Piotr Żyła miał 20 lat gdy został ojcem. Wybrał imię dla syna, które nie traci na popularności

2024-04-12 12:04

Piotr Żyła jest ojcem dwójki dzieci. Syn skoczka niebawem skończy 18 lat, a imię, które nadali mu jego rodzice wciąż znajduje się wśród tych najchętniej wybieranych. Wiesz, o które imię dla chłopca chodzi?

Piotr Żyła miał 20 lat gdy został ojcem. Wybrał imię dla syna, które nie traci na popularności
Autor: Instagram @piotr_zyla_official Piotr Żyła miał 20 lat gdy został ojcem. Wybrał imię dla syna, które nie traci na popularności

Piotr Żyła i jego była żona Justyna mają dwoje dzieci: Jakuba i Karolinę.

15 lat temu jako młoda, wystraszona dziewczyna, dostałam na ręce swojego "naleśniczka". Od początku uczyliśmy się siebie poznawać i uczymy dalej, a z dnia na dzień jesteśmy coraz to bardziej zagranym teamem. Kuba pamiętaj, że zawsze możesz na nas liczyć. Bez względu na wszystko, wspieramy i będziemy Cię wspierać. Jestem dumna, że taki fantastyczny człowiek mówi do mnie - Mamo. Kocham Cię

- tak Justyna Żyła pisała na Instagramie w 2022 roku. Jakub w przyszłym roku będzie pełnoletni, a jego imię wciąż jest tym, na które decyduje się wielu polskich rodziców.

Spis treści

  1. Imię Jakub wciąż cieszy się popularnością
  2. Skąd pochodzi i co znaczy imię Jakub?
  3. Jaki jest Jakub?
  4. Kiedy są imieniny Jakuba?
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Imię Jakub wciąż cieszy się popularnością

Według bazy PESEL, w Polsce żyje 426 709 mężczyzn, którzy noszą imię Jakub. 136 996 ma tak na drugie imię. W 2023 roku to imię otrzymało 4 474 chłopców (a na drugie imię - 1 295).

Co ciekawe, w naszym kraju jest także 16 721 mężczyzn, którzy mają na imię Kuba. W ubiegłym roku otrzymało je 576 chłopców.

Wiemy już, że na to imię dla syna zdecydował się słynny polski skoczek narciarski, znamy statystyki. Poznajmy więcej ciekawostek o imieniu Jakub!

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Skąd pochodzi i co znaczy imię Jakub?

Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego, znaczy "Niech Bóg strzeże". To jedno z imion teoforycznych, czyli takich, które odnoszą się do Boga, np. zwierają w sobie słowo "Bóg" lub cząstkę boskiego imienia. To przede wszystkim imiona biblijne, te zakończone na -el lub -jasz.

Osobami, które nosiły imię Jakub były postacie biblijne, święci, królowie i prezydenci. Wśród znanych Jakubów można wymienić np. Jakuba Błaszczykowskiego, Jakuba Gierszała, Jakuba Sienkiewicza, Jakuba Wesołowskiego, Jima Carreya, Jamesa Deana czy Jakuba Tolaka.

Przeczytaj także: Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy

Jaki jest Jakub?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Jakub wnikliwie analizuje wszystkie informacje, to umysł ścisły i metodyczny. Nie da się go niczym zaskoczyć ani oszukać. Ma też ciemną stronę - lubi realizować własne cele, czasem wykorzystuje innych ludzi. Również mały Jakub stawia na swoim. Idealny zawód? Osoby noszące to imię odnajdą się w polityce i dyplomacji, będą też dobrymi aktorami, dziennikarzami.

Przeczytaj także: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane

Kiedy są imieniny Jakuba?

Jakub ma do wyboru wiele dat do świętowania imienin, to np. 14 marca, 3 kwietnia, 6 maja, 1 czerwca, 5 lipca, 25 lipca, 6 sierpnia czy21 października.

Jakub w innych językach to np. Jacob, James (jęz. angielski), Jacques (jęz. francuski), Jacobo (jęz. hiszpański), Jakob (jęz. niemiecki), Jacó (jęz. portugalski), Jakab (jęz. węgierski), Giacomo (jęz. włoski).

Jak zdrabniać to imię? Najpopularniejsza forma to Kuba, obecnie funkcjonująca również jako samodzielne imię. Inne opcje to np. Jakubek, Kubuś, Kubunio, Kubeczek, Kubcio.

Znasz jakiegoś Jakuba?

Przeczytaj także: Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy