Poznaj 5 zasad, dzięki którym unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży

dieta bogata w żelazo, anemia, niedokrwistość
Autor: thinkstockphotos.com Podczas ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta z 18 do 26–27 mg dziennie. Zadbaj o to, by pierwiastek ten na stałe zagościł na twoim talerzu.

Wiele przyszłych mam cierpi na niedokrwistość, ale nie musi tak być w twoim przypadku. Co robić, by cieszyć się zdrowiem i dobrymi wynikami krwi przez całe dziewięć miesięcy? Poznaj 5 zasad, dzięki którym unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży.

Ciąża to dla organizmu kobiety prawdziwa rewolucja. Niektóre narządy pracują "za dwoje", inne wolniej, zwiększa się zużycie tlenu, szaleją hormony... Jedną ze znaczących zmian jest też zwiększenie objętości krwi i jej rozrzedzenie, co skutkuje niższym poziomem czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. To normalny objaw i do pewnego stopnia – stan fizjologiczny. Niestety, niekiedy może stać się problemem, gdyż towarzyszy mu również spadek poziomu żelaza, co jest efektem wzrostu zapotrzebowania na ten krwiotwórczy pierwiastek.

Żelazo – oprócz tego, że jest składnikiem hemoglobiny – jest bowiem niezbędne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, ale również do rozwoju płodu. Umożliwia pracę łożyska, pomaga w dotlenieniu macicy oraz w prawidłowym kształtowaniu się mózgu dziecka. Przez pierwsze kilka miesięcy ciąży organizm mamy i dziecka korzysta z zapasów żelaza nagromadzonych przez kobietę przed poczęciem. Potem czerpie je z pożywienia, które je ciężarna. Jeśli ilości te są niewystarczające, a tak jest w przypadku ok. 40 proc. kobiet, poziom żelaza i hemoglobiny we krwi obniża się, spada też hematokryt, czyli procentowy stosunek krwinek czerwonych do surowicy. Mówimy wtedy o anemii w ciąży. Co zrobić, aby zapobiec niedokrwistości lub szybko się jej pozbyć? Poznaj 5 zasad, dzięki którym unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży.

>> Przeczytaj: Dieta bogata w żelazo >>

Jak uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży: rób regularne badania

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej przyszła mama powinna wykonać morfologię, czyli badanie krwi, co najmniej pięć razy podczas okresu ciąży. Badania te są bezpłatne i przysługują każdej ciężarnej w ramach NFZ. Warto je robić zgodnie z zaleceniami ginekologa, bo to właśnie dzięki nim dowiesz się, czy nie grozi ci anemia. Morfologia pokazuje poziom żelaza, krwinek czerwonych oraz hemoglobiny, daje też informację o hematokrycie. O anemii mówimy wtedy, gdy w wyniku niedoborów żelaza poziom hemoglobiny spada poniżej 11 g/dl, a hematokryt jest mniejszy niż 33 proc.

Jak uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży: jedz produkty z żelazem

Jedną z zasad, jak uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży jest nie tylko profilaktyka, ale i zmiana diety. Ponieważ podczas ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta z 18 do 26–27 mg dziennie, zadbaj o to, by pierwiastek ten na stałe zagościł na twoim talerzu. Pokarmy bogate w żelazo to czerwone mięso, ale również drób i ryby. Jego źródłami są również: warzywa strączkowe, szpinak, orzechy i migdały, suszone owoce, ciemne pieczywo i kasze gruboziarniste. Mocna herbata, kawa i mleko zmniejszają zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, dlatego lepiej ich nie łączyć z "żelaznymi" daniami. Dobrze za to sięgać po produkty bogate w witaminę C, poprawiające wchłanianie, i dodawać je do mięs, ryb czy jaj. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, truskawkach, papryce, pomidorach, dzikiej róży, żurawinie, natce pietruszki. Istotne też, by jeść produkty bogate w witaminy B6 i B12, które odpowiadają za prawidłowy rozwój krwinek czerwonych. Są to: mięso, ryby, żółte sery, kasze, płatki śniadaniowe i produkty pełnoziarniste, a także banany, awokado i ziemniaki.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o anemii

Jak uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży: przyjmuj suplementy

Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie niedokrwistość, powinnaś przyjmować leki. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w 2014 roku rekomendowało, by przyszłe mamy z anemią przyjmowały preparaty z żelazem po 8. tygodniu ciąży w dawce od 60 mg do 120 mg dziennie (w zależności od wyników morfologii krwi). Anemia może być również wynikiem niedoboru kwasu foliowego lub – rzadziej – witaminy B12. W takich przypadkach lekarz zaleci z pewnością dodatkową suplementację tych witamin. Kobiety z niedokrwistością spowodowaną niskim poziomem kwasu foliowego powinny przyjmować go w dawce nawet do 5 mg na dobę.

>> Zobacz: Czy przyjmowanie żelaza w tabletkach jest konieczne? >>

Jak uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży: poprawiaj wchłanianie

Co jeszcze zrobić, by uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży? Zdarza się, że kobieta prawidłowo się odżywia, a nawet suplementuje żelazo czy kwas foliowy, mimo to nadal ma problemy z ich niewystarczającym poziomem. To dlatego, że nie każdy organizm prawidłowo wchłania cenne substancje. Warto więc wspomóc go, czyli przyjmować preparaty oraz jeść produkty, które zwiększają przyswajanie. Kupując preparaty z żelazem, wybieraj te wytwarzane na bazie żelaza hemowego, które lepiej się wchłania. W naturalnej postaci żelazo hemowe znajduje się w produktach zwierzęcych, traktuj je więc jako główne źródła tego pierwiastka, przed warzywami i kaszami. Absorpcję żelaza znacząco poprawia też jednoczesne przyjmowanie witaminy C (lub wspomnianych produktów, które ją zawierają) oraz fruktozy ukrytej w owocach. Natomiast słabemu przyswajaniu kwasu foliowego można zaradzić, przyjmując aktywne formy folianów, czyli takie postaci kwasu foliowego, które nie wymagają przetwarzania w organizmie i dlatego są natychmiast przez niego wchłaniane.

Jak uniknąć anemii i niedokrwistości w ciąży: nie lekceważ anemii

Ostatnia zasada, dzięki której unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży to po prostu poważne podejście do problemu. Niedokrwistości nie wolno ignorować. Jej skutkiem może być silne osłabienie, zmęczenie, brak koncentracji, bóle i zawroty głowy. Niedobory żelaza mogą też wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka znajdującego się w brzuchu mamy: spowodować wady wrodzone dziecka, zaburzyć rozwój łożyska, niedotlenienie macicy, a przez to doprowadzić do wczesnego poronienia. W późniejszym okresie ciąży anemia może wpłynąć negatywnie na wagę urodzeniową noworodka. Badania pokazują też, że dzieci mam z niskim poziomem żelaza i hemoglobiny często same chorują na niedokrwistość i słabiej rozwijają się motorycznie.

>> Dołącz do dyskusji o przyjmowaniu żelaza w ciąży na forum Mjakmama24.pl >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE