To żeńskie imię znaczy "chwała". Nie jest zbyt popularne, ale i tak przebiło imię Krystyna

2024-05-13 14:06

Są imiona, które doskonale znamy, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że cieszą dużą popularnością. To imię dla dziewczynki dobrze się kojarzy, ale rodzice niechętnie nadają je swoim córeczkom. Mimo to i tak w rankingach wypada lepiej niż niektóre tradycyjne żeńskie imiona.

To żeńskie imię znaczy chwała. Nie jest zbyt popularne, ale i tak przebiło imię Krystyna
Autor: Getty Images To żeńskie imię znaczy "chwała". Nie jest zbyt popularne, ale i tak przebiło imię Krystyna

Imię Gloria, bo to ono jest naszym dzisiejszym bohaterem, nie cieszy wielką popularnością wśród rodziców, którzy szukają imienia dla swojej córki. W 2023 otrzymało je zaledwie 105 dziewczynek. Dla porównania, w ubiegłym roku przyszło na świat 4968 Zofii. Warto zauważyć, że Gloria jest rankingu najpopularniejszych imion wyżej od tych tradycyjnych, takich jak Krystyna (w 2023 roku to imię nadano 102 dziewczynkom), Teresa (93) czy Halina (36). Gloria to drugie imię 26 urodzonych w 2023 roku dziewczynek.

A ile Glorii żyje w Polsce? Według rejestru PESEL, Gloria to imię 1555 Polek. 721 kobiet w naszym kraju ma tak na drugie imię.

Znamy dane, co jeszcze warto wiedzieć?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Skąd pochodzi imię Gloria?

Gloria to imię żeńskie, łacińskiego pochodzenia. Słowo "gloria" oznacza chwałę.

Znane osoby noszące to imię, to np. piosenkarki Gloria Estefan i Gloria Gaynor, a także aktorki: Gloria Swanson, Gloria Foster. Wielbiciele serialu "Współczesna rodzina" na pewno kojarzą to imię żeńskie z charakterystyczną postacią z tej produkcji - Glorią Delgado-Pritchett, którą gra Sofía Vergara.

Przeczytaj także: Te imiona nosili monarchowie. Iście królewskie i piękne - dla dziewczynek i chłopców

Jaka jest Gloria?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Gloria jest pełna pozytywnej energii, ma entuzjastyczne nastawienie do życia. Wolą działania zaraża innych, nie powinno więc dziwić, że rola, w której się odnajdzie to menedżerka.

Glorusia, Gloryjka, Glorcia, Gloreczka, Glorka - to tylko kilka przykładów zdrobnień imienia Gloria. Możemy tworzyć różne własne wariacje, ważne, aby podobały się właścicielce imienia.

Przeczytaj także: Czarna lista imion 2023. Będą niszowe, choć każdy Polak je zna

Kiedy Gloria świętuje?

Niestety, nie ma zbyt wielu opcji do wyboru. Imieniny Glorii obchodzimy 13 maja. Jeśli znamy jakąś Glorię, powinnyśmy koniecznie zaznaczyć tę datę w kalendarzu, w końcu nie mamy wielu okazji do składania życzeń.

Jak imię Gloria brzmi w innych językach? Poznasz je bez większych problemów - najczęściej to... po prostu Gloria. Inną możliwością jest np. Gloire (jęz. francuski).

Znasz jakąś Glorię?

Przeczytaj także: Te imiona to gwarancja bogactwa. Nadaj dziecku jedno z nich, a w przyszłości sobie podziękujesz

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?