To imię znaczy "kochający Boga". Polacy go unikają, ale i tak wyprzedza Jarosława

2024-05-30 6:01

Są imiona, które dobrze znamy, jednak w ogóle nie kojarzą nam się z dziećmi. Łączymy je raczej z postaciami z podręczników, z osobami, o których każdy kiedyś słyszał. Ale gdy szukamy imienia dla dziecka, raczej nie bierzemy ich pod uwagę - bo chociaż znane, to nadal oryginalne i rzadkie.

To imię znaczy kochający Boga. Polacy go unikają, ale i tak wyprzedza Jarosława
Autor: Getty Images To imię znaczy "kochający Boga". Polacy go unikają, ale i tak wyprzedza Jarosława

Imię Amadeusz, bo to na nim się dziś skupimy, nie jest zbyt popularne wśród rodziców, którzy szukają imienia dla swojego synka. W 2023 nadano je zaledwie 55 razy. Co ciekawe, to wciąż więcej niż np. Zbigniew (to imię otrzymało 53 urodzonych w ubiegłym roku chłopców), Mirosław (46), Jarosław (39) czy Czesław (31). Dawniej były chętniej nadawane, teraz nie ma ich wśród dawnych imion, które przeżywają swój renesans.

Według rejestru PESEL, w Polsce żyje 3770 mężczyzn o imieniu Amadeusz. A co ze wspomnianym już Jarosławem? To imię nosi 190 644 Polaków.

Przyjrzyjmy się drugim imionom. Amadeusz to drugie imię 2087 mężczyzn w naszym kraju, otrzymało je 36 chłopców urodzonych w 2023 roku.

Tyle danych, czas poznać ciekawostki o imieniu Amadeusz!

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Amadeusz znaczy "kochający Boga"

Amadeusz to imię męskie łacińskiego pochodzenia. Wywodzi się od słów "amare", czyli "kochać" oraz "Deus" czyli "Bóg", jego znaczenie to zatem "kochający Boga".

Żeński odpowiednik tego imienia to Amadea. To imię zaledwie 19 Polek, w 2023 roku nie nazwano tak żadnej dziewczynki.

Najsłynniejszy Amadeusz to chyba kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart, ale to również np. fizyk Amedeo Avogadro, biolog Amédée Borrel czy pisarz Per Daniel Amadeus Atterbom.

Przeczytaj także: Według nastolatków to imiona "starców". Wam też smutno na widok tej listy?

Jaki jest Amadeusz?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Amadeusz jest inteligentnym mężczyzną, jednak nie jest łatwo z nim rozmawiać, uchodzi za mruka. Nie lubi brać udziału w konfliktach, nawet gdy sprzeczają się jego znajomi, nie opowiada się po żadnej ze stron. Jest typowym introwertykiem, najlepiej czuje się w swoim świecie.

Idealny zawód? Amadeusz sprawdzi się np. filozof lub psychiatra.

Przeczytaj także: Tych imion nie usłyszysz na placu zabaw. Były popularne 100 lat temu

Kiedy Amadeusz świętuje?

Imieniny Amadeusza obchodzimy: 28 stycznia, 30 marca, 10 sierpnia, 12 września oraz 27 września.

Jak zdrabniać imię Amadeusz? Masz wiele możliwości, np. Amadeuszek, Amaduś, Amadeo, Amadunio, Amadek. Możesz wybrać jeszcze krótsze formy, m.in. Deusz, Deunio, Deo.

Znasz jakiegoś Amadeusza?

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Sonda
Masz drugie imię?