Dieta i suplementy w ciąży

Niezwykle ważna jest zdrowa i urozmaicona dieta w ciąży. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, kobieta ciężarna powinna spożywać o ok. 300 kcal dziennie więcej niż dotychczas, ale dopiero w drugim i trzecim trymestrze. Przede wszystkim liczy się jednak jakość i różnorodność spożywanych posiłków – rozwijający się płód potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki witamin i minerałów.

Zielony stolec przyszłej mamy może być związany z problemami zdrowotnymi, ale niekoniecznie. W okresie oczekiwania na dziecko z naszym organizmem dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Zielona kupa może mieć jakąś banalną przyczynę, ale i być powodem do niepokoju.
Cukrzyca w ciąży to nie dramat: zwykle wystarczy odpowiednia dieta, aby ciąża rozwijała się prawidłowo. Zobacz, jak komponować menu, aby nie dać się cukrzycy ciążowej i pobierz przykładowy jadłospis dla kobiet z cukrzycą ciążową na cały dzień. 
Nie wszystko, co wydaje nam się zdrowe, rzeczywiście takie jest. Zwłaszcza w ciąży i zwłaszcza w tych porach roku, gdy brakuje świeżych warzyw i owoców. Jakich składników dostarczać organizmowi, aby zapewnić zdrowie sobie i dziecku? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać dieta ciężarnej na jesień i zimę?
Czekolada nie tylko jest pyszna i zaspokaja zachcianki ciążowe, ale może też przynosić przyszłej mamie wiele innych korzyści. A co z dzieckiem? Szwedzkie badania zaskakują! Zobacz, jak czekolada wpływa na nienarodzonego maluszka.
Przyspiesza trawienie, zapobiega zgadze, pomaga kontrolować wagę. Oto zalety błonnika, który jest bardzo ważny w diecie przyszłej mamy. Sprawdź, dlaczego warto jeść błonnik w ciąży!
Okazuje się, że do korzyści płynących z przyjmowania witaminy D dochodzi kolejna ważna zaleta, szczególnie istotna dla kobiet oczekujących dziecka. Badania jasno pokazują, że suplementacja zwiększa szansę na poród naturalny.
Wysoki poziom cholesterolu w ciąży zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u potomstwa o prawie 40%. Do takich wniosków doszli lekarze obserwujący dzieci i ich matki, które w okresie ciąży spożywały za dużo produktów zwiększających poziom tego tłuszczu we krwi.
Probiotyki w ciąży sprawiają, że organizm lepiej radzi sobie z biegunkami i zaparciami. A jeśli masz alergię, probiotyki przyjmowane w ciąży mogą uchronić przed nią twoje dziecko. 
Dieta w ciąży powinna być przemyślana i urozmaicona, zawierać wszystkie składniki odżywcze. Inaczej może dojść do niedoborów, które mogą być przyczyną np. niedokrwistości lub osteoporozy. Sprawdź, które produkty ci służą i jak powinna wyglądać zdrowa dieta ciężarnej.
Dieta na mdłości w ciąży faktycznie działa i może poprawić samopoczucie niejednej przyszłej mamie. Przeczytaj, co jeść w ciąży, by zwalczyć nudności. Sprawdź także, jak komponować swój jadłospis, aby zmniejszyć nasilenie tej uporczywej dolegliwości ciążowej.
Dieta w ciąży jest ważna nie tylko dla zdrowia rozwijającego się płodu. Nadmierne tycie w ciąży może utrudnić ci poród i na długo zepsuć ci sylwetkę. Nie ryzykuj. Podpowiadamy, co i jak jeść w ciąży, a czego unikać, żeby za bardzo nie przytyć w ciąży.
Badania nad wpływem probiotyków w zapobieganiu cukrzycy dały nieoczekiwane wyniki. Okazuje się, że suplementy te mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy. Specjaliści zalecają ostrożność.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

W diecie kobiety ciężarnej powinno znaleźć się pełnowartościowe białko i wapń, dlatego powinna pić mleko oraz fermentowane napoje mleczne, jeść jajka, chude mięso i warzywa strączkowe. Dwa razy w tygodniu należy jeść obfitujące w kwasy omega-3 ryby morskie. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży powinna zawierać też produkty pełnoziarniste oraz dużą ilość warzyw i owoców. Warto pamiętać, że leki i suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem. Ciąża wiąże się ze zmianą stylu życia. Kobiety powinny bezwzględnie unikać alkoholu, papierosów i większości leków. Dziecku szkodzi również nadmiar kofeiny, dlatego ciężarne powinny ograniczyć picie kawy i zrezygnować z napojów gazowanych typu cola.