Najpopularniejsze imiona 2015: jakie imiona Polacy najczęściej nadawali swoim dzieciom w 2015

2016-01-14 13:34
najpopularniejsze
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Najpopularniejsze imiona 2015 to: wśród dziewczynek - Zofia, a wśród chłopców - Jan.

Wybór imienia dla dziecka nigdy nie jest dla rodziców najłatwiejszy. W końcu to decyzja na całe życie, dlatego musi być głęboko przemyślana. Każdego roku są jednak imionowe typy, które młodym mamom i ojcom podobają się najbardziej. Przedstawiamy więc wam najpopularniejsze imiona 2015. Sprawdźcie, jakie Polcacy najchętniej nadawali swoim dzieciom!

Jeszcze 30 lat temu wśród dziewczynek rodziło się najwięcej Ań (Anna jest nadal najpopularniejszym żeńskim imieniem w Polsce - nosi je ponad milion kobiet), Kaś i Agnieszek. Wśród chłopców dominowali Krzysztofowie, Michałowie i Marcinowie. Dzisiaj te imiona, choć nie straciły zupełnie na popularności, ze ścisłej czołówki wypadły. Popularne są te, które jeszcze jakiś czas temu były uznawane za staroświeckie. Z drugiej strony, widać coraz większą rodzicielską skłonność do nadawania dzieciom obcobrzmiących imion. Pora jednak na szczegóły - zapoznajcie się z listą najpopularniejszych imion 2016.

Zajrzyj również do naszego IMIENNIKA, w którym znajdziesz znaczenie wszystkich najpopularniejszych imion (i nie tylko)!>>

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

Zarówno lista najpopularniejszych imion 2015 nadawanym dziewczynkom, jak i tych dla chłopców nie różni się wiele od rankingów tworzonych w ostatnich latach. Liderzy rankingu zamieniają się tylko miejscami. Nowo narodzone dziewczynki najczęściej otrzymywały następujące imiona:

1. Zofia

2. Zuzanna

3. Julia

4. Hanna

5. Alicja

6. Maria

7. Maja

8. Natalia

9. Aleksandra

10. Amelia

Jak widać, wśród najpopularniejszych imion 2015 w przypadku dziewczynek prym wiodą tradycyjne (poza Mają i Amelią) imiona. W tym roku liderka wielu poprzednich rankingów - Julia - ustąpiła miejsca coraz popularniejszym: Zuzannie i Zofii. Zuzanna jest imieniem wywodzącym się z języka hebrajskiego i znaczy "lilia". Julia pochodzi natomiast z Rzymu i oznacza kobietę "promienistą". Zofie są natomiast dziewczynkami "miłującymi mądrość".

Jak wybrać imię dla dziecka? Poznaj 5 rad!>>

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

Jeszcze bardziej tradycyjnie jest wśród chłopców. Prym wśród najpopularniejszych imion wiodą te, które nosili pradziadkowie współczesnych noworodków. Wyjątkiem jest Jakub, cieszący się niesłabnącą popularnością już od bardzo wielu lat. Oto lista imion, które rodzice nadawali swoim nowo narodzonym synkom najczęściej:

1. Jan

2. Antoni

3. Jakub

4. Aleksander

5. Franciszek

6. Adam

7. Filip

8. Stanisław

9. Szymon

10. Mikołaj

Jan to imię hebrajskie, oznaczające tego, któremu łaskaw jest Jahwe, czyli Bóg. Antoni jest natomiast imieniem rzymskim i oznacza mężczyzną z rodu Antoniszów. Natomiast Jakub, podobnie jak Jan, pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza tego, którego ochrania Bóg.

Przeczytaj również: Jak dziwne imiona wpływają na życie dzieci?>>

Ciekawostki dotyczące najpopularniejszych imion

Najpopularniejsze imiona  zdecydowanie nie są wymyślne lub dziwnie brzmiące. A mogłoby tak być. Od 1 marca 2015 roku rodzice mogą nadawać swoim dzieciom imiona obcojęzyczne oraz te, będące zdrobnieniami, np. nie trzeba dać dziecku na imię Anna, można Ania. Patrząc na wyniki rankingu można jednak wysnuć wniosek, że te pomysły nie są w Polsce jeszcze tak popularne. Choć, jak wskazują np. dane USC w Koszalinie, pojawiały się takie imiona jak Quentin, Brandon czy Aida. Warto dodać, o czym nie każdy rodzic wie, że imię dziecka można (ale wyłącznie jednokrotnie) zmienić w ciągu pół roku od jego urodzenia. Co więcej, każdy dorosły może zmienić swoje imię i z tej możliwości Polacy korzystają coraz częściej. W samej Warszawie zdarzało się to 2338 razy.

Choć polscy młodzi rodzice, jak widać, są dość konserwatywni w kwestii wyboru imienia dla dzieci, zagranicą sprawy wyglądają inaczej. W 2014 roku głośno było o Rosjance, która nazwała swoją córkę Lucyfer, ponieważ "miała ciężki poród". Niedawno znany stał się przypadek ojca-Anglika, nadającego swojej córce oryginalne imię - Lanesra. Jeśli jednak przyjrzymy mu się od tyłu, odczytamy coś zupełnie innego - Arsenal, czyli nazwę ulubionego klubu piłkarskiego młodego ojca. Głośno stało się również o popularności "imion" z serwisu Instagram - młodzi ludzie nazywają swoje dzieci tak, jak brzmią nazwy filtrów do obróbki zdjęć w tej popularnej aplikacji.

>>Dołącz również do jednej z wielu dyskusji o imionach dla dzieci na forum Mjakmama24.pl!>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE