To imię kojarzy się z księżniczką. Kiedyś popularne, dziś zapomniane

2024-04-04 13:33

Patrząc na popularność Zuzanny, Antoniny czy Michaliny można sądzić, że lubimy długie imiona, które można skracać i zdrabniać na wiele sposobów. Najwyraźniej nie wszystkie spełniają oczekiwania współczesnych rodziców.

To imię kojarzy się z księżniczką. Kiedyś popularne, dziś zapomniane
Autor: Getty Images To imię kojarzy się z księżniczką. Kiedyś popularne, dziś zapomniane

Wybierając imię dla dziecka, kierujemy się różnymi zasadami. W najnowszych rankingach królują Zofia, Zuzanna i Laura. Czy to znaczy, że rodzice sięgają po stare imiona, te, które mają wiele różnych form oraz te krótkie, dźwięczne? A może to zasługa celebrytów, może te imiona po prostu dobrze kojarzą się rodzicom, którzy czekają na narodziny dziecka? A może decyzja została pod wpływem impulsu?

Tego nie wiemy. Jasne jest jednak, że nie wszystkie imiona, które zdają się pasować do klucza, podobają się rodziców. Przykładem jest Małgorzata - imię, które kiedyś cieszyło się dużą popularnością (w końcu tak miała na imię młodsza siostra królowej Elżbiety II), dziś jest daleko poza TOP 10 imion dla dziewczynek.

Spis treści

  1. Zapomniane imię
  2. Małgorzata - pochodzenie i znaczenie imienia
  3. Jaka jest Małgorzata?
  4. Kiedy składać życzenia Małgorzacie?
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Zapomniane imię

Imię Małgorzata jest jednym z popularniejszych w Polsce - według bazy PESEL nosi je 577 214 kobiet w Polsce. Znajduje się tuż za podium, za Anną, Katarzyną i Marią. Małgorzata to drugie imię 333 322 Polek. Warto też pamiętać, że jest ono częścią podwójnych imion, jak Małgorzata Maria czy Maria Małgorzata.

Obecnie to imię aż tak bardzo nie podoba się rodzicom. W 2023 roku otrzymało je 410 dziewczynek. Trochę więcej, 856, dostało tak na drugie imię.

Tyle danych, czas na więcej informacji o Małgorzacie!

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Małgorzata - pochodzenie i znaczenie imienia

Małgorzata to żeńskie imię greckiego pochodzenia. Jego źródłem jest słowo margarites, które znaczy "perła".

Małgorzata dała początek innym imionom, jak Greta czy Rita. A jak je zdrabniać? Masz wiele możliwości, np. Małgorzatka, Małgonia, Małgosia, Gosia, Gosiunia, Gosiaczek. Najważniejsze, aby wybrana przez ciebie forma była akceptowana przez osobę noszącą to imię.

Przeczytaj także: Krótkie imiona dla dziewczynek - pomysły

Jaka jest Małgorzata?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Małgorzata emanuje wewnętrznym pięknem, jest inteligentna i twórcza. To kobieta, która potrafi rządzić, z łatwością ustala hierarchię priorytetów zadań, które ma do wykonania. W jakich zawodach by się sprawdziła? Jej miejsce jest w polityce, odnalazłaby się także jako menedżerka czy architektka.

Na pewno znasz jakąś Małgorzatę, nie brakuje także znanych kobiet o tym imieniu. To np.: Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Rozenek-Majdan, Małgorzata Ostrowska, Małgorzata Foremniak, Margaret Thatcher, Małgorzata Windsor, Margot Robbie, Margaret Atwood, Maggie Smith, Małgorzata Walewska.

Przeczytaj także: Jakie będzie dziecko według staropolskich wierzeń? Dziś to żarty, ale nasze prababcie uznawały to za fakt

Kiedy składać życzenia Małgorzacie?

Imieniny Małgorzaty często pojawiają się kalendarzu, może wybrać datę świętowania. To np. 18 stycznia, 22 lutego, 10 czerwca, 13 lipca, 20 lipca, 16 października czy 2 listopada.

A jak to imię brzmi w innych językach? Na pewno je rozpoznasz, to np.: Margaret (jęz. angielski), Margarita (jęz. hiszpański), Margarida (jęz. portugalski), Margot (jęz. francuski), Margita (jęz. słowacki), Margareta (jęz. niemiecki).

Podoba ci się imię Małgorzata?

Przeczytaj także: Te imiona to gwarancja bogactwa. Nadaj dziecku jedno z nich, a w przyszłości sobie podziękujesz