. Ważne, by osoba ta nie miała skłonności do paniki, by zamiast uspokajać, nie powodowała dodatkowego zdenerwowania.

Zobacz: Jak opanować strach przed porodem?

Polecamy wideo: Torba do szpitala

Torba do szpitala to niezbędnik przyszłej mamy. Warto wiedzieć kiedy ją spakować i co powinno się w niej znaleźć. Posłuchaj położnej Magdaleny Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Aneta Kramarz
|

Haha super porady proponuje jako pierwsze poczytać sobie o swoich prawach by nie dać się poniewierać personelowi. Wcześniej poszukać sobie odpowiedniego szpitala z wysokimi standardami gdzie są udzielane znieczulenia. W moim przypadku makijaż był istotny i miałam w d paplanie pielegniareczek o zmyciu go dane niech sobie pazury obetną zreszta niemaja do tego prawa, a sam makijaż nadal mi godności i poczucia pewności. Wybrałam tez sobie wygodne leginsy i tunikę . Dziwie się innym kobietom które robiły z siebie męczennice chodząc w zielonych workach wiązanych z tylu albo w białych szpitalnych koszulach z przeswityjacymi sutkami.

Iza
|

Nie polecam brać kąpieli i czekac w domu po odejściu wod na nie wiem co. U mnie po odejściu wod w 20min skurcze nasilily sie do tego stopnia, ze nie mogalam isc o własnych siłach, a maluszek był juz po godzinie na świecie. U kazdego porod przebiega inaczej, moze bylam wyjatkiem w tak szybkim porodzie,ale nikt nigdy nie wiem jak będzie u niego. Nie warto ryzykować!

Kobieta 123
|

Ja swoje pierwsze dziecko urodzilan w piec minut po przyjeździe do szpitala. Bylam bardzo mloda i wystraszona. Wszystkie skurcze, które nawet nie sprawiały mi wielkiego bólu trwały może godzinę. Sam poród trwał zaledwie 3 minuty. Kobiety są naprawdę różne. Mi wody płodowe odeszły wraz z dzieckiem. Natomiast przy drugiej ciąży wody sączyły się powoli i spędziłam ładnych kilka godzin na porodówce. Jednak słabo tętno u mojego maleństwa, a ostatecznie urodziło się zdrowe, ale sine. Dobrze, że byłam pod opieką lekarską, bo mój synek by się zwyczajnie udusił. Czekanie do ostatniej chwili z przyjazdem do szpitala jest złym rozwiązaniem.

Tomek
|

Na pewno dziecko musi być pod stałą opieką. Kompletna głupota to ktg.

Tomek
|

No poród na pewno wymaga opieki lekarzy. :)

Tomek
|

No jak rodzą w beznadziejnych szpitalach to faktycznie powinny się obawiać bólu.

Tomek
|

Najlepiej niech kobiety w ogóle nie jadą do szpitala, a po prostu rodzą w domu.