Suplementy żelaza w ciąży: działanie, przyjmowanie, skutki uboczne

2016-04-11 17:54

Suplementy żelaza w ciąży, umożliwiają uzupełnienie codziennej diety młodej mamy w niezbędne składniki odżywcze. Sprawdź, jak przyjmowac żelazo w ciąży, jakie działanie na organizm przyszłej mamy ma żelazo,a  jakie skutki uboczne może przynieść jego nadmiar w organizmie.

suplement, żelazo, ciąża
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Żelazo jest jednym z pięciu najważniejszych suplementów w ciąży.

Spis treści

  1. Jak przyjmować żelazo w ciąży
  2. Preparaty wieloskładnikowe z żelazem
  3. Żelazo – suplementy diety: skutki uboczne

Na zdrowie przyszłej mamy oraz optymalny rozwój dziecka bardzo duży wpływ ma regularne dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Służy do tego właściwa dieta w ciąży, którą zazwyczaj należy wspomóc odpowiednimi preparatami mineralnymi. Suplementy w ciąży dostarczają organizmowi składniki odżywcze w skoncentrowanej formie. Specjaliści jako niezbędne w tym czasie zalecają przyjmowanie kwasu foliowego, DHA, witaminy D3 i jodu. Do tego zestawu coraz częściej dołącza żelazo.

Żelazo jest niezwykle ważnym elementem zrównoważonej diety kobiety w ciąży. Jest ono składnikiem zawartej w czerwonych krwinkach hemoglobiny. Erytrocyty (czerwone krwinki) odpowiadają za dostarczanie krwi do wszystkich tkanek organizmu – zarówno matki, jak i dziecka. Niedobór żelaza może spowodować niewydolność tego mechanizmu, a w konsekwencji doprowadzić do anemii u przyszłej mamy. Odpowiednia dawka żelaza w organizmie zapewnia też sprawne działanie systemu odpornościowego kobiety.

Żelazo w ciaży jest niezbędne do właściwego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka, a jego duże niedobory mogą spowodować opóźnienie rozwoju umysłowego płodu. Co istotne – organizm dziecka musi zmagazynować taką ilość żelaza, aby móc z niego korzystać podczas pierwszych miesięcy życia.

>> Jak działa cholina i czy warto ją przyjmować w ciąży?

Jak przyjmować żelazo w ciąży

Ze względu na zwiększenie liczby erytrocytów w organizmie kobiety ciężarnej oraz zapotrzebowanie płodu i łożyska, przyszłe mamy powinny zadbać o odpowiednią dawkę dostarczanego do organizmu żelaza. Normy tego pierwiastka zalecane dla kobiet w ciąży są, mimo zaprzestania miesiączkowania, zwiększone w stosunku do zapotrzebowania kobiet niebędących w ciąży. Co istotne, przyjmowanie żelaza od początku ciąży zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoboru tego pierwiastka w dwóch ostatnich trymestrach.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wprowadzenie tego rodzaju suplementów w ciąży, jeśli u kobiety zostanie zdiagnozowana anemia. Zagraniczne stowarzyszenia coraz częściej zalecają jednak profilaktyczne stosowanie suplementów żelaza na poziomie 30 mg dziennie u wszystkich ciężarnych.

Wszystkie suplementy w ciąży należy bezwzględnie zażywać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na ulotce informacyjnej. Warto zapoznać się także z opiniami dietetyków odnośnie ich przyjmowania. Suplementów nie należy przyjmować na czczo. Preparaty wieloskładnikowe najlepiej stosować w trakcie lub bezpośrednio po śniadaniu, popijając czystą wodą – przegotowaną lub źródlaną. Woda mineralna nie jest zalecana, gdyż jej składniki mogą tworzyć niekorzystne połączenia ze składnikami suplementu, natomiast soki owocowe i herbata mogą hamować wchłanianie zawartych w preparacie substancji odżywczych.

>> Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Preparaty jednoskładnikowe, zawierające jedynie żelazo warto natomiast przyjmować w trakcie posiłku bogatego w witaminę C lub popijać podobnym sokiem owocowym. Witamina ta wielokrotnie zwiększa przyswajanie żelaza zarówno z pożywienia, jak i suplementów, hamuje je natomiast herbata, a także produkty bogate w wapń, mangan, miedź, cynk oraz błonnik pokarmowy.

Preparaty wieloskładnikowe z żelazem

Najlepszym źródłem żelaza jest odpowiednio zbilansowana dieta przyszłej mamy. Dużą ilość tego pierwiastka zawiera wątroba wieprzowa i wołowa, czerwone mięso, biała fasola i słynący z tego składnika szpinak oraz inne zielone warzywa, ale w diecie bogatej w żelazo warto uwzględnić także m.in. płatki owsiane, kaszę gryczaną i czerwone buraki. Ponieważ jednak żelazo jest pierwiastkiem bardzo słabo przyswajanym – wykorzystujemy zaledwie niewielki procent dostarczanego składnika – należy stosować jego suplementy w ciąży. Na rynku dostępne są preparaty, które łączą w sobie składniki rekomendowane przez specjalistów na ten czas. To wygodna opcja, gdyż nie trzeba kupować kilku różnych suplementów i pamiętać o ich przyjmowaniu. Warto zwrócić uwagę, czy dany preparat zawiera rzeczywiście składniki niezbędne, czy też cały wachlarz dodatków o niekoniecznie udowodnionym działaniu na organizm ciężarnej kobiety. Ponadto każdy suplement należy stosować rozsądnie i z rozwagą, gdyż ich przedawkowanie jest równie niebezpieczne, co niedobór.

Żelazo – suplementy diety: skutki uboczne

Przyjmowanie żelaza powoduje niekiedy skutki uboczne w postaci mdłości, dolegliwości żołądkowych, biegunek lub zaparć, które często w połączeniu z naturalnymi w czasie ciąży niedyspozycjami powodują pogorszenie samopoczucia kobiety. Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie w takiej sytuacji organicznych suplementów żelaza w postaci chelatu. Gama preparatów żelaza dostępnych w tej formie jest dość duża, jednak zawsze należy skonsultować zażywanie tego typu preparatów z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza