Czy przed porodem szpital wykonuje test na COVID?

2020-10-22 14:05

Wiele kobiet, którym zbliża się termin porodu, zadaje sobie pytanie, czy przed przyjęciem na porodówkę, szpital wykona im test na COVID. Boją się również tego, że ewentualny wynik pozytywny, oznaczać będzie odseparowanie ich od dziecka. Wyjaśniamy, czy na porodówkach wykonuje się testy i czego oczekiwać w czasie porodu w pandemii.

Czy przed porodem szpital wykonuje test na COVID?
Autor: Getty images

Czy szpital przed porodem robi rodzącej test na koronawirusa? To pytanie pada coraz częściej na forach internetowych dla przyszłych mam. Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że pozytywny test na koronawirusa w niektórych szpitalach wiąże się z odizolowaniem matki od noworodka. Wyjaśniamy, czy każdy szpital wykonuje test na COVID i czy ma prawo odseparować dziecko od matki?

Spis treści

  1. Czy przed porodem szpital robi test na COVID?
  2. Poród kobiety zakażonej lub podejrzanej o zakażenie koronawirusem
  3. Czy noworodek musi mieć wykonany test na COVID?

Czy przed porodem szpital robi test na COVID?

Przyjecie kobiety do porodu naturalnego nie wymaga od szpitala wykonania u niej testu na COVID. Takie są zalecenia krajowych konsultantów. Szpital nie może również wymagać od osoby towarzyszącej w porodzie rodzinnym, aby przedstawiła wyniki testu na koronawirusa.

Kobieta i jej partner w czasie przyjęcia na porodówkę muszą jednak poddać pomiarowi temperatury ciała oraz wypełnić ankietę, w której muszą odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy jest Pan/i obecnie poddany/a kwarantannie ?
  • Czy w czasie ostatnich 14 dni miał/a Pan/i bezpośredni kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie COVID-19 ?
  • Czy w czasie ostatnich 14 dni miał/a Pan/i bezpośredni kontakt z osobą poddaną izolacji lub kwarantannie?

a także opisać swój obecny stan zdrowia (TAK/NIE):

  • Temperatura > 38 st. C
  • Kaszel
  • Duszność
  • Nagła utrata węchu, smaku lub zaburzenia smaku.

Inaczej jest w przypadku kobiet, które zgłaszają się do szpitala ze skierowaniem do planowanego cesarskiego cięcia. W takim przypadku, jak i przy innych planowanych zabiegach, rodząca ma wykonywany test na COVID.

Poród kobiety zakażonej lub podejrzanej o zakażenie koronawirusem

Jeśli ankieta wykazała, że kobieta ma niepokojące objawy, które mogą wskazywać na COVID, wykonuje się u niej test. Bez względu na to, czy jego wyniki będą znane przed rozpoczęciem akcji porodowej, czy nie, rodząca musi być traktowana w sposób szczególny, zapobiegający rozprzestrzenieniu się wirusa oraz jego ewentualnemu przeniesieniu patogenu na noworodka.

Chodzi o zabezpieczenie personelu, izolację od innych pacjentek oraz postępowanie w stosunku do noworodka (późniejsze odpępnienie i umycie noworodka zaraz po narodzinach, aby zmyć wirusy z jego ciała).

W zaleceniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia dla szpitali czytamy również, że do decyzji matki pozostawione jest dalsze postępowanie po porodzie (oczywiście w przypadku dobrego stanu zdrowia matki i dziecka).

Matka jeszcze przed porodem (to konieczny wymóg) powinna zdecydować, czy mimo ryzyka zakażenia dziecka decyduje się na kontakt skóra do skóry i na stałe przebywanie z dzieckiem – co niesie ze sobą możliwość zakażenia noworodka, albo na izolację z zachowaniem laktacji.

Oznacza to, że żaden szpital nie powinien separować matki i dziecka bez konkretnych wskazań medycznych (np. konieczności umieszczenia dziecka w inkubatorze, pod aparaturą ratującą życie itd.)

"(...) zaleca się aby w oddziałach, w których odbywają się wyłącznie porody matek z podejrzeniem lub zakażonych SARS-CoV-2 z uwagi na niewielką jak do tej pory liczbę takich przypadków, zachować kontakt dziecka z matką po jego urodzeniu i preferować karmienie piersią" - czytamy w dokumencie.

Czy noworodek musi mieć wykonany test na COVID?

Noworodek będzie miał pobrany wymaz w celu stwierdzenia lu wykluczenia u niego infekcji COVID-19 tylko wtedy, gdy jego matka miała stwierdzone zakażenie koronawirusem lub była o nie podejrzewana na podstawie objawów lub kontaktu z innym chorym.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia mówią, że w przypadku matki, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 należy:

  • pobrać wymaz w miarę szybko, aby ocenić możliwość zakażenia dziecka po urodzeniu i odnieść się do istnienia ewentualnej transmisji wertykalnej w ciąży,
  • przy wyniku ujemnym wykonuje się powtórne badanie wymazu z nosogardzieli przed wypisem do domu, w przypadku, gdy noworodek nie był izolowany od matki,
  • przy pojawieniu się objawów klinicznych ponownie wykonujemy badanie RT-PCR wymazu, a także wykluczamy możliwość zakażenia innymi wirusami (RSV, wirus grypy itp.).

W przypadku matki podejrzanej o zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z chorym, objawy chorobowe kompatybilne z objawami COVID-19) należy:

  • pobrać wymaz w miarę szybko, aby wykluczyć możliwość zakażenia dziecka po urodzeniu i odnieść się do istnienia ewentualnej transmisji wertykalnej zakażenia w trakcie ciąży,
  • oczekiwać na wynik badania RT-PCR u matki: przy pierwszym wyniku ujemnym, ale występujących objawach klinicznych - oczekujemy na kolejny wynik badania RT-PCR u matki: jeżeli jest ujemny - wykluczamy infekcję wrodzoną, jeżeli jest dodatni - postępujemy jak w przypadku matki, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV.

Czytaj: Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

COVID-19 u dzieci - jakie są objawy COVID-19 u dzieci i czy infekcja powoduje powikłania?

Dokumenty do porodu: badania i dokumenty potrzebne w szpitalu

PORÓD RODZINNY: jak zaplanować wspólny poród z partnerem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza