Porodówka: jak wygląda przyjęcie do porodu?

2013-01-28 20:38

Porodówka to miejsce, które z pewnością zapamięta każda rodząca. Zbliża się termin porodu i zastanawiasz się, jak wygląda przyjęcie do porodu? Nie wiesz, jakie dokumenty trzeba zabrać i o co zapyta lekarz? Koniecznie zapoznaj się z poradami i wskazówkami dotyczącymi przyjęcia na porodówkę do porodu. Sprawdź, jak wygląda przyjęcie do porodu krok po kroku.

Do porodu nie musisz mieć skierowania. Możesz rodzić w każdym wybranym szpitalu – musi cię przyjąć, o ile będą wolne miejsca. Przygotuj się wcześniej do porodu: spakuj torbę na 3 tygodnie przed terminem porodu, zmyj lakier z paznokci (na ich podstawie anestezjolog oceni stan pacjentki, gdy potrzebne będzie cesarskie cięcie), zrób depilację okolic intymnych. Do szpitala pojedź dopiero wtedy, gdy skurcze będą powtarzać się co 5 minut i będą trwać przez 60 sekund. Gdy jednak źle się poczujesz, zaczniesz krwawić lub odejdzie płyn owodniowy, jedź do szpitala mimo braku regularnych skurczów.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Przyjęcie do porodu krok po kroku

Po przyjeździe do szpitala skieruj się do izby przyjęć. Tam położna poprosi cię o przebranie się i zmianę obuwia. Lekarz oceni rozwarcie szyjki macicy. Położna zbada ciśnienie i temperaturę. Zostanie wykonane badanie KTG i zapadnie decyzja o przyjęciu na oddział położniczy lub o odesłaniu do domu, gdy lekarz stwierdzi, że jest jeszcze zbyt wcześnie. Jeśli zostaniesz przyjęta na oddział, przedtem czeka cię kilka formalności – podpiszesz zgodę na pobyt w szpitalu, a położna założy ci kartę, do której wpisze twoje dane, informacje o przebytych chorobach, operacjach, przyjmowanych lekach. Dołączy wyniki badań. Potrzebna będzie także twoja zgoda na niezbędne zabiegi i operacje (później może zabraknąć na to czasu). Teraz powinnaś zadeklarować, czy chcesz znieczulenia zewnątrzoponowego i czy będziesz korzystać z jednoosobowej sali. Następnie położna poprosi cię o przebranie się i zmianę obuwia, a także zostaną wykonane zabiegi: depilacja, lewatywa, założenie wenflonu. Nie wszędzie jednak są one wymagane. Następnie rodząca przewożona jest do sali porodowej – jeśli to poród rodzinny, towarzyszy jej partner.

Przeczytaj również: Na czym polega poród naturalny?

Co zabrać ze sobą do porodu?

Oprócz torby z rzeczami dla siebie i dziecka weź niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty
  • kartę przebiegu ciąży
  • wyniki badań: morfologii i analizy moczu z ostatniego miesiąca, grupy krwi, HBS Ag (ważne 3 miesiące), WR (ważne 2 tygodnie), wszystkie wyniki USG; gdy masz grupę krwi Rh-, wyniki badań na obecność przeciwciał
  • inne ważne wyniki badań i konsultacji, np. okulistycznej, kardiologicznej, ortopedycznej.

Przeczytaj również: Lewatywa i golenie przed porodem

Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

Pierwsze dziecko to od chwili poczęcia pasmo nowych i nieznanych doświadczeń. Trudno wyobrazić sobie uczucie towarzyszące poruszaniu się dziecka w łonie, skurcze porodowe, czy radość z możliwości przytulenia malucha po raz pierwszy. Zawsze jednak warto przygotować się na nieznane, chociażby pod względem teoretycznym. Żeby wiedzieć wszystko na temat porodu trzeba przeczytać niejedną opasłą książkę. Jednak zawsze jeden z pierwszych rozdziałów dotyczyć będzie poszczególnych faz, etapów porodu. Zapytaliśmy eksperta jak długo powinien trwać poród, ile czasu trwają fazy porodu oraz co dzieje się w każdej z faz porodu.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE