Chcesz uniknąć cesarki? Naukowcy odkryli, który suplement zwiększa szansę na poród naturalny

2023-02-07 16:04

Okazuje się, że do korzyści płynących z przyjmowania witaminy D dochodzi kolejna ważna zaleta, szczególnie istotna dla kobiet oczekujących dziecka. Badania jasno pokazują, że suplementacja zwiększa szansę na poród naturalny.

Kobieta w ciąży łyka tabletkę
Autor: GettyImages Naukowcy odkryli, który suplement zwiększa szansę na poród naturalny

Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przebadali 965 kobiet w ciąży. Część z nich otrzymywała przez 9 miesięcy dodatkową dawkę witaminy D (1000 UI, czyli jednostek). W porównaniu z grupą kobiet przyjmujących placebo, te pierwsze miały dużo większe szanse na poród naturalny.

Więcej porodów naturalnych, mniej utraty krwi

Badanie, opublikowane w Journal of Public Health, wykazało, że aż 65,6 procent ciężarnych suplementacyjnych witaminę D rodziło naturalnie, podczas gdy w grupie placebo było to tylko 57,9 procent. Mniej kobiet z grupy witaminy D miało też poród wspomagany (13,2 procent) w porównaniu z grupą placebo (19,4 procent). Liczba cesarskich cięć była jednak podobna (w grupie przyjmującej witaminę D było to 21,3 proc., w grupie placebo - 22,7 proc.). Ale co najważniejsze – lekarze obserwowali mniejszą utratę krwi po porodzie u kobiet suplementujących D3.

Choć różnice nie są wielkie, to jednak naukowcy są przekonani, że mniejsza liczba cesarek to zasługa witaminy, która od dawna jest uważana za podstawowy suplement nie tylko ciężarnych kobiet, ale całej populacji.

Suplementy w ciąży. Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży, które powinnaś przyjmować

Jakie witaminy i minerały są potrzebne w 3 trymestrze ciąży?

Nie tylko ze względu na poród

Niedobór witaminy D jest powszechny w krajach europejskich, także w Polsce. Zgodnie z dawkowaniem zalecanym w naszym kraju, kobiety w ciąży powinny przyjmować 1500-2000 jednostek witaminy, aby wspomóc rozwój kości dziecka, ale również zadbać o własne zdrowie - substancja ta wpływa na odporność, zapobiega rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych.

Odkryto również, że witamina D wpływa na aktywność ponad 200 ludzkich genów, między inny mi ten, odpowiedzialny za  produkcję katelicydyny – naturalnego antybiotyku.

Zwiększenie szans na naturalny poród to kolejna korzyść płynąca z suplementacji. Dr Rebecca Moon z Uniwerystetu Southampton, która poprowadziła badania powiedziała: „Większość kobiet chce mieć „naturalny poród”, a nasza praca sugeruje, że przyjmowanie dodatkowej ilości witaminy D podczas ciąży może pomóc im to osiągnąć". 

Jak przygotować plan porodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza